REKLAMA

Szwajcaria: Rząd sprzeciwił się płatnemu urlopowi ojcowskiemu

2017-10-18 20:01
publikacja
2017-10-18 20:01

Rząd Szwajcarii sprzeciwił się w środę pomysłowi udzielania świeżo upieczonym ojcom płatnych dni wolnych na opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem w pierwszym roku jego życia ze względu na "zbyt wysokie koszty". W tej sprawie ma się odbyć referendum.

fot. / / YAY Foto

"Zbyt wysokie koszty oraz uszczerbek dla konkurencyjności firmy" uzasadniła swój sprzeciw siedmioosobowa Rada Federalna (szwajcarski rząd), popierając go wyliczeniami strat finansowych, na które mogą zostać narażone firmy zatrudniające młodych ojców.

Zgodnie z obowiązującymi w Szwajcarii przepisami prawo do płatnego urlopu na opiekę nad dziećmi mają tylko matki. Młodzi ojcowie mogą otrzymać zaledwie jeden lub dwa dni urlopu okolicznościowego z okazji narodzin dziecka.

Decyzja rządu była reakcją na inicjatywę rozpisania referendum w sprawie udzielenia ojcom nowo narodzonych dzieci większych uprawnień. Zgodnie z propozycją mieliby oni nawet cztery tygodnie do wykorzystania w pierwszym roku życia dziecka. Ojcowie otrzymywaliby w tym czasie 80 proc. wynagrodzenia płatnego z ubezpieczenia socjalnego.

Rząd wyliczył, że średnie koszty takiego programu to 420 mln franków szwajcarskich rocznie. "To spowodowałoby dodatkowe obciążenie dla gospodarki i byłoby dużym wyzwaniem organizacyjnym dla firm" - twierdzi gabinet, dodając, że tego typu mechanizm powinien zostać wypracowany przez pracodawców i związki zawodowe.

Decyzja rządu nie rozstrzyga ostatecznie problemu. W tej sprawie zostanie rozpisane również referendum. Komplet 100 tys. podpisów torujący drogę do przeprowadzenia referendum został złożony w sierpniu 2017 roku. Data głosowania jeszcze nie została ustalona.

Jak podaje portal TheLocal.ch, za inicjatywą stoją cztery organizacje: związek zawodowy Travail Suisse, feministyczna organizacja Alliance F, grupa mężczyzn z manner.ch oraz prorodzinna organizacja Pro Familia Suisse. Autorzy projektu zaznaczają, że Szwajcaria jest jedynym europejskim krajem, który nie ma w pełni uregulowanych prawnie urlopów rodzicielskich. (PAP)

stf/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka rodzinna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki