REKLAMA

Szokujące prognozy na 2013 rok

2012-12-19 06:00
publikacja
2012-12-19 06:00

Saxo Bank, specjalistyczny internetowy bank inwestycyjny, oferujący szeroki wachlarz aktywów, publikuje dzisiaj doroczną serię dziesięciu "szokujących prognoz" na 2013 r. Jest to przeprowadzany co roku przez Saxo Bank eksperyment myślowy, mający na celu zidentyfikowanie dość ekstremalnych wydarzeń rynkowych i politycznych, których prawdopodobieństwo jest może niewielkie, ale nadal w dużej mierze niedoszacowane.

Szokujące prognozy na 2013 rok
Szokujące prognozy na 2013 rok
fot. Pushish Images / / Shutterstock

Według jednej z prognoz Niemcy postąpią w kierunku mutualizacji zadłużenia strefy euro, co w połączeniu z innymi napięciami mogłoby spowodować gwałtowny spadek indeksu DAX o ok. jedną trzecią z poziomów bliskich wieloletnim rekordom do 5 000. Kolejny scenariusz to spadek ceny złota o około 500 dolarów do 1 200 USD za uncję, spowodowany szybszym wzrostem gospodarki amerykańskiej i umocnieniem się dolara, pomimo wiszącej nad głową luźnej polityki monetarnej Rezerwy Federalnej.

Inne wydarzenia, które w opinii Saxo Bank mogłyby mieć znaczny wpływ, gdyby do nich doszło, to wzrost hiszpańskich stóp procentowych do 10% mimo wprowadzonego przez EBC mechanizmu OMT, gdy Grecja wyjdzie ze strefy euro, a napięcia społeczne wzrosną, a także uwolnienie dolara hongkońskiego (HKD) ze sztywnego kursu wobec dolara amerykańskiego, a następnie powiązanie go z chińskim renminbi w ramach dążenia Chin do większej kontroli nad własnym losem ekonomicznym, z dala od USA i polityki ich banku centralnego.

Szokujące prognozy Saxo Bank na 2013 rok

 1. DAX spada o 33% do 5000

Gospodarka Chin nadal zwalnia, powstrzymując przemysłową ekspansję Niemiec. Pociąga to za sobą znaczne spadki cen akcji spółek przemysłowych i obniża zaufanie konsumentów. Rankingi poparcia dla Angeli Merkel przed wyborami gwałtownie się pogarszają, a przy słabej gospodarce połączonej z polityczną niepewnością - w miarę jak Niemcy są coraz bliżej dalszej mutualizacji długu UE - indeks giełdowy DAX spada do poziomu 5 000, czyli o 33% w skali roku.

  2. Nacjonalizacja największych japońskich spółek elektronicznych

12389 Japoński przemysł elektroniczny, niegdyś chluba kraju, wchodzi w fazę terminalną, pokonany przez Koreę Południową. Przy łącznych rocznych stratach w wysokości 30 mld USD dla samych tylko Sharp, Panasonic i Sony, wiarygodność kredytowa znacznie się pogarsza, a rząd japoński nacjonalizuje najważniejsze podmioty w branży w podobny sposób, w jaki rząd amerykański wyciągnął z tarapatów swój przemysł motoryzacyjny.

  3. Cena soi rośnie o 50%

Kiepska pogoda w 2012 roku, która spowodowała szkody w światowej produkcji zbóż i przyczyniła się do najniższego od dziewięciu lat poziomu amerykańskich zapasów końcowych soi powoduje, że cena soi pochodzącej z nowych zbiorów jest narażona na duże wahania przy wszelkich nowych zaburzeniach pogodowych, zarówno w USA, jak i w Ameryce Południowej czy Chinach. Większy popyt na biopaliwa również będzie czynnikiem powodującym narażenie ceny na gwałtowne zmiany, a spekulanci będą gotowi ponownie wkroczyć na rynek, windując cenę w górę nawet o 50%. Bezpieczeństwo żywnościowe stanie się modnym wyrażeniem.

  4. Korekta ceny złota do 1 200 USD za uncję

Intensywność, z jaką w 2013 r. poprawia się kondycja amerykańskiej gospodarki, zaskakuje rynek, a zwłaszcza instytucje finansowe inwestujące w złoto. Wraz z brakiem wzrostu fizycznego popytu na ten metal szlachetny ze strony Chin i Indii, zmagających się ze słabym wzrostem i rosnącym bezrobociem, wywołuje to wielką rundę likwidacji złota. Cena złota spada do 1 200 USD, po czym banki centralne w końcu wkraczają do akcji, by wykorzystać niższe ceny.

5. Cena ropy WTI spada do 50 USD

Amerykańska produkcja energii nadal rośnie, przede wszystkim dzięki zaawansowanym technikom produkcyjnym, np. w sektorze oleju łupkowego. Produkcja ropy naftowej w Stanach mocno rośnie, a przy zapasach krajowych już znajdujących się na najwyższym poziomie od 30 lat i przy ograniczonych opcjach eksportu, pojawia się nowa presja sprzedażowa na benchmarkowe ceny ropy WTI, która spycha je w kierunku 50 USD za baryłkę.

  6. USDJPY zmierza do poziomu 60,00

W Japonii Partia Liberalno-Demokratyczna powraca do władzy z planem działań mających ponoć osłabić jena. Wprowadza się jednak tylko pół-środki; w tym samym czasie na rynku zaciągnięto zbyt dużo pozycji na osłabienie jena, a japońscy inwestorzy ściągają do kraju część z bilionów dolarów zainwestowanych za granicą, w miarę jak maleje apetyt na ryzyko. Jen wyskakuje na pierwszy plan jako najsilniejsza waluta świata, USDJPY zmierza nawet do 60,00, co - jak na ironię - umożliwia PLD i BoJ sięgnięcie po te bardziej radykalne środki osłabiające jena, które pierwotnie obiecywali.

  7. EURCHF przełamuje ustalony kurs, osiąga 0,9500

Ryzyka w ogonie rozkładu w Unii Europejskiej ponownie się pogarszają, być może z powodu wyborów we Włoszech, charakteru wyjścia Grecji z Europejskiej Unii Walutowej czy obaw, że Hiszpania i Portugalia postąpią podobnie. To znów kieruje strumienie kapitału do Szwajcarii, a szwajcarski bank centralny i rząd decydują, że lepiej będzie porzucić na jakiś czas sztywny kurs franka do euro, niż pozwolić, by rezerwy wzrosły do poziomu ponad 100% PKB. W konsekwencji EURCHF dochodzi do nowego rekordowo niskiego poziomu poniżej parytetu, po czym Szwajcaria jest zmuszona wprowadzić kontrolę kapitałową, aby powstrzymać umacnianie się waluty.

  8. Hong Kong uwalnia HKD od USD - i wiąże go z RMB

Hong Kong decyduje się uwolnić swojego dolara od dolara amerykańskiego, a następnie związać go z chińskim renminbi. Inne kraje azjatyckie sygnalizują chęć pójścia w jego ślady. Zmienność RMB rośnie, gdyż Chiny luzują kontrolę nad ruchami tej waluty, a Hong Kong szybko wyrasta na ważne światowe centrum obrotu walutami i najważniejsze centrum obrotu RMB.

  9. Hiszpania o krok bliżej niewypłacalności - stopy procentowe sięgają 10%

Przy już i tak ogromnych napięciach społecznych w Hiszpanii sektor publiczny po prostu nie może dalej ciąć wydatków. W 2013 r. hiszpański dług państwowy zostaje zdegradowany do kategorii "śmieciowego", a napięcia społeczne spychają Hiszpanię z krawędzi, dzięki czemu odrzuca ona politykę przeciągania i udawania, oferowaną przez unijną biurokrację. Po degradacji, a także w wyniku wliczania w cenę nieuniknionej niewypłacalności, rentowności gwałtownie rosną.

  10. Rentowność 30-letnich obligacji amerykańskich podwaja się w 2013 r.

Polityka zerowych stóp procentowych Rezerwy Federalnej zmusza inwestorów do porzucania inwestycji o stałym dochodzie. Przy braku zwrotów lub nawet zwrocie negatywnym zastąpienie obligacji akcjami wydaje się kuszące. Rynek obligacji jest znacznie większy, niż rynek akcji, więc 10% redukcja funduszy ulokowanych w obligacjach i przeniesionych na akcje zwiększyłaby napływ funduszy na rynek akcji o ok. 30%. Mogłoby to doprowadzić do podniesienia amerykańskich stóp procentowych i zapoczątkować dziesięciolecie, w którym akcje będą przynosiły lepsze wyniki niż obligacje.

Komentuje Steen Jakobsen, główny ekonomista w Saxo Bank
Steen Jakobsen Saxo Bank

Najczarniejszy scenariusz

Tegoroczne "Szokujące prognozy" to po raz kolejny wybór przeważnie negatywnych wydarzeń, z których każde może zmienić krajobraz finansowy, a w niektórych przypadkach nawet polityczne status quo. Dzisiaj, pod koniec 2012 roku, mamy niezwykle niską zmienność we wszystkich klasach aktywów, wynikającą z braku rzeczywistego mechanizmu wyszukiwania cen przez rynek, co jest spowodowane silną manipulacją ze strony banków centralnych. W takim otoczeniu niemal każdy ruch większy niż dwukrotność standardowego odchylenia staje się "szokujący".

Te dziesięć przewidywań nie stanowi oficjalnej prognozy Saxo Bank na 2013 r. Jednak mogą się one okazać dużo bardziej istotne dla inwestorów ze względu na potencjalne ogromne konsekwencje, gdyby w Nowym Roku któreś z nich ujrzało światło dzienne. Zanim inwestorzy zainwestują czy dokonają transakcji, muszą znać najczarniejszy scenariusz - utrzymanie kapitału to konieczność, a portfele muszą być w stanie znieść sztorm doskonały - czy równie dobrze każdy sztorm.Saxo Bank

Źródło:
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~stockthink
wiekszość z tych prognoz to bajki ale te dotyczące surowców są akurat trafione w 2013 na skutek ożywienia w us i umocnienia $ złoto i ropa będą spadać (na złocie o poziomie 2000 i wyższym nie ma co marzyć obecnie)
~bengal
Prawda jest jedna sluchac tzreba ale zeba umiec odroznic szum od glosu prawdziwego anale niech mowia se zawsze w kazdej bajce troszke prawdy jest sami sie osmieszaja i na wyzyny wspinaja taka ich rola na swiecie nie ma dobrego anala ani doradcy tylko sam inwestor jest dla siebie dobry i szczery.........powodzonka w Prawda jest jedna sluchac tzreba ale zeba umiec odroznic szum od glosu prawdziwego anale niech mowia se zawsze w kazdej bajce troszke prawdy jest sami sie osmieszaja i na wyzyny wspinaja taka ich rola na swiecie nie ma dobrego anala ani doradcy tylko sam inwestor jest dla siebie dobry i szczery.........powodzonka w nowym roku moze bedzie lepszy od tego i da wiecej zarobic co niekturymn ;)
robercik212
Bardzo podoba mi się prognoza z cena ropy :D... ale u nas ceny i tak powyżej 5 zł by były
~w56
Trzy miesiące temu gł anal SAXO Bank zalecał kupno walut. Twierdził,że pod koniec roku euro będzie min.4,6 a dolar mocniejszy do euro.Jak to się ma do progn. Saxo Bank? Oni szukają tylko rozgłosu. Ten wywiad z ich anal. był w Parkiecie.
~rexuwazajcie na rybinskiego przez małe r to jakis p nt raz go posłuchalem o spadkch i nic nie wygralem - przegralem ,siebie słuchac
~Ewiak Ryszard
A co wynika to z analizy biblijnej? Przypomnę tu fragment starożytnej wizji: "I powróci [król północy] do ziemi swej z dobrami ruchomymi wielkimi [1945. Ten szczegół wskazywał, że Hitler zaatakuje także ZSRR i będzie walczył aż do gorzkiego końca], a serce jego przeciw przymierzu świętemu [ateizm państwowy], i będzie działał A co wynika to z analizy biblijnej? Przypomnę tu fragment starożytnej wizji: "I powróci [król północy] do ziemi swej z dobrami ruchomymi wielkimi [1945. Ten szczegół wskazywał, że Hitler zaatakuje także ZSRR i będzie walczył aż do gorzkiego końca], a serce jego przeciw przymierzu świętemu [ateizm państwowy], i będzie działał [oznacza to aktywność na arenie międzynarodowej], i zawróci do ziemi swej [1991-1993. Rozpad ZSRR i Układu Warszawskiego, bazy rosyjskie powracają do kraju]. W czasie wyznaczonym powróci z powrotem" (Daniela 11:28,29a).

Powrót Rosji w tym kontekście oznacza kryzys, który skutkami przewyższy Wielką Depresję. Rozpadnie się nie tylko strefa euro, lecz także UE i NATO. Wtedy wiele krajów z dawnego bloku wschodniego powróci do rosyjskiej strefy wpływów. Znów stacjonować tu będą rosyjskie bazy.

Nie powrócą one jednak wszędzie. "I [król północy] wkroczy na południe [Gruzja], ale nie będzie jak wcześniej [1921], lub jak później [2008], gdyż ruszą przeciw niemu mieszkańcy wybrzeży Kittim [Zachód] i będzie utrapiony i zawróci" (Daniela 11:29b,30a).

Mojżesz pisał: "I okręty od strony Kittim [USN] i upokorzą Aszszura [Rosję] i upokorzą Ebera [pozostałych przeciwników, w tym Iran i Chiny] i również to [na] zawsze będzie zniszczone" (Liczb 24:24, przekład dosłowny). Ta armada po wystrzeleniu rakiet z głowicami jądrowymi, nie powróci już do domu. Druga strona także zdąży użyć "wielkiego miecza" (Apokalipsa 6:4). To będzie wzajemna rzeź. Nie będzie to jednak koniec świata, lecz jak stwierdził Jezus: "początek bólów porodowych" (Mateusza 24:7,8).

Po tej wojnie zostanie ustanowiona "ohyda spustoszenia" - rząd światowy (Daniela 11:31). Ta "bestia" spustoszy w pierwszej kolejności mniejszości chrześcijańskie (Objawienie 13:1,2,7; Mateusza 24:15,21,22).

Zaraz po tym ucisku wybuchnie kolejna wojna światowa (Daniela 11:40-43; Mateusza 24:29). Tym razem triumfować będzie Rosja i jej sojusznicy. Zapewne będą wśród nich także Chińczycy. Nikt nie oprze się tej "szarańczy" (Joela 2:1-11). Izrael także będzie wówczas okupowany (por. Ezechiela 39:23-29).

Na marginesie dodam, że "królem południa" będzie wówczas przyszłe imperium anglo-amerykańskie (Objawienie 13:11). Od roku 1882 do dziś jest nim Wielka Brytania. Rosja przejęła rolę "króla północy" też w drugiej połowie XIX wieku, rozciągając wpływy na obszary należące niegdyś do Seleukosa I (Daniela 11:27).

Po czwartej wojnie światowej reanimowany rząd światowy będzie miał już pełnię władzy. Wtedy spustoszy wielkie kościoły (Objawienie 17:16,17). Potem będzie kryzys i rewolucja jakiej świat nie widział (Daniela 12:1). Rozpadnie się cały ówczesny system. Władzę nad światem przejmie Jezus Chrystus. O to modlimy się w modlitwie Pańskiej, mówiąc: "Niech przyjdzie królestwo Twoje". Dopiero wtedy zostaną usunięte wszystkie nasze problemy, w tym choroby, starość i nawet śmierć (Objawienie 21:4,5).

To są tylko niektóre fragmenty objawionego w starożytności planu Nieba. Wszystkie jego szczegóły wypełniają się od czasów starożytnej Persji w porządku chronologicznym.
~endi
" Nie strasz nie strasz , bo się zesr ... " ... gdy jest kryzys , niepokoje społeczne ceny złota zawsze rosną , jeśli chodzi o spadek cen ropy do 50 $ to jest to bardzo dobra prognoza - zmaleją koszty transportu , funkcjonowania przemysłu etc zatem to dobra prognoza
~eroe
Prpfesora z Koziej Wolki by sobie zatrudnili...nijakiego Rybinskiego :)...Ten na koniec tego roku prognozowal cene Euro na poziomie 5zl i ogolnie Grecji juz mialo nie byc w Strefie Euro...hehe...wrozbici bez wiedzy i wyczucia rynku...i wyczucia Bena Bernanke ....
~karol kjk
trochę prawda pół prawda GÓWNO PRAWDA !!!
Ich Analitycy nie mają zielonego pojęcia a już DUUUUŻO RAZY prognozowali i nic z fusów nie wyszło .
moja babcia wam powie w dwóch zdaniach co będzie .
1. rządy skorumpowane będą coraz bardziej doić ludzi podatkami aż w którymś z państw wybuchnie rewolucja a dalej pójdzie z górki
trochę prawda pół prawda GÓWNO PRAWDA !!!
Ich Analitycy nie mają zielonego pojęcia a już DUUUUŻO RAZY prognozowali i nic z fusów nie wyszło .
moja babcia wam powie w dwóch zdaniach co będzie .
1. rządy skorumpowane będą coraz bardziej doić ludzi podatkami aż w którymś z państw wybuchnie rewolucja a dalej pójdzie z górki .
2. pierwsi będą płakać zadłużeni bo nie mogą uciec a bank to nie czerwony krzyż !!!
~ekonomista
No ten bank jest znany z wróżb....tylko z wróżb .....Identyczne prognozy o" kasandrycznym"
nastawieniu , opublikował pod koniec 2011 r .Wtedy m.in złoto miało kosztować 2000 USD,
kurs Chf/Euro miał zostćc usztywniony na poziomie 1,5 ....etc...etc... żadna z 10 prognoz
z ub.roku nie potwierdziła się...Podobnie
No ten bank jest znany z wróżb....tylko z wróżb .....Identyczne prognozy o" kasandrycznym"
nastawieniu , opublikował pod koniec 2011 r .Wtedy m.in złoto miało kosztować 2000 USD,
kurs Chf/Euro miał zostćc usztywniony na poziomie 1,5 ....etc...etc... żadna z 10 prognoz
z ub.roku nie potwierdziła się...Podobnie jak większości polskich "anal-ytyków"...

Powiązane: Podsumowania 2012, prognozy 2013

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki