Szumowski: Epidemia wygasa

2020-07-10 12:12, akt.2020-07-10 15:01
publikacja
2020-07-10 12:12
aktualizacja
2020-07-10 15:01
fot. Adam Guz / Kancelaria Premiera RP

Epidemia co prawda wygasa – i to pozytywnie zaskakuje – ale zachowajmy zdrowy rozsądek i pokorę – zaapelował w piątek na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szef resortu zdrowia stwierdził, że "epidemia w Polsce jest w stanie zwijającym się, wygaszającym". Jego zdaniem świadczą o tym, chociażby wyniki badań przesiewowych u osób wyjeżdżających do sanatoriów. Odsetek chorych w tej grupie wynosi poniżej 1,7 promila.

"To są drobne promile aktywnego wirusa" – zauważył. Jednocześnie Szumowski dodał, że chociaż epidemia pozytywnie zaskakuje, to nie zwalnia nas to "z pewnej pokory" i zachowania zdrowego rozsądku. Wciąż należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości w kontaktach z innymi ludźmi, noszeniu maseczek w przestrzeniach zamkniętych, np. w sklepie czy w autobusie.

Minister zwrócił też uwagę na to, że powszechne stosowanie się do zasad sanitarnych, jak podczas I tury wyborów, ogranicza rozprzestrzenianie się wirusa.

"Frekwencja była wyjątkowo duża, a nie odnotowaliśmy wzrostu zachorowań. Dlaczego? Bo Polacy zachowali się tam bardzo rozsądnie, bezpiecznie. Reżim sanitarny był zachowany. Komisje pilnowały tego. Widać było to po tym, jak ludzie stali przed lokalami w kolejkach. Nie tłoczyli się. To jest dobre, odpowiedzialne i bezpieczne zachowanie" – przyznał minister zdrowia.

Zachęcił też do wzięcia udziału w niedzielnej II turze wyborów, tym bardziej że wprowadzono pierwszeństwo w głosowaniu dla osób starszych powyżej 60 lat, opiekunów z dziećmi poniżej 3 lat, niepełnosprawnych i kobiet w ciąży. Minister powtórzył też, że głosowanie w lokalu wyborczym jest bezpieczniejsze niż wyjście do sklepu, w którym często łamie się obostrzenia związane z przestrzenią zamkniętą: trzymanie dystansu, zakrywanie ust i nosa.

Morawiecki: Epidemia pod kontrolą, górnicy wrócili do pracy

Epidemia koronawirusa jest pod kontrolą, dowodem jest powrót do pracy wszystkich górników z kopalni węgla Bobrek-Piekary Ruch Bobrek - oświadczył w piątek premier Mateusz Morawiecki w czasie wizyty w tej kopalni.

Ta należąca do spółki Węglokoks Kraj kopalnia była pierwszą, w której wyzdrowieli już wszyscy spośród 590 zakażonych SARS-CoV-2 górników. Większość przechodziła chorobę bezobjawowo, żaden z pracowników kopalni nie zmarł. Ostatni chorzy zostali uznani za ozdrowieńców 1 lipca.

Łącznie w górnictwie zanotowano ponad 6,5 tys. przypadków koronawirusa. Jak mówił w piątek w bytomskiej kopalni szef rządu, dotąd wyzdrowiało prawie 90 proc. wszystkich zakażonych, w tym w kopalni Bobrek – 100 proc.

„To była polityka, którą zaprowadziliśmy na samym początku – żeby przebadać przesiewowo maksymalnie dużo górników. Dlatego w maju, na początku czerwca, mieliśmy duże przyrosty tych, którzy byli zidentyfikowani jako pozytywni. Ale dzisiaj widzimy już, że to była bardzo dobra polityka, bardzo dobre podejście - dzisiaj mogą oni z powrotem wrócić do pracy” – powiedział premier, podkreślając, że żaden górnik nie zmarł z powodu Covid-19.

„Ze wszystkich górników, którzy zachorowali, żaden nie zmarł, wszyscy górnicy powoli dochodzą do siebie, właściwie 90 proc. jest już zdrowych. To świadczy o tym, że nasza polityka szybkiego wyłapania tych wszystkich osób, które są zakażone, izolacji, sprawdziła się” – ocenił Morawiecki.

„W całym tym procesie zarządzania epidemią, co do której nie było nigdzie opisów, podręczników, jak się należy zachować, działaliśmy dzień i noc – od marca, przez kwiecień, maj, z nadzieją, że szybkie wyłapanie szybko zakończy tę epidemię. I dzisiaj jesteśmy na bardzo dobrej drodze powrotu do normalności, powrotu do pracy” – dodał szef rządu.

„Tu (w kopalni Bobrek – PAP) wszyscy wrócili już do pracy, mamy więc powrót do normalności. Dzisiaj potrafimy sobie lepiej radzić z tą epidemią i jest ona już dzisiaj pod kontrolą” – zapewnił premier, który podczas wizyty w kopalni spotkał się m.in. z grupą ozdrowieńców.

Premier dziękował też wszystkim służbom medycznym, sanitarnym i mundurowym, które były w gotowości w związku z epidemią koronawirusa. „Jesteśmy wam bardzo wdzięczni” – powiedział.

Autorka: Klaudia Torchała, Marek Błoński

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (40)

dodaj komentarz
azkanel
Epidemia u nas wygasa a na świecie jest dokładnie odwrotnie
pstrzezek
No wygasa, ale tylko do niedzieli
1984
"Wciąż należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości w kontaktach z innymi ludźmi, noszeniu maseczek w przestrzeniach zamkniętych, np. w sklepie czy w autobusie."

No to proszę o przypomnienie jak prawidłowo korzysta sie z maseczki. Wstaję rano i idę do autobusu bez bo (na razie) wolno. Wkładam
"Wciąż należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości w kontaktach z innymi ludźmi, noszeniu maseczek w przestrzeniach zamkniętych, np. w sklepie czy w autobusie."

No to proszę o przypomnienie jak prawidłowo korzysta sie z maseczki. Wstaję rano i idę do autobusu bez bo (na razie) wolno. Wkładam maseczkę i po wyjściu mogę zdjąć. Po pracy idę do sklepu i znowu muszę założyć maseczkę... INNĄ! Jak zechce odwiedzić kilka sklepów albo zap... jak idiota po ulicy w maseczce (jak jest gorąco udusić się można) albo za każdym razem zakładam KOLEJNĄ maseczkę. Ciągłe zakładanie tej samej naraża na zakażenie jakimś grzbem lub bakterią które na wilgotnej maseczce mają doskonałe warunki do rozwoju. I to ma być działanie prozdrowotne?

Nie mam zamiaru nosić tych szmat więc nie jeżdżę transportem publicznym. Nie chodzę do marketów gdzie mają fioła na punkcie tego gadgetu. Zakupy tylko w małych sklepach. Bez maseczki. Na razie nikt mnie z nich nie pogonił. A jak to zrobi nigdy wiecej nie wejdę do takiego sklepiku, ich właściciele mają tę świadomość. I co z tego, że łamię przepisy skoro to bardziej prozdrowotne działanie niż to co minister zdrowia(?) zaaplikował Polakom. Źle użytkowane maseczki są inkubatorami dla patogenów. Jaki odsetek Polaków dobrze ich używa?
marszalek2020
Widać jesteś tą z osób dla których najlepszym rozwiązaniem jest przyłbica.

Pozdro!
trollmaster odpowiada marszalek2020
tobie najbardziej pasowałby żelazny hełm.
marszalek2020 odpowiada trollmaster
mam za dużą głowę :))))
marszalek2020
Dobrze, że na czas pandemii trafił się taki rozsądny człowiek.
Ten Arłukowicz z cyrku, ten to dopiero by zawalił sprawę.

Maseczki i respiratory już pierwszego dnia pojechały by do Niemiec.
Byli byśmy liderem na świecie - w umieraniu!
wektorwg
Przy najmniej były jakieś były, teraz nie ma żadnych

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki