REKLAMA

Szaleństwo na akcjach SimFabric

Adam Hajdamowicz2020-06-10 15:15redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-06-10 15:15
Szaleństwo na akcjach SimFabric
Szaleństwo na akcjach SimFabric
/ SimFabric

SimFabric jest jedną z największych sensacji na NewConnect. W zaledwie dwa miesiące od debiutu kurs producenta gier wzrósł o ponad 600 proc. Po gwałtownych wzrostach przyszło jednak chwilowe załamanie kursu.

SimFabric powstał w 2016 roku po otrzymaniu głównej nagrody ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej) w konkursie na najlepszą aplikację kosmiczną. Spółka prowadzi działalność na rynku gier wideo, specjalizując się w portowaniu gier na konsole Nintendo Switch, PS4 i komputery stacjonarne oraz produkcjach własnych gier. Najważniejszym dotychczasowym produktem SimFabric jest gra „Farm Expert 2018”, która w wersji mobilnej sprzedała się w liczbie ponad 2,5 mln kopii. Większościowym akcjonariuszem studia jest PlayWay.

Spółka zadebiutowała na rynku NewConnect 7 kwietnia 2020 roku i bardzo szybko stała się jednym z tych podmiotów, które budzą największe zainteresowanie na „małej giełdzie”. Na początku, ze względu na znaczną przewagę popytu nad podażą, notowania SimFabric ruszyły dopiero po dwóch dniach od formalnego debiutu. Dalszy okres był równie dobry, a producent gier dał zarobić giełdowym inwestorom ponad 600 proc. w zaledwie dwa miesiące. Ostatnie dwie sesje to jednak istny rollercoaster i po gwałtownej korekcie aż o 40 proc., akcje ponownie zaczęły drożeć.

fot. / / Bankier.pl

Kolejne produkcje już w drodze

Aktualnie największym projektem własnym, realizowanym przez spółkę jest gra „Farm&Fix 2020”. Gra cieszy się sporym zainteresowaniem graczy – w ciągu kilku dni od uruchomienia strony na platformie Steam, gra znalazła się na prestiżowej liście Global Wishlist i aktualnie jest tuż za pierwszą setką najbardziej oczekiwanych gier na komputery PC. Innym wartym uwagi projektem jest gra „ElectriX: Electro Mechanic Simulator”, która również zajmuje wysokie miejsce na globalnej wishliście (pierwsza dwusetka). Póki co, nie są jednak znane dokładne daty premier żadnej z tych produkcji.

Ponadto SimFabric wciąż przenosi gry innych studiów na nowe platformy. W ostatnim czasie spółka uzyskała chociażby licencję na portowanie gry „Counter Terrorist Agency” na Nintendo Switch. W sumie, na japońską konsolę, SimFabric planuje w tym roku wydać aż pięć symulatorów. Tego typu portowania zapewniają jednak spółce przede wszystkim stabilność uzyskiwanych przychodów. Licząc na nagłą poprawę dochodów (co sugerują wzrosty kursu) należy zatem przede wszystkim obserwować postępy w produkcjach własnych. To właśnie ewentualny sukces na tym polu może przynieść spółce ponadprzeciętne korzyści finansowe.

Wycena spółki na tle konkurencji

Nie można zaprzeczyć, że „Farm&Fix 2020” czy „ElectriX: Electro Mechanic Simulator” należą do bardzo obiecujących produkcji. Niedawne wzrosty wyceny SimFabric sprawiły jednak, że trafił on do grona największych producentów gier na polskiej giełdzie. Naturalna wydaje się zatem próba dokonania porównania do branży również pod względem osiąganych wyników. Oczywiście głównie poglądowo, pamiętając o występujących różnicach pomiędzy poszczególnymi studiami i niekiedy zupełnie innych segmentach działalności.

Pomimo ostatniego spadku, SimFabric jest obecnie szóstym największym producentem gier na GPW (wliczając spółki z NewConnect). Pod względem wyceny wyprzedził on tym samym takie podmioty jak Forever Entertainment czy Bloober, które póki co osiągają wielokrotnie większą sprzedaż. Dla porównania SimFabric w 2019 roku miał 2,65 mln złotych przychodów ze sprzedaży i zysk netto w wysokości 449 tys. złotych. Tymczasem Bloober w tym samym okresie zaraportował 28,88 mln złotych przychodów oraz zysk netto na poziomie 3,15 mln złotych. Z kolei Forever Entertainment w 2019 roku zarobił aż 9,12 mln złotych przy przychodach w wysokości 17,67 mln złotych.

Najwięksi producenci gier na GPW

Lp.

Spółka

Kapitalizacja (w mln zł)*

1.

CD Projekt

37 477

2.

Ten Square Games

3 584

3.

PlayWay

3 181

4.

11 bit studios

1 132

5.

Creepy Jar

519

6.

SimFabric

383

7.

Forever Entertainment

367

8.

BoomBit

281

9.

Bloober Team

279

10.

One More Level

213

Źródło: Bankier.pl, na dzień 10.06.2020 (godz. 14:45)

Powyższe porównania nie są bezpośrednim dowodem na przewartościowanie akcji SimFabric, bowiem kurs odzwierciedla oczekiwania względem przyszłości, a nie to, co już było. Daje to jednak pewien przybliżony pogląd, na jak wysokie wyniki liczą inwestorzy. Ponadto, wracając do wspomnianej już listy życzeń Steam, to dwie gry SimFabric rzeczywiście znajdują się tam na wysokich miejscach. Na polskiej giełdzie mamy jednak producentów gier zdecydowanie niżej wycenianych, na których produkcje wyczekuje obecnie jeszcze więcej osób. Takimi przykładami są One More Level (z grą „Ghostrunner”), Movie Games (m.in. „Lust from Beyond”) czy CreativeForge Games (wydające “Builders of Egypt”). Giełdowy sentyment do SimFabric wydaje się zatem wyjątkowo optymistyczny.

Źródło:
Adam Hajdamowicz
Adam Hajdamowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Głównym obszarem jego zainteresowań są rynki akcji, w szczególności skupia się na opisywaniu sytuacji spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Śledzi także wpisy na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Absolwent finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, posiadacz licencji maklera papierów wartościowych nr 3313.

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
getinmone
Po 11bit powinna byc jescze setanta (all in games) w koncu 600mln kapitalizacji
reallife
tyle, że te spółki to jedynie kombinacje księgowe pana JR (holding) i ew. - na pokaz - pośrednicy / naśladowcy playwaya, a nie prawdziwi twórcy gier z potencjalem
grzegorzkubik
Bardzo dobra spółka. Wzrosła po debiucie spadła i od razy znaleźli się leszcze, którzy skazali ją na niebyt a nikt z nich nie widział wyników finansowych. Ja jestem inwestorem i widzę posty kumatych inwestorów i my wiemy o co chodzi.
bangladesznadwisla
Śmieszne są komentarze i artykuły leszczy
_emisariusz
"Powyższe porównania nie są bezpośrednim dowodem na przewartościowanie akcji SimFabric, bowiem kurs odzwierciedla oczekiwania względem przyszłości, a nie to, co już było. Daje to jednak pewien przybliżony pogląd, na jak wysokie wyniki liczą inwestorzy."

Panie Redaktorze! proszę więc kupować tą "perełkę"
"Powyższe porównania nie są bezpośrednim dowodem na przewartościowanie akcji SimFabric, bowiem kurs odzwierciedla oczekiwania względem przyszłości, a nie to, co już było. Daje to jednak pewien przybliżony pogląd, na jak wysokie wyniki liczą inwestorzy."

Panie Redaktorze! proszę więc kupować tą "perełkę" z C/Z na poziomie 850 (!).

Przy tej perle wycena CDP na poziomie "jedynie" 148 C/Z wydaje się wciąż okazją życia!!!

" Ponadto, wracając do wspomnianej już listy życzeń Steam, to dwie gry SimFabric rzeczywiście znajdują się tam na wysokich miejscach."

Aż dwie gry Indie :O

Zapomniał Pan wspomnieć o umowie z Koch media (bardzo dużym średniakiem na rynku wydawniczym), na którym to "akcjonariusze" budują popyt na te akcje - a raczej łowią frajerów :)

Powiązane: Newconnect

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki