REKLAMA
SPRAWDŹ

Stypendysta oskładkowany

2005-11-02 13:11
publikacja
2005-11-02 13:11

Jeśli stypendysta zostanie skierowany na staż przez instytucję inną niż urząd pracy, należy za niego opłacić ubezpieczenia społeczne i zdrowotne - podaje "Rzeczpospolita". Takie uregulowania wynikają z nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. nr 164,poz. 1366).

Stażyści podlegają więc ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeśli nie mają do nich innych tytułów, zaś płatnikami składek ZUS są jednostki samorządu terytorialnego, Ochotnicze Hufce Pracy, agencje zatrudnienia, instytucje szkoleniowe i pochodne, a także związki zawodowe, ośrodki poradnictwa zawodowego. Ze środków przedstawionych jednostek finansowane są składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, dla których podstawą wymiaru jest stypendium, wynoszące 521,90 zł. Co się zas tyczy zasiłku chorobowego, to będzie on obliczany po wypadku stażysty - w pierwszym miesiącu ubezpieczenia.

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne obejmuje stażystów, którzy nie posiadają innych tytułów do ubezpieczeń. Zgłoszenia dokonuje podmiot kierujący na staż. Podstawę wymiaru składki także oblicza się od kwoty stypendium.

(na podst.: Agnieszka Rosa/Rzeczpospolita)

Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki