REKLAMA
WEBINAR

Szef KNF: Niekorzystne orzeczenie TSUE to 100 mld zł kosztu dla banków

2022-10-11 12:52, akt.2022-10-11 16:10
publikacja
2022-10-11 12:52
aktualizacja
2022-10-11 16:10

Zanegowanie możliwości dochodzenia przez banki wynagrodzenia za korzystanie z kapitału prowadziłoby do istotnego zachwiania stabilności rynku finansowego, a w wysoce prawdopodobnym scenariuszu – w efekcie nawet do jego załamania – uważa przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski. Podał, że jednorazowy koszt dla banków niekorzystnego rozstrzygnięcia TSUE wyniósłby łącznie ok. 100 mld zł.

Szef KNF: Niekorzystne orzeczenie TSUE to 100 mld zł kosztu dla banków
Szef KNF: Niekorzystne orzeczenie TSUE to 100 mld zł kosztu dla banków
fot. Robert Gardzinski / / FORUM

"Prawdopodobne scenariusze, które się rysują w takiej sytuacji zakładają upadłość jednego, albo nawet kilku dużych banków, a trudności dużych banków pociągają za sobą obciążenia i koszty, które obciążają także banki mniejsze, w tym nieposiadające portfeli kredytów walutowych" - powiedział na konferencji Jastrzębski.

Przewodniczący KNF podał, że przystąpił do sprawy przed TSUE dotyczącej prawa do wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy. Rozprawa w tej sprawie odbyć się ma w środę, 12 października.

Poinformował, że sprawa jest już po etapie składania stanowisk pisemnych i trybunał nie przyjął takiego stanowiska z KNF. Dlatego też przewodniczący KNF zdecydował się przedstawić ustnie jutro swoje stanowisko.

Według przewodniczącego niekorzystne dla banków rozstrzygnięcie spowodowałoby, że trudności dużych banków oraz związane z nimi obciążenia pociągnęłyby za sobą dalsze problemy, także banków mniejszych, nieposiadających portfeli kredytów walutowych.

„Doszłoby do wystąpienia „efektu zarażania”. Kanałem transmisji może być zarówno panika wśród uczestników rynku i związane z nią zawirowania płynnościowe, jak i nadzwyczajne i istotne obciążenia dla sektora bankowego związane z koniecznością zasilenia systemu gwarantowania depozytów. Za niemal pewne należy uznać wystąpienie swoistych „efektów drugiej rundy” – ocenia Jastrzębski.

Jego zdaniem miałoby to także konsekwencje dla gospodarki realnej co związane byłoby ze spadkiem finansowania ze strony banków.

"Wychodzenie z kryzysu, który stanowi połączenie kryzysu finansowego i kryzysu związanego z surowcami energetycznymi będzie trudniejsze niż w przypadku materializacji kryzysu tylko w jednym sektorze" - powiedział Jastrzębski.

Przewodniczący ocenia, że w razie zanegowania roszczenia banku o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, konsument uzyska „darmowy kredyt”, a bank pozostanie z kosztem kapitału, którym przez wiele lat – na mocy umowy zawartej z bankiem – dysponował klient.

„Odmowa przyznania bankowi wynagrodzenia stanowiłaby dodatkową, poza wszystkimi skutkami unieważnienia umowy, niewynikającą z przepisów dyrektywy 93/13 sankcję „darmowego kredytu”, wykraczającą poza to, czego wymaga zasada skuteczności dyrektywy. Naruszałaby ona także uznane w prawie unijnym zasady proporcjonalności oraz sprawiedliwości. Pozostawałaby również w sprzeczności z naturą stosunku, w ramach którego dochodzi do udostępnienia przez bank kapitału na rzecz kredytobiorcy” – uważa Jastrzębski.

Jego zdaniem wykorzystanie abuzywności postanowień umownych do unieważnienia umowy, a w dalszej kolejności – także do uzyskania „darmowego kredytu”, prowadziłoby do "przypadkowej i niesprawiedliwej redystrybucji wartości między uczestnikami rynku finansowego". 

KNF: Czas na zawieranie ugód ws. kredytów CHF nie został przez banki optymalnie wykorzystany

Komisja Nadzoru Finansowego ocenia, że czas na zawieranie ugód w sprawie walutowych kredytów mieszkaniowych nie został przez banki optymalnie wykorzystany - poinformował przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski. Wskazał na malejące zainteresowanie ugodami ze strony klientów banków.

"Czas na ugody nie został optymalnie wykorzystany. Najlepszy czas na ugody i konwersje już pewnie minął" – powiedział Jastrzębski.

"Obawiam się, że w wyniku ewolucji orzecznictwa sądowego klienci mogą być w małym stopniu zainteresowani ugodami. Linia orzecznicza w połączeniu z aktywną działalnością kancelarii frankowych spowoduje, że druga strona będzie mniej zainteresowana niż banki" – dodał.

Podał, że ewolucja orzecznictwa nie „napawa optymizmem”.

KNF raczej nie przewiduje łagodzenia stanowiska ws. polityki dywidendowej dla banków

Komisja Nadzoru Finansowego raczej nie przewiduje łagodzenia stanowiska w sprawie polityki dywidendowej dla banków – poinformował zastępca przewodniczącego Marcin Mikołajczyk.

"Patrząc na całokształt wyzwań nie przewiduję łagodzenia naszej polityki dywidendowej” – powiedział Mikołajczyk.

(PAP Biznes)

seb/ ana/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (63)

dodaj komentarz
xxpp
To wszystko pokazuje jakim kłamstwem są argumenty zakredytowanych cwaniaków, którzy twierdzą, że kredyty nie były walutowe. Były i dlatego banki w razie rozwiązania umowy muszą pokryć różnicę kursową. to jest w tych 100 mld złotych strat. Banki miały wykupione opcje walutowe i teraz muszą je spłacać.
Brak możliwości dochodzenia
To wszystko pokazuje jakim kłamstwem są argumenty zakredytowanych cwaniaków, którzy twierdzą, że kredyty nie były walutowe. Były i dlatego banki w razie rozwiązania umowy muszą pokryć różnicę kursową. to jest w tych 100 mld złotych strat. Banki miały wykupione opcje walutowe i teraz muszą je spłacać.
Brak możliwości dochodzenia przez banki uzyskania jakiegokolwiek zysku z kredytu, oznacza wykasowanie systemu bankowego i upadek polskiej gospodarki.
franek_bez_franka2
UUUUUUU słychać bankstera wycie- znakomicie.
szprotkafinansjery odpowiada franek_bez_franka2
W sumie fajnie byłoby posłuchać wycia frankowiczów gdy upadną trzy duże banki a kolejne mocno oberwą. Ale jednak szkoda Polski i polskiej gospodarki...
franek_bez_franka2 odpowiada szprotkafinansjery
I?
Przecież to na + dla Franka.
Przestajesz płacić zostajesz pozwany, wygrywasz w pierwszej Instancji. Po przegranych nawet nie będą składać pozwów.
xyzq
I tak oto powstał węzeł gordyjski. Jeżeli zakwestionują możliwość dochodzenia przez banki wynagrodzenia z tytułu użytkowania kapitału - nowe warunki dla kredytobiorców będą jeszcze ostrzejsze co wytnie z rynku dużo kredytobiorców (już jest tragicznie) i położy deweloperkę na łopatki do wyliczenia. W sumie rynek po pewnym czasie się I tak oto powstał węzeł gordyjski. Jeżeli zakwestionują możliwość dochodzenia przez banki wynagrodzenia z tytułu użytkowania kapitału - nowe warunki dla kredytobiorców będą jeszcze ostrzejsze co wytnie z rynku dużo kredytobiorców (już jest tragicznie) i położy deweloperkę na łopatki do wyliczenia. W sumie rynek po pewnym czasie się uzdrowi, a ci, którzy przetrwają - będą mogli działać w nowych warunkach.
milky_on
23 września 2008 roku, kurs franka 2,10 zł = klauzule nieabuzywne
23 stycznia 2015 roku, kurs franka przebija 4,25zł = klauzule stają się abuzywne, wielkie larum, prostesty frankowców, cyrk na kółkachWIDZIAŁY GAŁY CO BRAŁY


Chciało się nowe mieszkanko za cudze pieniądze? To teraz płać ! Ja nie mam zamiaru
23 września 2008 roku, kurs franka 2,10 zł = klauzule nieabuzywne
23 stycznia 2015 roku, kurs franka przebija 4,25zł = klauzule stają się abuzywne, wielkie larum, prostesty frankowców, cyrk na kółkachWIDZIAŁY GAŁY CO BRAŁY


Chciało się nowe mieszkanko za cudze pieniądze? To teraz płać ! Ja nie mam zamiaru się do tego dokładać !
xxpp
Dostajesz minusy od tej grupy, ale to czysta prawda.
Kredyty przestały się podobać po zmianie kursu. Sądy nie mają pojęcia co robią - sami są zakredytowani, więc działają w swoim interesie i rozwalają system bankowy.
franek_bez_franka2
Skowyt banksterki - mniam, mniam.
Od stycznia 2021 blisko 2100 spraw wygranych prawomocnie przez Franka. Przegranych 60. Od III kwartału 2022 Franek nie przegrał prawomocnie ani razu. 317 :0.
https://nawigator.bankowebezprawie.pl/statystyki/
franek_bez_franka2 odpowiada xxpp
Sądy nie mają pojęcia co robią?
BUHAHA. Prawnik się znalazł.
daniel21usa
Rząd zignorował opinię KNF, która jak zwykle sprzyjała bankom i wskazywała m.in. na wysokie koszty sektora bankowego.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki