REKLAMA

Nawet 2,2 tys. zł dla pracowników na wakacje

2022-07-12 10:15
publikacja
2022-07-12 10:15
Nawet 2,2 tys. zł dla pracowników na wakacje
Nawet 2,2 tys. zł dla pracowników na wakacje
fot. Wojciech Wrzesien / / Shutterstock

Świadczenie urlopowe dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę wynosi ponad 1660 zł, a szczególnych przypadkach sięga nawet 2217 zł. Sprawdzamy, kto może liczyć na dodatkowe pieniądze na wakacje. 

Świadczenie urlopowe to opcja na dodatkowe pieniądze dla osób zatrudnionych. Dofinansowanie przyznawane jest w firmach, w których jest mniej niż 50 pracowników - pod warunkiem że jednostka zrezygnowała z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Warunkiem uprawniających do otrzymania dodatkowych pieniędzy jest wykorzystanie urlopu wypoczynkowego w łącznym wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. 

Świadczenie urlopowe – ile wynosi w 2022 r.?

Świadczenie urlopowe uzależnione jest od przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej, w drugim półroczu 2019 r., czyli od kwoty 4434,58 zł. Na tej podstawie ustala się odpis podstawowy. Według wyliczeń Infor.pl w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. wysokość świadczenia urlopowego dla pracowników zatrudnionych w normalnych warunkach wynosi:

 • na pełny etat – 1662,97 zł,
 • na 3/4 etatu – 1247,23 zł,
 • na 1/2 etatu – 831,49 zł,
 • na 1/4 etatu – 415,74 zł.

Świadczenie urlopowe uzależnione jest od rodzaju zatrudnienia. Wysokość dofinansowania wakacji będzie wyższa dla pracowników wykonujące prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze i wynosi odpowiednio:

 • na pełny etat – 2217,29 zł,
 • na 3/4 etatu – 1662,97 zł,
 • na 1/2 etatu – 1108,65 zł,
 • na 1/4 etatu – 554,32 zł.

Dodatkowe pieniądze wypłacane w ramach świadczenia urlopowego przysługują także pracownikom młodocianym. Świadczenie urlopowe, a dokładniej rzecz ujmując - jego wysokość - uzależniona jest od roku nauki zatrudnionego:

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
 • w pierwszym roku nauki – 221,73 zł,
 • w drugim roku nauki – 266,07 zł,
 • w trzecim roku nauki – 310,42 zł.

Świadczenie urlopowe powinno zostać wypłacone pracownikom nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym początek urlopu wypoczynkowego. Pieniądze z jednorazowego dofinansowania nie podlegają składkom na ubezpieczenie społeczne. 

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych funkcjonuje w przedsiębiorstwach, które zatrudniają co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty (według stanu na dzień 1 stycznia danego roku). ZFŚS powinien obowiązywać w jednostkach samorządowych oraz w zakładach budżetowych (np. szkołach, policji) bez względu na liczbę pracowników w zakładzie.

Obowiązek tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

Jeżeli w danej firmie pracuje mniej niż 50 osób, to ZFŚS może zostać stworzony na wniosek zakładowej organizacji związkowej – jednak w takiej sytuacji pracodawca nie ma obowiązku tworzenia Zakładowego Funduszu.

Ile dni urlopu wypoczynkowego?

Staż pracy wpływa na liczbę dni urlopu w danym roku kalendarzowym. Niektóre grupy zawodowe mogą liczyć na więcej dni wolnego. Standardowy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni, w zależności od stażu pracy. Więcej na temat urlopu wypoczynkowego pisaliśmy w artykule "Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi? Niektórzy mogą znacznie przedłużyć sobie wakacje". 

DF

Źródło:
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (7)

dodaj komentarz
aszkenazyjski
Już się pogubiłem w ilości tych socjali. Wincyj dodatków niższa inflacja.
bha
Cóż... Jedni doją pracę drugich najtaniej jak się tylko da i uda latami. Tak było, jest i będzie niestety udając jarząbka, że dają im Niby coraz to,, godniej'' zarobić ???.
inwestor.pl
Jak ktoś teraz zamiast pracować jedzie na urlop to życzę powodzenia jesienią i zimą.
andregru
"ZFŚS powinien obowiązywać w jednostkach samorządowych oraz w zakładach budżetowych (np. SZKOŁACH , POLICJI ) bez względu na liczbę pracowników " - biedna budżetówka nie uwzględnia sobie w wypłatach takich różnych dodatków .
wizytator
A u mnie pracodawca szybciutko rozwiązał fundusz socjalny. Jeszcze się Covid dobrze nie zaczął i do dzisiaj go nie ma. Tak że prywaciarz dba, głównie o siebie. Nie ma to jak państwowa posadka. Wszystko się należy.
zgadujzgadula
Nie ma to jak bys Sobie sam sterem zeglarzem okretem ;)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki