REKLAMA

Szwedzi dołączają do klubu ujemnych stóp

2015-02-12 09:49
publikacja
2015-02-12 09:49
thetaXstock

Bank centralny Szwecji zaskoczył rynek obniżką głównej stopy procentowej o 10 punktów bazowych, do -0,10% oraz uruchomił „dodruk” pieniądza. Ekonomiści spodziewali się utrzymania dotychczasowej, zerowej stawki dla operacji repo.

(fot. iStockphoto / Thinkstock)

Riksbank ogłosił rozpoczęcie programu ilościowego poluzowania polityki pieniężnej (QE), z zamiarem zakupienia obligacji skarbowych za kwotę 10 miliardów nowo wykreowanych koron szwedzkich. Riksbank zapowiedział też, że stopa procentowe nie zostanie podniesiona do połowy 2016 roku.

Decyzja Szwedów jest odpowiedzią na działania Europejskiego Banku Centralnego, który od marca rusza z programem skupu obligacji skarbowych państw strefy euro. EBC będzie „drukował” na ten cel 60 mld euro miesięcznie, przynajmniej do września 2016 roku.

Riksbank jest kolejnym bankiem centralnym w Europie, który nie chcąc dopuścić do nadmiernej aprecjacji własnej waluty wobec euro wprowadza ujemne stopy procentowe. Wcześniej uczyniły to Szwajcarski Bank Narodowy oraz bank centralny Danii, który już czterokrotnie w tym roku obniżał stopy procentowe.

To zapewne nie koniec nowej fali wojen walutowych w Europie. Po Szwajcarach i Duńczykach ujemne stopy mogą zastosować Czesi (obecnie: 0,05%). Rozprzestrzenianie się zarazy ujemnych stóp procentowych na Starym Kontynencie może być też decydującym czynnikiem, który skłoni Radę Polityki Pieniężnej do obniżki stóp już na marcowym posiedzeniu.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Sprawdź o ile mniej możesz płacić!

Sprawdź o ile mniej możesz płacić!

Advertisement

Komentarze (22)

dodaj komentarz
~gringo
Przeciwnicy podatku BELKI w końcu będą zadowoleni . Teraz nikt nie będzie [ przy ujemnych stopach % ] ich skubał . SAMI zapłacą bankom za trzymanie kasy i tak oto rozwiązano problem podatku Belki
~go
łoo jakiej nadmiernej aprecjacji kolony śweckiej mowio szubrawcy przecie caly czas swecka leciala na dol 2 lata temu za jedno euro placili 8,3 a teraz 9,6!!!!!
~ala
aa dolara drukowali i franusia to tera jest kurs na samym szczycie aa korone szwecko obnizyli procenta to od razu spadlo to guwno na leb na szyje!!!!!!!!!! dwa lata temu korona byla po 0,5 a tera 0,43 i spado a dolar franek do gory!!!! o co tu chodzi?
~gringo
2008 rok korona szwedzka poniżej 34 groszy
~Pippi
Do wpisu "szwedo". Jeżeli nie zależy ci na spektakularnych zwyżkach i zniżkach kursów i na szybkich sprzedażach - to warto. Pewnie lepiej trzymać SEK niż PLN. Mimo rozlicznych perturbacji SEK szedł w ostatnich latach stale w górę.
~w35
mogą obniżyć do -10% stopy no i co? od 2008 co rok tylko gorzej wszędzie wszystko ucinają a takie zabiegi pod publikę i aby giełdowe papierki opchać naiwnym z kasą a tacy jeszcze są aby wycyckać ich na maksa bo koledzy nie mają jak zysków wziąść.
~szwedo
warto będzie zatem kupować korony szwedzkie, czy to raczej "lichy" pieniądz pod inwestycje ?
~Mama
Bardzo podoba mi się metafora Pana Redaktora "Rozprzestrzenianie się tej zarazy....".
Szwedzi już raz przerabiali ostry kryzys finansów w latach 80 i na szczescie sporo sie z niego nauczyli.
~ssd
Tylko zobaczcie gdzie sie zadluzają w przeciwieństwie do nas.
~Xexexe
Przy ujemnych stopach nie trzeba spłacać kredytu. Bierze się kredyt na 30 lat, a bank sam, za nas ,spłaca zadłużenie. Jest to nowy produkt systemu bankowego polegający na tym, że dla dobra klienta dewastuje się kapitał. Tak zwany odwrócony kapitalizm, coś w rodzaju odwróconej hipoteki dla seniorów. Zamiast budowania Przy ujemnych stopach nie trzeba spłacać kredytu. Bierze się kredyt na 30 lat, a bank sam, za nas ,spłaca zadłużenie. Jest to nowy produkt systemu bankowego polegający na tym, że dla dobra klienta dewastuje się kapitał. Tak zwany odwrócony kapitalizm, coś w rodzaju odwróconej hipoteki dla seniorów. Zamiast budowania kapitału niszczy się go. Można dzięki takiemu zabiegowi wiele zdziałać politycznie, np zabrać pieniądze z systemu emerytur kapitałowych, gdyż nie ma sensu wtedy takowy system, przy okazji można podwyższyć wiek emerytalny lub wprowadzić zasiłki w zamian za zrzeczenie się praw do posiadanego majątku. To wszystko są to tzw nowe produkty nowe zdobycze odwróconego kapitalizmu.
Odwrócony kapitalizm to też nowy pradukt, dostosowujący się, do postawionego systemu wartości i wszystkich innych aspektów na głowie. Po prostu wszystko robi się przeciwnie do tego co powinno się robić. Księża zamiast uczyć moralności , gwałcą dzieci, politycy zamiast zarządzać państwem efektywnie, niszczą je kompletnie , szkoły zamiast uczyć , wypuszczają rzeszę baranów mających kłopoty z dodawaniem itd itd- to nowy odwrócony kapitalizm.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki