Szczyt UE: brak zgody na rozszerzenie - porażką, sukcesem - umowa ws. brexitu

Przywódcom UE brakło niezbędnej jednomyślności ws. rozmów akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną - ocenił szef RE Donald Tusk. Sukcesem zakończonego w piątek szczytu UE było jednak wypracowanie porozumienia między Londynem a Brukselą ws. brexitu.

(fot. Yves Herman / Reuters)

Chociaż znacząca większość przywódców UE opowiedziała się za otwarciem rozmów akcesyjnych z dwoma bałkańskimi krajami, to jednak nie było jednomyślności. Poinformował o tym na konferencji prasowej po szczycie przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, który uznał to za "błąd".

Z nieoficjalnych informacji wynika, że za blokadą tej decyzja stała przede wszystkim Francja.

Tusk zaznaczył, że dwa bałkańskie kraje zdały egzamin, czego nie może powiedzieć o państwach członkowskich. Jego zdaniem brak decyzji nie jest jednak porażką Wspólnoty, ale "krótkoterminowym kryzysem". Tusk wyraził nadzieję, że uda się przezwyciężyć impas w tej sprawie do zaplanowanego na maj 2020 r. nieformalnego szczytu UE w Zagrzebiu. Szef RE powiedział też, że nie ma wątpliwości, iż pewnego dnia oba bałkańskie kraje staną się częścią Unii Europejskiej.

Niezadowolenie z powodu odrzucenia rozmów akcesyjnych Albanią i Macedonią Północną wyraził też przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, który uznał tę decyzję za "historyczny błąd".

UE udało się jednak w czwartek osiągnąć długo oczekiwane porozumienie w sprawie brexitu. Szefowie państw i rządów wezwali KE, PE i Radę UE do podjęcia koniecznych kroków dla zapewnienia, że porozumienie będzie mogło wejść w życie 1 listopada. Liderzy podkreślali jednak, że żałują, iż Wielka Brytania wychodzi z UE.

Mimo dyskusji w sprawie wieloletnich ram finansowych państwa UE są w tej sprawie nadal okopane na swoich pozycjach. Podstawą do dyskusji była nowa, kontrowersyjna propozycja fińskiej prezydencji, która zakłada spore cięcia w budżecie, jeszcze większe, niż chce KE. Juncker powiedział na konferencji, że rozmowy nie wniosły wiele nowego. Pogłębiona dyskusja na ten temat jest jednak spodziewana na grudniowym szczycie w Brukseli.

"Przywódcy będą mieli sporo pracy, aby znaleźć porozumienie ws. budżetu" - powiedział na konferencji szef Komisji Europejskiej.

Uczestnicy szczytu przyjęli do wiadomości czwartkową zapowiedź USA i Turcji w sprawie przerwania wszystkich operacji wojskowych na terenie Syrii, ale ponownie wezwali Ankarę do zakończenia działań wojskowych w północno-wschodniej Syrii, wycofania wszystkich sił i przestrzegania prawa międzynarodowego. We wnioskach podkreślono, że państwa członkowskie UE podjęły decyzję o wstrzymaniu licencji na wywóz broni do Turcji.

Podczas dwudniowego szczytu UE w Brukseli, który był w dużej mierze zdominowany przez brexit, dyskusja na temat klimatu została przeniesiona do ostatniego punktu porządku obrad i zajęła mniej niż 15 minut. Przywódcy nie podjęli żadnych decyzji w tej kwestii.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil