REKLAMA

400 zł przychodu - za dużo, żeby dostać postojowe

Ewelina Czechowicz2020-06-03 08:51, akt.2020-06-04 18:41redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-06-03 08:51
aktualizacja
2020-06-04 18:41

Uruchomiona wskutek epidemii pomoc państwa dla samozatrudnionych nie jest wolna od absurdów. Czy brak kryterium dochodowego w elektronicznym wniosku to przeoczenie ZUS-u? Bez względu na intencję, niektórzy wnioskujący o postojowe mają przez to pod górkę.

Uruchomiona wskutek epidemii pomoc państwa dla samozatrudnionych nie jest wolna od absurdów. Czy brak kryterium dochodowego w elektronicznym wniosku to przeoczenie ZUS-u? Bez względu na intencję niektórzy wnioskujący o postojowe mają przez to pod górkę.

Brak 15-proc. spadku dochodów to brak wypłaty świadczenia postojowego

Kryterium spadku dochodów wysokości 15 proc. miesiąc do miesiąca sprawia, że przychody w kwocie 110 zł w kwietniu i 400 zł przychodu w maju to dla ZUS-u już 300-proc. wzrost, który powoduje brak przyznania świadczenia postojowego za maj. W takiej sytuacji znalazła się jedna z naszych czytelniczek. Jej wniosek był pierwszym wnioskiem o świadczenie postojowe. Z uwagi na brak spadku dochodu, zmuszona była złożyć pisemny wniosek opisujący jej sytuację i złożyć go osobiście w ZUS. Złożenie wniosku elektronicznego nie jest w takim przypadku możliwe.

fot. ASkwarczynski / / Shutterstock

Dofinansowanie kosztów działalności gospodarczej

Przypomnijmy: samozatrudnionemu przysługuje świadczenie postojowe, jeżeli spełnia przesłanki spadku przychodów (o ile działalność nie została zawieszona) i limitu przychodów. Samozatrudniony nie może mieć przy tym innych tytułów do ubezpieczenia społecznego.

Zgodnie z art. 15 zq ustawy o tzw. tarczy antykryzysowej świadczenie postojowe przysługuje, gdy w następstwie wystąpienia COVID-19 doszło do przestoju w prowadzeniu działalności, odpowiednio przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą albo przez zleceniodawcę lub zamawiającego, z którymi została zawarta umowa cywilnoprawna.

Osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą świadczenie postojowe przysługuje, jeżeli rozpoczęła prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej przed dniem 1 kwietnia 2020 r. i:

  1. nie zawiesiła prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz jeżeli przychód z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o świadczenie postojowe był o co najmniej 15% niższy od przychodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym ten miesiąc;zawiesiła prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej po dniu 31 stycznia 2020 r.
  2. zawiesiła prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej po dniu 31 stycznia 2020 r.

Świadczenie postojowe skierowane jest do wszystkich prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, zarówno prowadzących ją jednoosobowo i zatrudniających pracowników, jak i osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, jeśli spełniają określone warunki. Ponowne przyznanie świadczenia postojowego będzie mogło nastąpić nie wcześniej niż w miesiącu następującym po miesiącu wypłaty po raz pierwszy tego świadczenia, pod warunkiem wykazania w oświadczeniu, że sytuacja materialna nie uległa poprawie.

Nieżyciowy system

Co zrobić, gdy system nie pozwala na złożenie wniosku, chociaż przychody są na poziomie, za który trudno przeżyć? W opisanym wyżej stanie, żeby dostać świadczenie, trzeba osobiście pójść do ZUS-u i złożyć oświadczenie o sytuacji materialnej. W oświadczeniu nie trzeba wykazywać spadku przychodów o kolejne 15 %, jednak sytuacja materialna wnioskodawcy powinna być na podobnym poziomie lub niewiele się zmienić.

Tylko na podstawie decyzji ZUS-u będzie można uzyskać świadczenie postojowe. System elektroniczny nie daje możliwości wygenerowania i wysłania wniosku za pomocą Internetu, choć przedsiębiorca nie przekroczył kryterium dochodowego.

Wnioski o świadczenie postojowe mogą być złożone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii.

Źródło:
Ewelina Czechowicz
Ewelina Czechowicz
redaktor Bankier.pl

Prawnik. Doświadczenie zawodowe zdobywała w jednej z największych wrocławskich spółek giełdowych (2008-2017), gdzie zajmowała się dochodzeniem odszkodowań, była Kierownikiem Działu Oceny i Uzupełnienia Spraw, Kierownikiem Działu Kolizji Drogowych. W latach 2012-2015 Zastępca Kierownika Departamentu Szkód Korporacyjnych jednej z największych kancelarii prawnych na Dolnym Śląsku. Pracownik Krajowej Administracji Skarbowej w latach 2018-2020. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie. W swoich publikacjach na łamach Bankier.pl i PIT.pl porusza tematykę prawno-podatkową oraz dotyczącą odszkodowań.

Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (13)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jedras1
Miało być „każe” zamiast „karze”, literówka
jedras1
Chcecie kolejny przykład absurdu? Prowadzę 1os działalność, moje przychody są mocno sezonowe - w styczniu zarobiłem, jednak luty, marzec, kwiecień i maj to okrągłe 0 zł przychodu. Złożyłem wniosek na początku kwietnia. W międzyczasie wydzwaniałem na infolinie i pisałem maile, w końcu w słuchawce usłyszałem „proszę czekać, pracy jest Chcecie kolejny przykład absurdu? Prowadzę 1os działalność, moje przychody są mocno sezonowe - w styczniu zarobiłem, jednak luty, marzec, kwiecień i maj to okrągłe 0 zł przychodu. Złożyłem wniosek na początku kwietnia. W międzyczasie wydzwaniałem na infolinie i pisałem maile, w końcu w słuchawce usłyszałem „proszę czekać, pracy jest dużo a ZUS ma miesiąc czasu na odpowiedz, pieniądze się pojawią za jakiś czas”. Po półtorej miesiąca bez odzewu, wybrałem się do ZUS. Wyczekałem pare godzin w upale w kolejce, pytam o co chodzi. Pani w okienku: nie dostanie pan nic, bo 0 zł nie jest mniejsze niż 0 zł. Czy mogę złożyć kolejny wniosek, ze moja sytuacja nie uległa poprawie? Nie, bo z tego korzystają ci, którzy otrzymali postojowe. Pani spisała mój numer NIP i nadała bieg sprawie - po tygodniu przyszło pismo... z odmową. Mamy czerwiec a ja nadal bez wsparcia. Tymczasem słyszę od znajomych „nie dość, ze pracujemy tak jak zwykle, to jeszcze wyciągnęliśmy 3x postojowe”. Jak? Pracują na B2B, wystawiają fakturę tylko jednemu kontrahentowi, wiec wystarczyło sobie wziac wolne albo obniżyć fakturę miesiąc w miesiąc. Nie mam żalu do pracowników ZUS, bo oni tylko robią co im góra karze. Ustawa pisana na kolanie, ten rząd chyba wyjątkowo nienawidzi przedsiębiorców. KPINA!
eveddd
niby Polska to jedno Państwo, ale jakby rządzone przez jednych PRZECIW reszcie. Zupełnie jakby biurokraci uparli się by życie utrudnić. W każdym prawie możliwym aspekcie można spotkać takie obostrzenia, wyłączenia. Dodam że mojemu bratu obcięli pensję z 15.000 na 12.000 i postojowe dostał.
kapitaneo
Absurdalnym jest oczekiwanie Sz.P. redaktor, żeby ktoś kto ze swojej DG jest w stanie wypracować TYLKO 100 zł czy ileś tam set PLN przychodu (o dochodzie nie wspominając) oczekiwał od państwa czyli nas podatników wypłaty postojowego w kwocie ponad 2000 zł.
Sz.P redaktor zdaje się, że pomyliła postojowe z jałmużną albo jakimś
Absurdalnym jest oczekiwanie Sz.P. redaktor, żeby ktoś kto ze swojej DG jest w stanie wypracować TYLKO 100 zł czy ileś tam set PLN przychodu (o dochodzie nie wspominając) oczekiwał od państwa czyli nas podatników wypłaty postojowego w kwocie ponad 2000 zł.
Sz.P redaktor zdaje się, że pomyliła postojowe z jałmużną albo jakimś zasiłkiem.
Pozdrawiam i życzę zejścia na ziemię.
tomaszektoma
jak fryzjer miał wypracować nawet te 100zł

jak rząd miłościwie zakazal mu prowadzenia dzialalności i otwierania salonu?
polak2
Sprzedawał pizze nie dawał paragonów ....dlaczego ? będzie jeszcze chciał pomoc ....
Takich kombinatorów pełno katolików
sztos1
zaraz .. we wniosku RSP-DK JEST TYLKO OŚWIADCZENIE A NIE WSKAZANIE PRZYCHODÓW
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Tarcza antykryzysowa - wsparcie dla przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki