REKLAMA
WEBINAR

Badanie: Ponad 70 proc. pobierających 500+ chce jego podwyżki

2021-10-11 12:04
publikacja
2021-10-11 12:04

Wśród respondentów pobierających świadczenie 500 plus 70 proc. opowiada się za jego wzrostem. Najczęściej twierdzą, że powinien on być większy o około 20 proc., a głównym powodem podwyżki jest inflacja – wynika z najnowszego badania.

Badanie: Ponad 70 proc. pobierających 500+ chce jego podwyżki
Badanie: Ponad 70 proc. pobierających 500+ chce jego podwyżki
fot. Kinek00 / / Shutterstock

Najwięcej zwolenników podniesienia 500 plus jest wśród samych beneficjentów świadczenia, stanowią oni 70 proc. badanych. 18 proc. z nich jest temu przeciwnych, a 12 proc. pozostaje niezdecydowanych w tej kwestii – wynika z najnowszego badania UCE RESEARCH i SYNO Poland.

Za podniesieniem wysokości świadczenia są głównie osoby mające 23-35 lat (50 proc.) W przedziale wiekowym 36-55 lat jest ich 45 proc., a w przedziale 56-80 lat – 35 proc. Najniższy odsetek występuje w grupie będącej pomiędzy 18 a 22 rokiem życia – 24 proc.

Pod kątem wysokości zarobków 52 proc. badanych zwolenników podniesienia świadczenia to osoby zarabiające ponad 9 tys. zł netto. Nieznacznie mniejszy odsetek jest wśród zarabiających od 5 tys. zł do 7 tys. zł (51 proc.).

Biorąc pod uwagę wielkość miejsca zamieszkania, można zauważyć, że zwolennikami podniesienia wysokości świadczenia są głównie respondenci z miejscowości liczących 5-19 tys. mieszkańców (48 proc.). Natomiast na końcu zestawienia są ankietowani z miast mających ponad 500 tys. ludności (39 proc.)

39 proc. ankietowanych, którzy opowiadają się za podniesieniem świadczenia, uważa, że należy je zwiększyć o 10-20 proc. Wzrost o 30 proc. wskazało 16 proc. badanych, a 6 proc. zwolenników zwiększenia zasiłku nie określiło preferowanego poziomu podwyżki. Wśród samych beneficjentów Programu „Rodzina 500+”, którzy są za podniesieniem świadczenia, 25 proc. twierdzi, że powinno ono wzrosnąć o 20 - 30 proc. Najczęściej wymienianym powodem podniesienia 500 plus jest inflacja i wzrost cen.

„Inflacja w tym przypadku ma ogromne znaczenie, bo pieniądze ze świadczenia dla ogromnej części rodzin stanowiły bardzo poważny zastrzyk finansowy. Ten program pozwolił rzeczywiście rodzinom zainwestować w różne dobra i działania, łącznie ze sportem i odpoczynkiem czy dalszym kształceniem dzieci. Teraz te pieniądze się kurczą” – powiedział PAP psycholog z SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego socjolog, prof. Piotr Sałustowicz.

Jak dodał, te rodziny będą teraz odczuwać, że otrzymywane świadczenie mniej znaczy, a dla części z nich – zwłaszcza dla rodzin wielodzietnych - to stanowi bardzo poważny problem w budżecie.

Z kolei wśród osób, które nie korzystają z Programu „Rodzina 500+”, aż 53 proc. chce jego obniżenia, 25 proc. opowiada się za zwiększeniem, a 22 proc. nie ma wyrobionej opinii na ten temat.

„Podnoszenie świadczeń socjalnych ze względu na sytuację ekonomiczną, kiedy pandemia powoduje stres i niepewność sprawia, że ludzie zaczynają się pytać: czy państwo stać na to, żeby podnosić takie świadczenie, czy to nie jest za dużo, czy nie pojawi się konieczność podnoszenia podatków. Takie czynniki powodują, że jest pewien społeczny opór u części ludzi – podkreślił prof. Sałustowicz.

Wśród osób, które nie pobierają świadczenia, ale są za jego zwiększeniem, 19 proc. uważa, że wzrost powinien wynieść ponad 30 proc.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 18-20.09.2021 r. metodą CAWI (Computer-Assisted Web Interview) przez UCE RESEARCH i SYNO Poland wśród 1016 dorosłych Polaków. Próba była reprezentatywna pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości, wykształcenia oraz regionu.(PAP)

Autorka: Agnieszka Gorczyca

ag/ mir/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (57)

dodaj komentarz
antek10
Podatki też w górę pójdą. Tego nie zrozumieją, ze sami sobie ten socjal fundują. :-)))
pstrzezek
Dawanie czegoś za fee ma taką małą wadę że za moment wystawia się drugą rękę po "wiencyj". Wszystkie trolle na forum typu grześ jaś etc już mówiły że inflacja nam nie straszna bo 500+ "podniesom" tak jak i emerytury.
crank
Ja mam kredyt na 200 metrowy dom na 400tys i dwojke dzieci i uważam że mi sie należy. Rata mojego kredytu to 1500zl. Uważam ze powinno być po 750zl za dziecko. Samo by mi rate splacalo to całe 500 plus a tak.... musze z pensji dokladać do raty kredytu hipotecznego 500zl co miesiac? Bez sensu.... masz dzieci to ci sie nalezy i tyle.Ja mam kredyt na 200 metrowy dom na 400tys i dwojke dzieci i uważam że mi sie należy. Rata mojego kredytu to 1500zl. Uważam ze powinno być po 750zl za dziecko. Samo by mi rate splacalo to całe 500 plus a tak.... musze z pensji dokladać do raty kredytu hipotecznego 500zl co miesiac? Bez sensu.... masz dzieci to ci sie nalezy i tyle. Opieka podatki w zakupach na dzieci to wszystko duze koszty. Ponadto ja dałem nowych podatników dla zusu. A taki byczek ktory nie chce dzieci ze swoją krową powinni płacić bykowe i krowiowe za lenistwo. I z tego bykowego powinni daccc tym ktorzy majom dzieci bo im sie należy plus 50% za inflacje
krzysiek-b
cały socjał powinien być całkowicie zlikwidowany. w zamian trzeba wynagrodzić ludzi za prace zmniejszając lub likwidując podatek dochodowy.
prawnuk
no to gdybym od 1 stycznia miał 500+ w podatkach to bym kłopotu nie robił.... niestety 1400+
wykrywaczidiotow
Hahaha. Ci ludzie są zbyt ograniczeni, żeby pojąć, że to błędne koło. Im więcej pustego pieniądza w gospodarce, tym większa inflacja. Socjal=pusty pieniądz. Dramat i wstyd.
broiniac
Myślałem, że imigranci ciągną sznurem do Niemiec, Szwecji, Francji, bo tam social konkretny. A to przecież wszystko strefa Euro - waluta relatywnie mocna. To jak to jest w końcu?
milky_on
Inflacja dotyka wszystkich, nie tylko beneficjentów 500+ więc zupełnie nie trafia do mnie ta argumentacja.
andregru
"Ponad 70 proc. pobierających 500+ chce jego podwyżki" - większość społeczeństwa czyli budżetówka , milicja , wojsko chcą tylko podwyżek nie mając pojęcia że w normalnej gospodarce pieniądze trzeba komuś zabrać aby im dać .
broiniac
Pieniądze się drukuje i pożycza od banków, nie trzeba nikomu zabierać :-P

Powiązane: 500 zł na dziecko

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki