Szwecja: rekordowa cena 63 mln dolarów za nieobrobiony diament

Za 63 mln dolarów sprzedano surowy diament o wadze 813 karatów. Jest to rekord - nieobrobiony kamień nie uzyskał dotąd tak wysokiej ceny - poinformowała w poniedziałek kanadyjska firma górnicza Lucara Diamond, która wkrótce wystawi na aukcję większy kamień.

Lucara, która notowana jest na giełdzie w Sztokholmie, podała w komunikacie tylko to, że chodzi o znaleziony w Botswanie kamień nazwany "Konstelacją". Ani nazwiska nabywcy, ani warunków sprzedaży przeprowadzonej przez wyspecjalizowaną w ocenie diamentów i handlu nimi firmę Nemesis International nie ujawniono.

Obecny rekord zostanie najprawdopodobniej pobity 29 czerwca, kiedy na aukcji Sotheby's w Londynie odbędzie się licytacja jeszcze większego kamienia sprzedawanego przez Lucarę.

Będzie nim nieobrobiony diament "Lesedi La Rona", co w lokalnym języku tswana oznacza "nasze światło". Wielkości piłeczki tenisowej i mający 1109 karatów, znaleziony został w listopadzie w tej samej kopalni Karowe w Botswanie i jest największym po słynnym Cullinanie (3106 karatów) nieobrobionym diamentem wysokiej jakości znalezionym w Afryce Południowej.

Akcje Lucara Diamond na giełdzie w Sztokholmie wczesnym popołudniem zyskały 8,58 proc. Głównym akcjonariuszem firmy jest szwedzka rodzina Lundin.

Najdroższym diamentem na świecie - pod względem ceny jednego karata - jest "Blue Moon of Josephine" (Błękitny księżyc Józefiny), rzadki niebieski nieskazitelny brylant z Afryki Południowej znaleziony w styczniu 2014 roku. Ma on 12,03 karata (2,406 g). Osiągnął rekordową cenę 48,4 mln dolarów na aukcji w Genewie w listopadzie zeszłego roku, a kupił go w prezencie dla swojej 7-letniej córeczki Josephine hongkoński miliarder, magnat nieruchomości Joseph Lau.(PAP)

klm/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Michał_

Złoto i srebro powinno też rosnąć

! Odpowiedz
0 2 ~dekalion

Pieniądze tracą na wartości, więc ceny roją się od cyfr.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil