REKLAMA

Strzelanina w Holandii. Są ofiary śmiertelne i ranni

2019-03-18 14:04, akt.2019-03-18 18:48
publikacja
2019-03-18 14:04
aktualizacja
2019-03-18 18:48

Trzy osoby zginęły, a dziewięć zostało rannych w poniedziałek w strzelaninie w tramwaju w Utrechcie - poinformował burmistrz tego miasta w środkowej Holandii Jan van Zanen. Według niego "motyw terrorystyczny" był najbardziej prawdopodobnym podłożem ataku.

/ fot. Piroschka van de Wouw / Reuters

Zatrzymano mężczyznę podejrzanego o dokonanie w poniedziałek przed południem ataku w tramwaju w Utrechcie - poinformował w poniedziałek wieczorem na konferencji prasowej szef policji w tym mieście w środkowej Holandii.

Napastnik otworzył ogień w tramwaju w jednej z dzielnic mieszkalnych w zachodniej części Utrechtu. Na miejsce zdarzenia przybyły służby ratownicze i policja, do akcji skierowano m.in. trzy śmigłowce.

Wcześniej policja poinformowała, że poszukuje 37-letniego mężczyzny urodzonego w Turcji - Gokmana Tanisa. Na Twitterze także opublikowała także zdjęcie mężczyzny.

Holender pochodzenia tureckiego, podejrzany o atak z użyciem broni palnej, był już zatrzymany przez holenderskie organy ścigania z powodu podejrzenia o przynależność do Państwa Islamskiego (IS) - podało BBC.

"Kilka lat temu został zatrzymany w związku z podejrzeniami o udział w IS, jednak później został zwolniony" - poinformowało BBC, powołując się na tureckiego przedsiębiorcę mieszkającego w Utrechcie.

Premier Holandii Mark Rutte wyraził głębokie zaniepokojenie i poinformował o kryzysowym posiedzeniu rządu zwołanym z powodu strzelaniny. Nie wyklucza także, że atak mógł mieć podłoże terrorystyczne. Na konferencji prasowej w Hadze szef holenderskiego rządu oświadczył, że wychodzi z założenia, że był to "zamach".

W następstwie ataku w prowincji Utrecht władze ogłosiły najwyższy poziom zagrożenia terrorystycznego. Poziom zagrożenia został podniesiony w szkołach, meczetach, a także w komunikacji miejskiej.

Holenderska policja poinformowała, że zwiększono środki bezpieczeństwa na lotniskach oraz w głównych budynkach administracji publicznej w całym kraju.

Tymczasem szef holenderskiej agencji do walki z terroryzmem poinformował o strzelaninach w kilku miejscach w Utrechcie; więcej szczegółów na razie nie podano.

Władze miejskie zwróciły się do mieszkańców, żeby nie opuszczali domów, informując że nie można wykluczyć incydentów.

cyk/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (11)

dodaj komentarz
lelo1949
Zawsze mogą przyjechać do nas,pospacerować po ulicach
nostsherlock
Pewnie użyją przerażająco skutecznych środków obronnych takich jak kreda do rysowania i kwiatki
and00
Niuanse
37-letni mężczyzna urodzony w Turcji to zdaniem mediów:
"Holender pochodzenia tureckiego"

a moim zdaniem to:
"Turek z Holenderskim obywatelstwem"
cykor212
Faktem jest, że do Europy wraz z falą 'uchodźców' przeniknęła grupa terrorystów - służby obecnie same nie wiedzą jak duża. W Europie będzie panować na ulicach psychoza, która doprowadzi do otwartej wojny religijnej - Nowa Zelandia to dopiero początek.
fakpejsy
Falszywa flaga tak jak w Nowej Zelandii!
wolekk
Moze to zabrzmi dziwnie dla nie bedacych w temacie polityki globalnej, ale fakty sa takie, ze akurat synagogi sa pod ochrona tych, ktorzy stoja za IS i w ogole za powstaniem swiatowego terroryzmu. Google: Komisja Trojstronna.
talmud
dlaczego nie ma u nich wiecej parad rownosci & milosci zeby zmniejszyc zagrozenie terrorystyczne
polnadzy uczestnicy maja bardzo malo miejsc do chowania materialow wybuchowych & bronii
tindala
przeczytałem tekst ze zrozumieniem i zwróciłem uwagę, że ochrania się szkoły i meczety i komunikację. Rozumiem że kościoły chrześcijańskie i synagogi w Holandii wyjęte są spod ochrony Państwa
heldbaum
Synagogi sa chronione stale. Do kosciolow nikt nie chodzi to po co chronic?
pull_up_terrain_ahead
Tylko polityka miłości i wyrozumiałości może być odpowiedzią.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki