Uruchomiona wskutek epidemii pomoc państwa dla samozatrudnionych nie jest wolna od absurdów. Czy brak kryterium dochodowego w elektronicznym wniosku to przeoczenie ZUS-u? Bez względu na intencję, niektórzy wnioskujący o postojowe mają przez to pod górkę.
Uruchomiona wskutek epidemii pomoc państwa dla samozatrudnionych nie jest wolna od absurdów. Czy brak kryterium dochodowego w elektronicznym wniosku to przeoczenie ZUS-u? Bez względu na intencję niektórzy wnioskujący o postojowe mają przez to pod górkę.
Brak 15-proc. spadku dochodów to brak wypłaty świadczenia postojowego

Dofinansowanie kosztów działalności gospodarczej
Przypomnijmy: samozatrudnionemu przysługuje świadczenie postojowe, jeżeli spełnia przesłanki spadku przychodów (o ile działalność nie została zawieszona) i limitu przychodów. Samozatrudniony nie może mieć przy tym innych tytułów do ubezpieczenia społecznego.
Zgodnie z art. 15 zq ustawy o tzw. tarczy antykryzysowej świadczenie postojowe przysługuje, gdy w następstwie wystąpienia COVID-19 doszło do przestoju w prowadzeniu działalności, odpowiednio przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą albo przez zleceniodawcę lub zamawiającego, z którymi została zawarta umowa cywilnoprawna.
Osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą świadczenie postojowe przysługuje, jeżeli rozpoczęła prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej przed dniem 1 kwietnia 2020 r. i:
- nie zawiesiła prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz jeżeli przychód z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o świadczenie postojowe był o co najmniej 15% niższy od przychodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym ten miesiąc;zawiesiła prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej po dniu 31 stycznia 2020 r.
- zawiesiła prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej po dniu 31 stycznia 2020 r.
Świadczenie postojowe skierowane jest do wszystkich prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, zarówno prowadzących ją jednoosobowo i zatrudniających pracowników, jak i osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, jeśli spełniają określone warunki. Ponowne przyznanie świadczenia postojowego będzie mogło nastąpić nie wcześniej niż w miesiącu następującym po miesiącu wypłaty po raz pierwszy tego świadczenia, pod warunkiem wykazania w oświadczeniu, że sytuacja materialna nie uległa poprawie.
Nieżyciowy system
Co zrobić, gdy system nie pozwala na złożenie wniosku, chociaż przychody są na poziomie, za który trudno przeżyć? W opisanym wyżej stanie, żeby dostać świadczenie, trzeba osobiście pójść do ZUS-u i złożyć oświadczenie o sytuacji materialnej. W oświadczeniu nie trzeba wykazywać spadku przychodów o kolejne 15 %, jednak sytuacja materialna wnioskodawcy powinna być na podobnym poziomie lub niewiele się zmienić.
Tylko na podstawie decyzji ZUS-u będzie można uzyskać świadczenie postojowe. System elektroniczny nie daje możliwości wygenerowania i wysłania wniosku za pomocą Internetu, choć przedsiębiorca nie przekroczył kryterium dochodowego.
Wnioski o świadczenie postojowe mogą być złożone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii.
