REKLAMA

Szef KNF: Banki powinny w maksymalnym stopniu angażować się w rozwiązania ugodowe ws. kredytów CHF

2022-12-09 08:08, akt.2022-12-09 10:33
publikacja
2022-12-09 08:08
aktualizacja
2022-12-09 10:33

Banki powinny w maksymalnym możliwym zakresie angażować się w rozwiązania ugodowe dotyczące kredytów frankowych - ocenił przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski.

Szef KNF: Banki powinny w maksymalnym stopniu angażować się w rozwiązania ugodowe ws. kredytów CHF
Szef KNF: Banki powinny w maksymalnym stopniu angażować się w rozwiązania ugodowe ws. kredytów CHF
fot. marekusz / / Shutterstock

"Nasz apel, by banki w maksymalnym możliwym zakresie angażowały się w rozwiązanie ugodowe (...) - apelujemy o maksymalne zaangażowanie w ten proces" - powiedział Jastrzębski na spotkaniu z bankowcami.

W grudniu 2020 roku przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego zaproponował wprowadzenie rozwiązania „sektorowego” w kwestii ryzyka związanego z walutowymi kredytami hipotecznymi.

"Cały czas uważam, że jest to najlepsza propozycja, dzięki tej propozycji klient uzyskuje maksimum ochrony, jakiej klient może racjonalnie oczekiwać w związku z cały czas obciążającym go ryzkiem walutowym" - powiedział Jastrzębski.

"Ci, którzy uważają, że to za mało i usiłują w drodze rozstrzygnięć prawnych uzyskać więcej niż to, co oferuje wariant ugodowy, czyli zrównanie z hipotetycznym kredytem złotowym, zmierzają do osiągniecia korzyści nieuzasadnionych (...) takie oczekiwanie nie powinno być honorowane przez system prawny" - dodał.

BIP: Mocne słowa szefa KNF na wigilii bankierów. "Liczenie na cud, który nie nastąpił"

Jacek Jastrzębski, szef KNF podczas spotkania bankowców ocenił, że jedną z przyczyn "wyraźnej eskalacji oczekiwań wobec banków jest niestety wypieranie problemu frankowego przez banki i przysłowiowe »liczenie na cud«, który jednak - jak to z cudami bywa - nie nastąpił" - pisze Business Insider Polska.

"Business Insider Polska udało się poznać treść wystąpienia przewodniczącego KNF Jacka Jastrzębskiego na zamkniętym spotkaniu bożonarodzeniowym sektora bankowego" - czytamy w piątek na stronie internetowej BIP.

Jak napisano, na corocznym spotkaniu wigilijnym Związku Banków Polskich zazwyczaj przedstawiciele rządu, banku centralnego czy nadzoru przekazują bankowcom życzenia. Przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski postanowił wykorzystać też okazję i osobiście powiedzieć bankowcom kilka mocnych słów i przekazać, jakie instytucja, którą kieruje, ma wobec nich oczekiwania.

"Na początku Jastrzębski nawiązał do swojego niedawnego wystąpienia przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który wkrótce ma wydać kolejne rozstrzygnięcie w sprawie kredytów frankowych. Tym razem chodzi o tzw. opłatę za korzystanie z kapitału, której domagają się banki. Brak takiej opłaty oznaczałby ogromne straty banków. Nadzór szacuje, że może to być nawet 100 mld zł" - czytamy. Przewodniczący KNF przypomniał, że jego wystąpienie było postrzegane jako "jako głos w obronie interesów sektora bankowego".

Jak napisano, gros wystąpienie przewodniczącego KNF poświęcone było kwestii hipotek frankowych i relacji na linii banki-kredytobiorcy.

"Moim zdaniem jedną z przyczyn obecnej sytuacji i wyraźnej eskalacji oczekiwań wobec banków jest niestety wypieranie problemu frankowego przez banki i przysłowiowe +liczenie na cud+, który jednak – jak to z cudami bywa - nie nastąpił. Dziś jest to już jednak historia, z której możemy jedynie wyciągać wnioski na przyszłość" - podkreślał Jastrzębski.

W kontekście franków mówił też, że "marginalizowanie ochrony konsumenta doprowadziło do odchylenia się wahadła w drugą stronę".

"Historyczna niewystarczająca dojrzałość rynku w tym zakresie zbiera dziś swoje żniwa, nie da się bowiem z dnia na dzień odciąć się od trzydziestoletniego dziedzictwa. Moim zdaniem, tak samo, jak państwa, jest natomiast optymalne zarządzenie ryzykiem z tym związanym" - przypomniał szef Komisji.

"Nie akceptuję bowiem podejścia koncentrującego się na apelowaniu o wsparcie do strony publicznej, przy jednoczesnym braku proaktywnych działań ze strony podmiotów działających na rynku. Nie może dochodzić do "parkowania" przez banki po stronie nadzoru ryzyk wygenerowanych działalnością podmiotów nadzorowanych, co wiążę się z taką logiką, że problem odpowiednio duży przestaje być problemem poszczególnych banków, ich organów i akcjonariuszy, a staje się problemem nadzoru finansowego lub szerzej pojętej sfery publicznej" - dodał.

Według Business Insider Polska przewodniczący KNF zwracał uwagę, że rozwiązanie problemu hipotek powinno odbywać się taki sposób, żeby "racjonalnie równoważyć interesy wszystkich uczestników rynku finansowego".

"Uważam, że konsument, który w związku z zaciągnięciem walutowego kredytu hipotecznego oczekuje rozwiązania korzystniejszego, niż wynikające z ugodowej propozycji KNF, zmierza do osiągnięcia nieuzasadnionych korzyści, których system prawny nie powinien honorować" - dodał szef KNF. (PAP)

aop/ amac/ seb/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (39)

dodaj komentarz
sartan
Szanowny Panie,
Jestem po wygranej w sądzie apelacyjnym i unieważnieniu umowy kredytowej w Raiffeisen/Polbank. Ten oddział banku austriackiego nie bierze udziału w ugodach i wytarł sobie cztery litery propozycjami KNF i ZBP. Także po 5 latach walki w sądzie jest wygrana bitwa ale wojna nadal trwa. Teraz czeka mnie jeszcze kasacja
Szanowny Panie,
Jestem po wygranej w sądzie apelacyjnym i unieważnieniu umowy kredytowej w Raiffeisen/Polbank. Ten oddział banku austriackiego nie bierze udziału w ugodach i wytarł sobie cztery litery propozycjami KNF i ZBP. Także po 5 latach walki w sądzie jest wygrana bitwa ale wojna nadal trwa. Teraz czeka mnie jeszcze kasacja w SN i później pewnie pozew o zapłatę za korzystanie z kapitału. Kasacji w sprawach frankowych SN już nie przyjmuje do rozpatrzenia, a przesłuchanie w TSUE też kiepsko poszło. Jeśli TSUE też wyda dla banków niekorzystny wyrok to bank dostanie co najwyżej kapitał wypłacony 15 lat temu ale mnie będzie musiał oddać wpłacony kapitał, + odsetki + koszty zastępstwa procesowego + odsetki od tego wszystkiego liczone od momentu niewykonania prawomocnego wyroku sądu apelacyjnego. Należność banku wobec mnie r/r będzie powiększała się o kwotę około 30.000 PLN. Ciekawie się zacznie jak komornicy zaczną wchodzić i robić zajęcia kont i majątków banków. Ten czas się zbliża.

Frankowicze idźcie do sądów i walczcie o to aby za 10-20 lat nasze dzieci miały dostęp do systemu bankowego o jakości zachodniej europy.
michalrrr
Czy Pan Jastrzębski byłby łaskaw się odnieść do pytania zadanego mu przez sędziego podczas przesłuchania w TSUE: „Czy rynek finansowy w Polsce jest oparty na nieuczciwości?”
Te pytanie pozostało bez odpowiedzi, a świadczy to o tym jak KNF traktuje obywateli i czyje interesy reprezentuje.
dario1965
Niestety to kolejny pajac po Glapie
franek_bez_franka2
No i jak teraz wygląda gadka w stylu:
"Bierze się kredyt w walucie w której się zarabia".
Złotowi wpadli do jednej dziury z frankowiczami.
Wspólnym czynnikiem jest?
Zdanie nie trzeba było brać pod korek, lub nie stać cię to się nie bierze.
Gdyby nie brano kredytów, kto najbardziej ucierpi?
Zdaje się
No i jak teraz wygląda gadka w stylu:
"Bierze się kredyt w walucie w której się zarabia".
Złotowi wpadli do jednej dziury z frankowiczami.
Wspólnym czynnikiem jest?
Zdanie nie trzeba było brać pod korek, lub nie stać cię to się nie bierze.
Gdyby nie brano kredytów, kto najbardziej ucierpi?
Zdaje się bank bo nie miałby racji bytu.
aszkenazyjski
Jastrzebski , mentalny komunisto, akcjonariusze bankow ,nawet drobni inwestujacy np.przez fundusze , lub obywatele ,ktorzy z mocy prawa sa rowniez udzialowcami wspomnianych
poprzez Skarb Panstwa ( chociaz o tym w wiekszosci nie wiedza) maja " pomagac" osoba
ktorzy swiadomie podejmowali ryzyko kursowe. Pozniej jak
Jastrzebski , mentalny komunisto, akcjonariusze bankow ,nawet drobni inwestujacy np.przez fundusze , lub obywatele ,ktorzy z mocy prawa sa rowniez udzialowcami wspomnianych
poprzez Skarb Panstwa ( chociaz o tym w wiekszosci nie wiedza) maja " pomagac" osoba
ktorzy swiadomie podejmowali ryzyko kursowe. Pozniej jak kurs sie zmienil
na ich niekorzysc zaczeli wymyslac jakies klauzule niedozwolone. Wyszukali przy okazji jakies slowo , ktorego wczesniej nie znali tzw" abuzywne"

Sady , dzialajac w mysl zasady Qui Bono zaczely przyznawac im racje , poniewaz wielu
sedziow jest rowniez frankowiczami czy to osobiscie czy poprzez czlonkow rodzin etc.

To samo zaczyna sie z kredytami Wiborowymi, nie wiedzielim, Wibor ustalaja bez naszej wiedzy i tym podobne bzdury.

KNF , ktorego jestes szefem i jestes oplacany przez podatnikow, wszystkich ,nawet tych bez kredytow, ktorzy mieli rozsadek jesli widzial problem powinien zadzialac poniewaz byl to
Wasz psi obowiazek, za to Ci placimy.

Teraz mentalny komunisto, wzywasz do pomocy banki.

Banki to spolki prawa handlowego nastawione na zysk dla akcjonariszy a nie instytucje charity.

Nawet zwykly obywatel RP poprzez Skarb Panstwa jest udzialowcem wspomnianych.

Ty i Twoi poprzednicy powinienes odpowiedziec za brak dzialan.

Teraz jesli chcesz pomagac to za swoje, pensje placimy Ci wysoka.

Zajmij sie spolkami typu Bioton , Petrolinvest, Polnord i innymi do czego jestes prawem zobowiazany.

Tylko skutecznie, a nei parciem na wywiady, za to Ci nie placimy.
dario1965
O to chodzi, o to chodzi.
leming
Jastrzębski powinien zostać odwołany !!! Wbrew Polakom bronił przed TSUE zagranicznych banków które okradają polskie rodziny na nieuczciwych pseudo kredytach. KNF powinien być finansowany bezpośrednio z budżetu państwa a nie z pieniędzy banków bo widać komu służy Jastrzębski !!!! Banki płacą podatki a z tych powinien być finansowany Jastrzębski powinien zostać odwołany !!! Wbrew Polakom bronił przed TSUE zagranicznych banków które okradają polskie rodziny na nieuczciwych pseudo kredytach. KNF powinien być finansowany bezpośrednio z budżetu państwa a nie z pieniędzy banków bo widać komu służy Jastrzębski !!!! Banki płacą podatki a z tych powinien być finansowany niezależny nadzór jak KNF a tak mamy Jastrzębskiego sponsorowanego przez banki to ich bronił wstyd!!!!
wibor3m
Boi się, że Millennium nie będzie w stanie poradzić sobie....
peluquero
przypomnijcie mi co KNF mówiło gdy udzielano takich kredytów aaa i kiedy udzielano kredytów kazdemu żywemu i w miarę trzeźwemu jeszcze nieco ponad rok temu?
ja-gna
"Uważam, że konsument, który w związku z zaciągnięciem walutowego kredytu hipotecznego oczekuje rozwiązania korzystniejszego, niż wynikające z ugodowej propozycji KNF, zmierza do osiągnięcia nieuzasadnionych korzyści, których system prawny nie powinien honorować"

Panie Przewodniczący mam w d... Pana uważanie po
"Uważam, że konsument, który w związku z zaciągnięciem walutowego kredytu hipotecznego oczekuje rozwiązania korzystniejszego, niż wynikające z ugodowej propozycji KNF, zmierza do osiągnięcia nieuzasadnionych korzyści, których system prawny nie powinien honorować"

Panie Przewodniczący mam w d... Pana uważanie po 7 latach w sadzie i kosztach jakie do tej pory poniosłam.
Ugoda na proponowanych przez Pana warunkach nie uwzględnia zadnej rekompensaty za straty (tak moralne jak i finansowe) jakie do tej pory poniosłam.
Nadmienię tylko, że taką ugodę proponowałam bankowi 2 i 3 lata temu, nie byli zainteresowani. Dziś po wygranej sprawie w I instancji ja nie jestem nią zainteresowana. Dziś proponuję bankowi inną ugodę. Jeśli sa mądrzy to ją przyjmą, jeśli głupi, to bijemy się dalej. Nie zyskają nic ponad to co im proponuję, ale mają szansę ograniczyć swoje koszty.

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki