Szałamacha o noweli budżetu: Będziemy walczyć z efektem luki w VAT

Potrzeba nowelizacji budżetu na 2015 r. wynika z niższych dochodów, głównie z powodu VAT, mówił w środę podczas pierwszego czytania projektu szef MF Paweł Szałamacha. Podkreślił, że rząd podejmuje systemowe działania, by walczyć z luką VAT szacowaną nawet na 53 mld zł.

(FORUM)

"Dochody budżetu państwa w roku 2015 będą niższe od zaplanowanych o 10,5 mld zł, tj. o około 3,5 proc. Głównym powodem tych niższych dochodów jest VAT (...), wpływy z tego podatku będą niższe o 3,3 mld zł, a w przypadku podatku akcyzowego te wpływy będą niższe o 600 mln zł" - mówił posłom Szałamacha. Jak podkreślił, te niższe wpływy z podatku VAT-owskiego i akcyzy będą częściowo zrekompensowane wyższymi dochodami z CIT i PIT oraz dzięki oszczędnościom w budżecie państwa, ale w niewystarczającym stopniu.

"Raptownie spadające dochody powodują, że przedkładamy tę nowelę, według której limit deficytu będzie podwyższony o kwotę 3,9 mld zł, tj. będzie wynosił niemalże 50 mld zł" - zapowiedział. Zastrzegł, że całościowy deficyt całego sektora finansów publicznych za rok 2015 może "incydentalnie" przekroczyć 3 proc. PKB.

"Sytuacja z VAT-em jest realna, nasila się od lat i obrazuje stan finansów publicznych w dłuższym okresie czasu. (...) VAT jest symptomem problemów ze zdolnością państwa polskiego do finansowania swojej działalności" - ocenił. Podkreślał, że spadku dochodów z tytułu tego podatku w ciągu ostatnich 8 lat nie przerwało podniesienie jego stawki w 2012 r., a procesowi temu towarzyszyło narastanie zwrotów podatku VAT.

"Wpływy z VAT-u rosły wolniej niż wskazywałaby na to realna gospodarka" - zauważył. Jak mówił, szacunki dotyczące "luki w VAT", czyli różnicy między rzeczywistymi wpływami, a wpływami, które byłyby uzyskiwane, gdyby wszystkie należności podatkowe byłyby uzyskiwane w pełnej wysokości i na czas, są "niepokojące". Przywołał opracowania Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, według których luka w 2011 r. wyniosła 5,4 mld euro, oraz liczone według innej metodologii szacunki firmy konsultingowej PwC, wskazujące, iż w 2015 r. mogła ona sięgać nawet 53 mld zł. Wskazał na paradoks, iż mimo niskiej skuteczności polska administracja podatkowa jest postrzegana jako opresyjna.

Wymienił kilka czynników, które wpływają na skuteczność poboru podatków: po pierwsze "prawo podatkowe i jego stosowanie", po drugie "administracja podatkowa, zasoby ludzkie i ich kompetencje, i motywacja", po trzecie "systemy informatyczne, którymi ona się posługuje", a po czwarte "wymiar niematerialny, kultura, system wartości w społeczeństwie, gotowość podatników i obywateli do utrzymywania własnego państwa".

"Podjęliśmy działania, ażeby krok po kroku każda z tych spraw (...) był w następnych miesiącach, być może latach naprawiana. Nad tym pracujemy" - zaznaczył.

Zaapelował też - o poparcie dla inicjatyw MF, które poprawią też działanie państwa - do posłów, pracowników administracji podatkowej, a także przedsiębiorców, którzy działają w realnej gospodarce, nie tych, którzy "swój biznes definiują jako zdolność do produkowania pustych faktur i kręcenia VAT-owską karuzelą". Zapowiedział, że MF podejmie działania wobec tych ostatnich, by im taką działalność utrudnić lub uniemożliwić. (PAP)

mww/ son/ je/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 frozencircle

no i walczylismy, nawet z ogromnym, bo w 2015 w Polsce mielismy najwieksza luke VAT z calej UE, ale po 2 latach mozna bylo zauwazyc zmiane i to o 10% mniej

! Odpowiedz
1 2 ~ccd

a ja to olewam ... pan prezydent powiedział, że prawo w Polsce już nie obowiązuje ... więc teraz każdy może robić to co chce ... wolność większa niż w hameryce ...

! Odpowiedz
1 2 ~777

Będzie walczył.? Czyżby była jakaś wojna.?

! Odpowiedz
1 3 ~Kowalski

Jak Szałamacha mówi będziemy WALCZYLI z efektem luki VAT to dla mnie już jasne: będzie taki polski burd.... podatkowy jaki od lat funduje nam Ministerstwo Finansów.
Oni walczą z podatnikami a nie dostarczają SERVICE. Nie zastanawia się prezio, że jak stworzy przyjazny Urząd Podatkowy to zwiększy wpłacane podatki? Ja mam dość kolejnego przeliczania moich podaktów bo komów w US wydawało się, że teraz rozumie ustawę i nie chodzi tu o pieniądze tylko o nerwy i czas. A czas to pieniadze czyi jednak chodzi o pieniądze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 8 ~zez

Cały ten VAT należałoby zlikwidować, bo jest skomplikowany, kosztowny w egzekucji i jest 1001 sposobów na "przekręty". Niestety jest to jeden z "fundamentów" Unii Europejskiej więc jesteśmy na niego skazani. Podatek obrotowy bez żadnych ulg byłby o niebo lepszy

! Odpowiedz
2 2 ~rtty

chcąć zamknąć lukę dokomplikują jeszcze przepisy, będzie 2002 sposobów na "przekręty"

! Odpowiedz
2 5 ~Nickt_Wagny

Tylko obniżenie stawki vat może polepszyć jego ściągalność

! Odpowiedz
1 7 ~żart

Jeden "złodziej" goni drugiego "złodzieja" (co za czasy).
Wszystko zgodnie z "konstytucją" (prawem).

! Odpowiedz
0 11 ~lel

Mam nadzieję, że poszukiwania brakującego VAT wydadzą owoce. Byle nie tak jak w starożytnym Rzymie. Nikt z ówczesnych biznesmenów nie był pewien dnia ani godziny. Najpierw więc nie obsiewano pól. Ale gdy i to nie pomagało bo urzędnicy żądali danin za ugór, to poddano się barbarzyńcom i wreszcie mieli spokój z cezarami

! Odpowiedz
4 10 ~ujn

pisiaki w przyszłym roku czeka nas gospodarczy armagedon, co giełda dobitnie pokazuje ... lepiej myślcie już dzisiaj jak to wytłumaczyć obywatelom żeby was nie pogonili .....

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil