REKLAMA
WEBINAR

"GW": Szumowscy i nielegalna pożyczka NCBR

2020-05-27 06:48
publikacja
2020-05-27 06:48

Firma Simplicardiac, w której udziały ma (przez Szumowski Investments) brat ministra zdrowia, dostała wbrew prawu 1,2 mln zł pożyczki z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - pisze środowa "Gazeta Wyborcza".

fot. Adam Chełstowski / / FORUM
Według "GW" spółka Simplicardiac została założona w 2011 roku; jej prezesem jest Andrzej Białkowski-Miler, kiedyś podwładny Marcina Szumowskiego, brata ministra zdrowia. Marcin Szumowski jest - jak czytamy - wymieniony na stronie spółki jako członek jej rady doradczej. "Z KRS wynika, że udziały w Simplicardiac ma spółka Szumowski Investments należąca do Marcina i Anny Szumowskiej, żony ministra" - twierdzi "Wyborcza".

Z ustaleń "GW" wynika, że w 2015 roku NCBR wprowadziło pilotażowy projekt BRIdge Classic: Komercjalizacja wyników badań naukowych i prac rozwojowych - testowanie nowych mechanizmów wsparcia - BRIdge: Badania Rozwój Innowacje. "Budżet programu wynosił 1,3 mln zł. Firmy złożyły 74 wnioski o wsparcie finansowe. 17 z nich zostało zakwalifikowanych do testu prywatnego inwestora. Jak wyjaśniał NCBR, chodziło o analizy ekonomiczne, które miały dać odpowiedź na pytanie, czy w dane przedsięwzięcie zaangażowałby się inwestor prywatny. Po przeanalizowaniu 17 projektów tylko jeden dostał dofinansowanie: projekt spółki Simplicardiac" - pisze gazeta.

Dodaje, że 7 sierpnia 2015 roku NCBR podpisał ze spółką umowę na finansowanie projektu "Rozwój i komercjalizacja nowej, innowacyjnej opaski uciskowej stosowanej do zabiegów cewnikowania serca metodą przezpromieniową". "Spółka uzyskała pożyczkę z NCBR, która miała być wypłacana w transzach" - czytamy w "GW".

Według "Wyborczej" w 2016 roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeprowadziło kontrolę programu BRIdge Classic. "Dotarliśmy do wystąpienia pokontrolnego, które podpisał Jarosław Gowin, ówczesny szef resortu. Realizację programu została oceniona negatywnie. Kontrolerzy zarzucili NCBR m.in.: nierówne traktowanie firm, które złożyły wnioski, niezapobieżenie ewentualnemu konfliktowi interesów i - co najważniejsze - "zawarcie umowy z wnioskodawcą w formie nieznajdującej podstawy w przepisach" - pisze gazeta.

"Kontrolerzy zauważają też, że +zawarto umowę z podmiotem, w którym osoby kluczowe dla realizacji projektu oraz udziałowcy byli jednocześnie ekspertami dokonującymi oceny pozostałych wniosków+. Wytyka się, że regulamin pracy ekspertów oceniających wnioski nie zapewniał transparentnej procedury wyboru projektów oraz ich wiarygodnej oceny. Do treści umowy pożyczki kontrolerzy też mieli zastrzeżenia. Ich zdaniem udzielenie oprocentowanej pożyczki przez NCBR było nieprawidłowe, ponieważ ustawa o centrum nie przewiduje udzielania takiej formy wsparcia" - twierdzi "GW".

Według gazety pożyczka była więc nielegalna. "Czarno na białym napisano też, że projekt został wybrany z pominięciem zasad uczciwej konkurencji oraz równego traktowania" - pisze "Wyborcza".

mkr/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (66)

dodaj komentarz
sammler
Historia stosunku pana Szumowskiego do maseczek:

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/jak-szumowski-zmieniał-zdanie-ws-maseczek-od-wyśmiewania-do-nakazu-noszenia/ar-BB14FDVC
lelo1949
GW szczuje na człowieka ,który uratował polaków
marianpazdzioch
Znów nalot pisowskich troli. A jak pięknie jazgoczą. "Pięknie" wydaje nasza władza pieniadze podatnika.
jes
Wytyczne z centrali:
- miliony wyrzucone w błoto (odliczając prowizję jako przytulili co niektórzy) to wina opozycji i senatu
- jak najmniej wymieniać nazwiska Sasin i Szumowski
- w każdym komentarzu wspominać o wskaźniku ilość zgonów na ilość miekszańców (nie podawać ilości badań na ilość mieszkańców)
jacyna2017
Powoływać się na GW to tak jak wierzyć Russia Today - max poziom zakłamania! Nikt idealny nie jest, ale wystarczy zerknąć na worldometers.info aby sprawdzić, że Polska nieźle radzi sobie z Covidem. Oczywiście z nienawiści politycznej do przeciwników trzeba to zakłamać! I te oszołomy chcą rządzić!?
marxs
przy waszym PISowskim propagandowym chlewie i szambie to nawet Jerzy Urban wydaje mi sie wyjątkowo uczciwą i przyzwoitą osobą
jes
pacynka2017 dzielnie służy i zamienia czarne na białe.

Wystarczy zerknąć na majątki żon aby sprawdzić jak nieźle radzą sobie pisowcy w erze koronawirusa.
hsjehdj odpowiada marxs
Rozumiem rozgoryczenie, ale z drugą częścią zdania już trochę przesadziłeś...

Powiązane: Afera respiratorowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki