REKLAMA

Szwed: W ciągu ponad 10 lat na obsłudze programu "500+" zaoszczędzimy ok. 3 mld zł

2021-10-23 08:24
publikacja
2021-10-23 08:24
Szwed: W ciągu ponad 10 lat na obsłudze programu "500+" zaoszczędzimy ok. 3 mld zł
Szwed: W ciągu ponad 10 lat na obsłudze programu "500+" zaoszczędzimy ok. 3 mld zł
fot. Andrzej Hulimka / / Forum

W ciągu ponad 10 lat na obsłudze programu "500+" zaoszczędzimy ok. 3 mld zł - powiedział w sobotę wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Przypomniał, że wnioski będzie można wysyłać tylko w formie elektronicznej, ale resort planuje wsparcie w tej kwestii.


W piątek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Przewiduje ona m.in., że obsługą programu "Rodzina 500+" zajmie się ZUS, a wnioski będzie można składać jedynie drogą elektroniczną.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed pytany był w sobotę w TVP Info o to, jaką pomoc resort planuje dla osób, które albo nie mają komputera, albo mają kłopoty z jego obsługą, a chciałyby złożyć wniosek.

"Tu oczywiście oprócz szerokiej akcji informacyjnej, która rozpocznie się (...), to w każdym inspektoracie ZUS będą specjalne wydzielone stanowiska, gdzie pracownicy będą pomagali takie wnioski osobiście złożyć. Ale również chcemy uruchomić takie stoiska na Poczcie Polskiej, w KRUS-ie, żeby jak najbardziej ułatwić tym osobom, które z różnych względów nie mogą sobie wypełnić wniosku sami czy przy pomocy kogoś bliskiego" - przekazał wiceszef resortu. Zapewnił, że rząd jest przygotowany do tego, aby przeprowadzić szeroką akcję w tym zakresie.

Przyznał, że "zasady merytoryczne" programu nie zmieniają się.

"Ta zmiana to jest właściwie techniczna, ona oczywiście jest podyktowana tym, żeby ułatwić, ale też (przyniesie - PAP) znaczne oszczędności przy tym programie, jeśli chodzi o obsługę, bo w ciągu tych ponad 10 lat, które szacowaliśmy, to zaoszczędzimy około 3 mld zł na tych zmianach, ale w programie nic się nie zmienia. Każde dziecko do 18 r. życia jest uprawnione do kwoty 500 zł" - powiedział Szwed.

Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci przewiduje, że obsługą programu "Rodzina 500+" będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie – jak obecnie – samorządy. Wnioski o przyznanie świadczenia będzie można składać tylko przez internet, a pieniądze będą wypłacane jedynie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Nowela zakłada, że ZUS będzie stopniowo przejmował program "Rodzina 500+". Sprawy dotyczące prawa do świadczenia wychowawczego za okresy sprzed 1 stycznia 2022 r. nadal będą realizowane, do zakończenia postępowania, przez dotychczasowe organy. Samorządy będą również kontynuować wypłacanie świadczeń wychowawczych przyznanych przed 1 stycznia 2022 r. do końca okresu, na jaki zostały przyznane, tj. do 31 maja 2022 r. w okresie styczeń – maj 2022 r.

Od 1 stycznia 2022 r. ZUS będzie wypłacał na bieżąco przyznawane przez siebie świadczenia wychowawcze, będzie też od 1 lutego 2022 r. przyjmować wnioski na kolejne okresy, począwszy od 1 czerwca 2022 r.

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r. z wyjątkiem przepisów mających na celu dostosowanie się Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do nowych obowiązków nałożonych ustawą, które wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.(PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań – listopad 2021 r.

Tanie konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań – listopad 2021 r.

Komentarze (17)

dodaj komentarz
alberto2020
Już bez wchodzenia czy to skuteczny program to gdyby te 500 zł waloryzowali o inflację to by to było uczciwe postawienie sprawy. A tak to za te 500 zł czy też 17 zł dziennie ludzie będą mogli sobie tylko rosnące koszty energii, gazu oraz żywności wyrównać bo na nic innego już nie wystarczy
po_co
Waloryzowanie 500+ oznacza, że państwo musi o tyle więcej pobrać podatków. W dobie bezrobocia wynoszącego ok. 6% wszelka pomoc społeczna powinna wygasać, a państwo jednocześnie powinno luzować politykę podatkową.

Bez względu na to jaki program, czy jaka polityka doprowadziła do obecnej sytuacji to jaki jest
Waloryzowanie 500+ oznacza, że państwo musi o tyle więcej pobrać podatków. W dobie bezrobocia wynoszącego ok. 6% wszelka pomoc społeczna powinna wygasać, a państwo jednocześnie powinno luzować politykę podatkową.

Bez względu na to jaki program, czy jaka polityka doprowadziła do obecnej sytuacji to jaki jest sens prowadzenia takich programów kiedy w zasadzie rynek zabija się o pracownika?

I pisze to jako ojciec 5 dzieci. Fakt zarabiam dużo ale nie dostałem tego za darmo, natomiast z mojej pensji państwo pobiera co miesiąc średnią krajową tłumacząc to różnymi potrzebami społecznymi - a ja twierdzę, że w państwie w którym podobno każdy ma pracę nie ma potrzeby dodatkowo kogoś wspierać jest natomiast ogromna potrzeba aby ludzi odciążyć podatkowo co widać po cenach w sklepach.
friedens
Za trzy lata wskutek rządów pisuarów 3 mld złotych będzie kosztował bochenek chleba lub bułka kajzerka.
wkupiesila
Już niedługo wróci normalność. Pieniądze będą za pracę, a nie za nieróbstwo plusy. Sklepy będą otwarte w niedzielę, Oj, nauczy was Tusk pracy ! Już niedługo ! A jak nie chcecie pracować, to proszę bardzo nie jeść, żadne pięćset plus ! Stop patologii !
ja3
PiC, POKO i Pol2500 mają ten sam program gospodarczy. Pan Tusk już wielokrotnie poważał, że żadne benefity nie zostaną zniesione. Jedynym obozem który to kuma są korwiniści z Konfederacji. Skrzydło narodowe jest za zmianą formy świadczenia, a wolnościowe za likwidacją. Ciężko będzie to zrobić. Za to pewnym wyjściem PiC, POKO i Pol2500 mają ten sam program gospodarczy. Pan Tusk już wielokrotnie poważał, że żadne benefity nie zostaną zniesione. Jedynym obozem który to kuma są korwiniści z Konfederacji. Skrzydło narodowe jest za zmianą formy świadczenia, a wolnościowe za likwidacją. Ciężko będzie to zrobić. Za to pewnym wyjściem z tej sytuacji jest dewaluacja wartości pieniądza, przez co w późniejszym etapie będzie łatwiej te projekty po prostu zaorać, ponieważ i tak ich realna wartość dla beneficjenta będzie znikoma lub żadna. Tylko taką dewaluację trzeba przeprowadzić w mądry sposób i zajmie to solidne kilka lat. Podnoszenie inflacji w stylu PiCu przynosi jedynie straty i do niczego nie prowadzi. Do tego oni ciągle dosypują do pieca. Ewentualnie można uwolnić gospodarkę, dać ludziom zarobić żeby zwiększyć swoje poparcie i wtedy próbować. Tylko tu też jest kłopot. Nierobów i urzędników jest więcej niż ludzi pracujących. Do tego dojdą emeryci, którzy pewnie będą 'martwić się o bąbelki'. Ostatecznie zostanie kwestia spłaty długu który powstał przez te wszystkie 'benefity'. Długa droga przed nami.
jas2
"Już niedługo wróci normalność. Pieniądze będą za pracę"

Wróci normalność, ponieważ urodzenie i wychowanie dzieci to najcięższa i najbardziej pożyteczna praca, więc i wynagrodzenie za posiadanie dzieci znacznie wzrośnie.
300_pala odpowiada jas2
Buhaha… wzrośnie o inflacje znowu będziemy milionerami
langdon25
Likwidacja 500+ to oszczędność 27mld rocznie !!!

Ile dzieci i dorosłych udałoby się wyleczyć za te kasę !!!

Dzięki temu liczebność polski by wzrosła a nie dzięki dawaniu kasy za darmo na wódkę i papierosy dla nierobów dzieciorobow pisowskich !

Ale wam nie chodzi o dzietność - wam chodzi o głosy
Likwidacja 500+ to oszczędność 27mld rocznie !!!

Ile dzieci i dorosłych udałoby się wyleczyć za te kasę !!!

Dzięki temu liczebność polski by wzrosła a nie dzięki dawaniu kasy za darmo na wódkę i papierosy dla nierobów dzieciorobow pisowskich !

Ale wam nie chodzi o dzietność - wam chodzi o głosy elektoratu - ZA WSZELKĄ CENĘ pisuary !
daniel_1
Ile kasy było by, jakby zlikwidować nasze Państwo?
Wynająć całe Państwo i kasy dla każdego obywatela co niemiara.
jas2
"Likwidacja 500+ to oszczędność 27mld rocznie !!!"

To mi przypomina rozmowę dwóch ludzi:

- Za pieniądze ludzie zrobią wszystko!
- No, chyba nie wszystko.
- Wszystko!
- Nie wszystko. Nie dałbyś się chyba zabić za pieniądze?
- Zależy za ile...

Powiązane: 500 zł na dziecko

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki