REKLAMA
»

Strzelanie do wizerunku papieża nie jest przestępstwem

2005-08-01 13:54
publikacja
2005-08-01 13:54

Pilska prokuratura uznała, że strzelanie do wizerunku Jana Pawła II to nie przestępstwo. Umorzyła śledztwo w sprawie ewentualnej obrazy uczuć religijnych podczas majowego turnieju braci kurkowych w Rawiczu.

Prokurator rejonowa w Pile Maria Wierzejewska-Raczyńska powiedziała Radiu Merkury, że ten czyn można oceniać jedynie w sferze moralnej. Dodała, że "w tej sprawie wizerunek papieża nie może być uznany za przedmiot czci religijnej. Papież jest duchownym.

Według ustawodawcy, przedmiotami kultu jest np. postać Jezusa, Matki Boskiej czy hostii. Pokrzywdzonym może być z kolei ten, którego dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone bądź zagrożone przestępstwem. W tym przypadku - powiedziała prokurator - pretensje osób, które o zawodach braci kurkowych dowiedziały się z mediów, nie mogą być uznane. Według prokuratury, poszkodowanymi mogli być jedynie uczestnicy majowych strzelań w Rawiczu. Nikt z nich jednak nie potwierdził, że obrażone zostały ich uczucia religijne.

Strzelaniem do papieskiego wizerunku zajmie się Sąd Honorowy Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP.

Źródło:IAR
Tematy
Weź udział w promocji i zgarnij premię
Weź udział w promocji i zgarnij premię

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane:

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki