Sunex mistrzowsko wykorzystał Fundusze Europejskie

Jacek Misztal2022-12-28 09:50redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-12-28 09:50

Wsparcie z Funduszy Europejskich projektowane jest w taki sposób, aby pomagać na różnych etapach rozwoju innowacji. Sunex S.A. w swoim portfolio ma dotacje, zarówno na prace B+R, rozwój infrastruktury B+R, wdrożenia oraz promocję produktów na rynku zagranicznym.

Sunex mistrzowsko wykorzystał Fundusze Europejskie
Sunex mistrzowsko wykorzystał Fundusze Europejskie
/ Parlament Europejski

Sunex to śląski producent innowacyjnych rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii. W ofercie firmy są inteligentne systemy stosowane, zarówno w technice grzewczej, jak i solarnej. To rozwiązania oparte są na pompach ciepła, fotowoltaice, kolektorach słonecznych, klimatyzacji oraz hybrydowych pakietach kompleksowych wraz z przeznaczonymi dla nich systemami sterowania.

Obecnie spółka notowana jest na GPW po migracji z NewConnect – warto zaznaczyć, że w przygotowaniu do wejścia na NewConnect pomogły właśnie środki unijne. Sunex jest jedną z najgorętszych spółek warszawskiego parkietu, a w 2022 roku, kurs akcji wzrósł o blisko 500 proc.

Sunex jest firmą, którą można postrzegać jako modelowy przykład wykorzystania unijnych pieniędzy do rozwoju działalności i rozwoju nowego asortymentu. Wśród kilkudziesięciu projektów współfinansowanych  z Funduszy Europejskich na uwagę zasługują:

  • W 2015 roku firma złożyła wniosek o dofinansowanie projektu "Badanie wpływu innowacyjnych rozwiązań w zakresie urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii w systemie grzewczo-klimatyzacyjnym budynków". Projekt obejmował rozbudowę zaplecza badawczo – rozwojowego, dokształcenie kadry, usprawnienie produkcji pomp ciepła oraz prace badawczo rozwojowe nad możliwymi rozwiązaniami technologicznymi. Ten projekt był z resztą nominowany  w 2017 do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju.
  • Zintegrowany system utrzymania komfortu cieplnego i higienicznego w budynkach jednorodzinnych oparty na odnawialnych źródłach energii. To innowacyjna koncepcja instalacji budynku opierającą się na urządzeniach o różnej funkcjonalności (grzanie, chłodzenie, oczyszczanie i nawilżanie powietrza) i  połączonych ze sobą w zintegrowany system zarządzany przez jeden centralny układ sterujący. Rozwiązanie tego typu zasilane jest przez odnawialne źródła energii
  • Obecnie spółka realizuje projekt Opracowanie Autonomicznego Systemu Grzewczego opartego na OZE wytwarzanego w ramach autorskiej technologii produkcji o wysokim poziomie automatyzacji”. System oparty na OZE umożliwia jednoczesne wykorzystanie zjawiska konwersji fotowoltaicznej i fototermicznej (lub innego źródła ciepła) we współpracy z pompą ciepła do zasilenia kompaktowego, zintegrowanego systemu akumulacji i dystrybucji ciepła charakteryzującego się podwyższonym ciśnieniem maksymalnym hydrauliki, wytwarzanego w ramach zautomatyzowanego, wysokowydajnego procesu technologicznego o znacząco obniżonej pracochłonności. Na ten projekt Sunex dostał 8,220 mln złotych dotacji, co stanowiło ponad połowę jego wartości.
  • Warto też zaznaczyć, że unijne środki wsparły firmę we wchodzeniu na rynki zagraniczne, w tym Włoch czy Niemiec. Sunex brał udział m.in. w targach ISH we Frankfurcie. Jest to największa międzynarodowa impreza w branży klimatyzacji, wentylacji, ogrzewania, a także instalacji wodnych i sanitarnych. O innych przykładach ekspansji zagranicznej ze wsparciem unijnym pisaliśmy tutaj.

Przyglądając się sukcesom Sunex w pozyskiwaniu Funduszy Europejskich na rozwój warto zauważyć, że:

  • Duże znaczenie miała decyzja o uruchomieniu i zaangażowaniu się firmy w działalność B+R, uruchomienie własnego centrum B+R. Wykorzystanie wyników prac B+R w doskonaleniu swojej oferty produktowej otwiera drogę do korzystania z różnorodnych źródeł finansowania Funduszy Europejskich. W nowym „rozdaniu” Funduszy UE dla firm, zaangażowanie w B+R będzie miało jeszcze większe znaczenie i w zasadzie będzie warunkowało możliwość skorzystania z dotacji. Warto zaznaczyć, że tylko w programie FENG na dotacje na innowacje dla firm dostępne będzie ok. 4,4 mld euro.
  • Sunex „wstrzelił się” nie tylko w koniunkturę, ale również tzw. KIS, czyli Krajowe Inteligentne Specjalizacje – są to obszary gospodarcze określone jako kluczowe dla gospodarki. Warto zajrzeć na ich listę, która jest tutaj. Wpisanie swoich pomysłów biznesowych w KIS pozwala na myślenie o dotacjach na innowacje ze wspomnianych 4,4 mld euro. Ważne jest także to, że swoje kluczowe obszary gospodarcze mają również województwa, określone w RIS, czyli Regionalnych Inteligentnych Specjalizacjach, które będą z kolei torować drogę do dotacji z programów regionalnych – unijnych pieniędzy dla poszczególnych województw.

Działania realizowane przez Sunex wpisują się w „KIS 4 - Wysokosprawne, niskoemisyjne i zintegrowane układy wytwarzania, magazynowania, przesyłu i dystrybucji energii”. Dla potencjalnych innowatorów duża przestrzeń do działania znajduje się w takich obszarach jak:

  • magazynowanie energii, w tym zakresie często wskazuje się na e-mobility i wykorzystanie baterii pojazdów elektrycznych jako zasobników energii w optymalizacji pracy sieci elektroenergetycznych, metody i technologie magazynowania energii z wykorzystaniem różnych nośników oraz technologie magazynowania energii nowej generacji;
  • energetyka prosumencka obejmuje przyjazne w użytkowaniu technologie i systemy, których zastosowanie przyczyni się do zwiększenia efektywności energetycznej oraz poprawy jakości zasilania odbiorców w sieciach dystrybucyjnych niskiego napięcia, do których przyłączone są instalacje prosumenckie.

Obecna edycja Funduszy Europejskich będzie mocno nastawiona na innowacje (odmieniane przez wszystkie przypadki). Wśród licznych programów, będzie można skorzystać z cieszącego się w poprzednich latach dużą popularnością kredytu technologicznego – pisaliśmy o nim więcej m.in. w tym artykule. Jest to instrument, który łączy finansowanie dłużne z udziałem banków komercyjnych (co pozwala na zwiększenie udziału w finansowaniu innowacyjnych przedsięwzięć) oraz bezzwrotne w formie dotacji.

W Europejskim Rankingu Innowacyjności 2021 Polska jest określana jako emerging innovator (65,9 proc. średniej UE). Analiza poszczególnych obszarów wskazuje na niski względem średniej unijnej poziom innowacyjności przedsiębiorstw, m.in. w obszarach wydatków przedsiębiorstw na B+R – stanowi to ogromne pole do działania. Sukces, jak pokazuje przykład Sunex SA, mogą wspomóc fundusze unijne.

Brak doświadczenia w korzystaniu z unijnego wparcia nie jest przeszkodą, by z niego skorzystać. Innovation Coach to bezpłatne, wysokiej jakości usługi informacyjne dla przedsiębiorców, którzy nie wiedzą nawet, od czego zacząć i jak zainicjować działalność innowacyjną w swojej firmie.

fot. Materiał Partnera / 
Źródło:
Jacek Misztal
Jacek Misztal
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu newsroom, absolwent ekonomii oraz przedsiębiorczości i finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Wśród zainteresowań można wymienić geopolitykę, rynki finansowe oraz kino. Telefon: 502 924 237

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Powiązane: Dotacje unijne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki