Szczurek: kasy budowlano-mieszkaniowe makroekonomicznie nieodpowiedzialne

Jestem bardzo mocno przeciwny kasom budowlano-mieszkaniowym - oświadczył w czwartek podczas debaty budżetowej w Senacie minister finansów Mateusz Szczurek. Określił ten pomysł jako "makroekonomicznie nieodpowiedzialny".

Szczurek: jestem przeciwny kasom budowlano-mieszkaniowym (FORUM)

Zwolennikiem programu kas jest wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Tymczasem według Szczurka to "zaproszenie do kryzysu". "Z kilku powodów, zaczynając od tego, że jest to moim zdaniem piramida finansowa, z której nie będziemy mogli się wykręcić" - podkreślił minister finansów. "Książeczki mieszkaniowe są do dziś problemem dla budżetu" - zauważył.

Podczas debaty budżetowej w Senacie Szczurek odpowiedział w ten sposób na pytania senatorów, dotyczące programu kas budowlano-mieszkaniowych.

Zdaniem ministra finansów taki program to byłoby "angażowanie środków publicznych w coś, co jest jednak jakąś formą konsumpcji". "Poza tym to jest inwestycja o bardzo niewielkiej stopie zwrotu i jest to makroekonomicznie nieodpowiedzialne" - zaznaczył Szczurek.

Pod koniec listopada ub. r. wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński zapowiedział, że na przełomie lutego i marca 2015 r. zostanie przedstawiony projekt dotyczący kas mieszkaniowych.

Nie podał szczegółów planowanych rozwiązań. Podczas rozmowy z dziennikarzami wyjaśnił, że propozycje te nie będą wiązały się z wprowadzeniem nowych ulg podatkowych.

"Pomysł jest daleko zaawansowany. Będzie to bez ulg podatkowych, tylko w innej formule. Będziemy premiować tych, którzy systematycznie kilkaset złotych albo więcej będą rocznie odkładać. Myślę, że ten mechanizm jest stabilniejszy, bo tworzy także mocne źródło zasilania kapitałowego dla gospodarki" - przekonywał Piechociński.

Natomiast w rozmowie z PAP wicepremier stwierdził: "Maksymalnie szybko powinniśmy przedstawić taki pakiet rozwiązań i w mojej ocenie powinien to zrobić Związek Banków Polskich".

"Po perturbacjach z kolejnymi programami wspierania mieszkalnictwa jak Rodzina na Swoim czy teraz MdM, potrzebny jest nam powrót do idei kas mieszkaniowych z premią za systematyczne, comiesięczne oszczędzanie i być może powiązanie tego z ubezpieczeniami, np. z trzecim filarem" - wskazał Piechociński.

"Chodzi o to, by oszczędzającym w takim systemie przysługiwała nie tylko premia z krajowego funduszu mieszkaniowego, ale jeszcze jakiś dodatkowy mechanizm z filara ubezpieczeniowego" - tłumaczył w rozmowie PAP.

Kasa mieszkaniowa to jedna z form oszczędzania i uzyskania pieniędzy na inwestycję mieszkaniową. Mechanizm ten wymaga zaangażowania banków, które prowadzą rachunki oszczędnościowo - kredytowe dla klientów indywidualnych i udzielają kredytów przeznaczonych na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych posiadacza rachunku. (PAP)

pś/ mmu/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Realista

A niech się za to wezmą banksterzy to już będzie cacy, że ho, ho. W Ameryce specjalne banki dla wspierania budownictwa, w Polsce "nie ma" Polska specjalność: "nie ma", bo zabraknie miliardów na premie dla urzędników, mówi urzędnik z łapanki, oddelegowany w celu wiadomym.."Wolna " Polska na średnio długiej smyczy. Wolna, śmiechu warte. Wolna od elementarnej przyzwoitości. Oraz dopóki leci za rzuconym kijem. Np do Iraku, Afganistanu, czy obecnie bliżej.Realista, nieświadomie ochrzczony, jak 100% tzw. wierzących.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~George

Panienko Przenajświętsza... Przecież ten Piechociński to relikt rodem z PRL-u i to tego wczesnego. Czy ten gamoń nie jest w stanie wyciągnąć wniosków z przeszłości? No chyba, że chodzi o kolejny skok na kasę publiczną, w czym PSL jest mistrzem niedościgłym, ale ma wielu konkurentów, w tym PO. Chyba znów rozgorzeje wojna buldogów pod dywanem. Gdzie tym razem nagrają rozmowy polityków - czytaj aferzystów?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 4 ~hiho

"Poza tym to jest inwestycja o bardzo niewielkiej stopie zwrotu i jest to makroekonomicznie nieodpowiedzialne" - Pozdrawiam bezrobotną, mieszkającą z rodzicami i nierozmnażającą się młodzież - w was inwestuje PO, będzie was więcej ;)

! Odpowiedz
1 0 ~szefuf

To niech się młodzież weźmie do roboty. Jak człowiek po 50-tce mówi, że nie może znaleźć pracy, to wierzę, jak mówi to 28-latek, to jest beznadziejny w szukaniu, bo pracy dla młodych jest pod dostatkiem.

! Odpowiedz
0 0 ~Pracuś odpowiada ~szefuf

a pewnie że jest. W ch...j i trochę. Na śmieciówce, tyranie po 12 godzin za kasę mniejszą niż minimalne krajowe ochłapy. Jesteś frajer i lubisz być pakowany w pupeczkę, to proszę bardzo - roboty masz w brud!

! Odpowiedz
0 10 ~mark

Ciemny lud to kupi. Ciemny lud zrozumie tylko dwa słowa: "kasa" i "mieszkanie". To wystarczy.

! Odpowiedz
2 4 ~żart

Kiedy bank PKO, zainteresuje się moją książeczką mieszkaniową założoną w 1968 przez moich Rodziców i składkami i procentami. Książeczka w depozycie banku PKO. Pewnie koszty depozytu, już dawno przekroczyły wkład na mieszkanie.

! Odpowiedz
0 2 ~azaz

Sam się zainteresuj bo masz tam kupę kasy z premii gwarancyjnej ! Jak będziesz czekał na PKO to Cię wyciulają.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada ~azaz

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 ~asd odpowiada (usunięty)

za to ty masz porzadek skoro nie potrafisz znalezc swoich dokumentow...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne