Szef rządu Katalonii obiecuje w 2017 r. referendum niepodległościowe

Szef rządu Katalonii Carles Puigdemont zapowiedział w środę zwołanie we wrześniu 2017 roku referendum w sprawie niepodległości tego autonomicznego regionu, niezależnie od tego, czy centralny rząd w Madrycie wyrazi na to zgodę.

"Będziemy do samego końca próbowali uzyskać zgodę" - oświadczył Puigdemont w regionalnym parlamencie. Ale - dodał - "w razie braku pozytywnej odpowiedzi będziemy gotowi na zwołanie (referendum) w drugiej połowie września przyszłego roku".

Zapewnił, że gotów jest do negocjowania z Madrytem dokładnego terminu referendum, brzmienia pytania czy też wymaganej liczby głosów, by referendum uznać za wiążące. Dodał, że brak odpowiedzi rządu centralnego nie powstrzyma przygotowań do referendum.

Puigdemont, zwolennik katalońskiego separatyzmu, objął funkcje na początku roku, wyznaczając sobie jasny program: wdrożenie do połowy 2017 roku podstawowych instytucji państwa koniecznych do ustanowienia niepodległości. W środę powiedział, że zamierza dotrzymać kalendarza.

"Z końcem czerwca (przyszłego roku) parlament zatwierdzi ustawy konieczne do tego, by Katalonia funkcjonowała jako niezależne państwo, i zwołamy obywateli do urn, by pozwolili w głosowaniu na proklamowanie niepodległości" - oświadczył szef rządu.

Rząd Hiszpanii pod przewodnictwem Mariano Rajoya nie zgadza się na niepodległość Katalonii, wskazując, że zgodnie z hiszpańską konstytucją tylko wszyscy Hiszpanie mogą podjąć decyzję o losach jakiejś części kraju. Jednak większość Katalończyków uważa, że to do nich należy decyzja w sprawie ewentualnej niepodległości.

W wyborach we wrześniu ub. roku koalicja ugrupowań niepodległościowych zdobyła większość w parlamencie Katalonii - liczącego 7,5 mln mieszkańców bogatego regionu Hiszpanii nad Morzem Śródziemnym ze stolicą w Barcelonie. W listopadzie parlament przyjął uchwałę o rozpoczęciu procesu secesji, w której oświadczył też, że nie będzie respektował władz w Madrycie, w tym Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał anulował potem tę uchwałę, ale kataloński rząd nie zrezygnował z niepodległościowych dążeń. (PAP)

kot/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil