REKLAMA

Strajk w polskim Amazonie za pasem

2019-06-05 11:50
publikacja
2019-06-05 11:50

Związkowcy z Inicjatywy Pracowniczej i Solidarności podpiszą dzisiaj protokół rozbieżności – to kolejny krok prowadzący do ogłoszenia strajku w polskim oddziale Amazona. 

fot. Juan Carlos Ulate / / Reuters

 Amazon w ogóle nie bierze pod uwagę głosu pracowników, na rokowaniach było to wyraźnie widać. Nasze żądania zostały zlekceważone. Tymczasem tempo pracy rośnie jak szalone, ludzie co tydzień dostają negatywne oceny, nawet jak wyrabiają 99,8% normy. Załoga jest oburzona, traktują nas jak roboty. Wymagania Amazona ciągle rosną, czego ludzie nie odczuwają przy wypłatach – mówi Natalia Skowrońska, ze związku Inicjatywa Pracownicza w Amazon Fulfillment Poland.

Związki zawodowe zrzeszone w Amazonie mają trzy żądania: chcą podwyżek, zmniejszenia tempa pracy oraz stabilnych umów. Pracownicy zwracają uwagę, że spółka sprzedaje coraz więcej oraz ma coraz więcej zysków, więc powinno to się odbijać na ich płacach.. 

– Dla firmy poziom wynagrodzeń nie jest elementem zbiorowego prawa pracy więc uważa, że może pomijać związki. Nie zgadzamy się na taką politykę. Dlatego przechodzimy do kolejnego etapu sporu zbiorowego – uzupełnia Łukasz Budzyński, ze związku NSZZ Solidarność w Amazon Fulfillment Poland.

W sierpniu 2018 roku pracownicy poziomu początkowego otrzymywali od 17,5 do 19,5 zł/godz., a kierownicy zespołów od 22,5 do 24,5 zł/godz. 

W rozmowie z Bankier.pl Marta Rzetelska z biura prasowego Amazona powiedziała, że firma już oferuje konkurencyjne wynagrodzenie, atrakcyjny pakiet benefitów, liczne możliwości rozwoju kariery w bezpiecznym i nowoczesnym środowisku pracy. – Nie zatrudnilibyśmy na tak konkurencyjnym rynku pracy ponad 14,000 osób gdybyśmy nie oferowali bardzo dobrych warunków zatrudnienia. Niezmiennie skupiamy się też na bezpośrednim dialogu z naszymi pracownikami, co jest najskuteczniejszym sposobem szybkiego reagowania na ich potrzeby. Zachęcamy wszystkich, którzy chcą na własne oczy przekonać się jak wygląda praca w Amazon do odwiedzenia polskich Centrów Logistyki E-Commerce, wystarczy zapisać się na zwiedzanie na stronie www.zwiedzanieamazon.pl – wyjaśnia Rzetelska. 

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
krswlr
Bardzo źle, a mimo wszystko ludzie pracują...
fcambasador
@krswlr Pracuje w Amazon I nie twierdze ze warunki mojej pracy są złe. Pracodawca zapewnił mi wszystko co wymagane jest na moim stanowisku pracy. Zostałam odpowiednio przeszkolona do wykonywania pracy. Mam zapewniony darmowy transport, prywatną opieke medyczną i możliwość rozwoju w szeregach firmy.
Karolina z Amazon
wizytator
A kto tam siedzi i wymyśla te normy? Kto narzuca takie tempo pracy? Kto mataczy przy wypłatach? Odpowiedz jest jedna - POLACZEK cwaniaczek. Takich rzeczy nie wymyśli nikt ze Stanów, bo nie ma takiej patologicznej mentalności. To my sobie zgotowaliśmy ten los.
dziki_losos
Niespodzianka - w Amazonie jest automatyczny system, który ocenia i wyznacza tempo pracy, i nie napisali go Polacy.
wizytator odpowiada dziki_losos
Coś mi się w to nie chce wierzyć to raz. A dwa to Polacy go pozwolili wprowadzić. Jakoś nie wierzę żeby w UK czy DE takie rzyczy były dopuszczalne. Wiem z pewnego zródła, że inne normy obowiązują w krajach rozwiniętych a inne (wyższe) w krajch typu Polska.
grzegorzkubik
W tym roku na 100% dostaną ze 21 zł brutto za godzinę a team-liderzy pewnie ze 28 zł.
bha
Do nierealnych norm niech zatrudnią roboty ,a nie ludzi .... chyba stać ...tyle że roboty nie można rotować w nieskończońość bo to byłby za drogi biznes.
dziki_losos
Gdyby roboty były tańsze, to już by tam pracowały zamiast ludzi. Najwyraźniej póki co pracownicy ludzcy opłacają się bardziej. Księgowi w Amazonie trzymają rękę na pulsie.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki