Sto gramów złota dla każdego. Gdzie? W Kirgistanie

główny analityk Bankier.pl

Szef banku centralnego Kirgistanu marzy, aby każdy z niemal sześciu milionów obywateli posiadał przynajmniej 100 gramów (ok. 3,2 uncji) złota. Dzięki temu dawna sowiecka republika stałaby się – przynajmniej pod tym jednym względem – azjatycką Szwajcarią.

„Złoto może być przechowywane przez długi czas i bez względu na fluktuację cen na rynkach międzynarodowych nie traci wartości jako środek tezauryzacji” – powiedział agencji Bloomberg Tolkunbek Abdygulov, prezes banku centralnego Kirgistanu.

Kierowana przez Abdygulova instytucja przez ostatnie dwa lata sprzedała ludności ok. 140 kilogramów złota. Szef banku centralnego życzyłby sobie, aby królewski metal zastąpił... bydło, które w rolniczych regionach kraju nadal jest podstawowym aktywem inwestycyjnym.

(Narodowy Bank Republiki Kirgiskiej)

Bank centralny Kirgistanu oferuje osobom fizycznym sztabki o masie od jednego do stu gramów. Sztabki noszą oznaczenia Narodowego Banku Republiki Kirgiskiej, każda ma swój numer i jest profesjonalnie opakowana. Bank gwarantuje ich autentyczność i zapewnia odkup od ręki, za gotówkę.

Jeśli każdy Kirgiz miałby posiadać sto gramów złota, to w prywatnych rękach znalazłoby się ok. 573 tony kruszcu. „Bank Narodowy zapewnia płynność złota – nie tylko sprzedajemy, ale też odkupujemy złote sztabki, które wyprodukowaliśmy i sprzedaliśmy” – tłumaczy Abdygulov.

Kirgistan jest niezbyt dużym producentem kruszcu. Krajowe wydobycie wynosi 20 ton rocznie i stanowi źródło zasilające bank centralny w żółty metal. Niewiele jest jednak krajów, w których bank centralny otwarcie zachęca ludność do posiadania złota. Na ogół władze monetarne odnoszą się z rezerwą lub wręcz trudno skrywaną wrogością do prywatnie posiadanego złota.

Jeśli zamierzenia prezesa Abdygulova zostałyby zrealizowane, Kirgistan zapewne stałby się jednym z najbardziej „ozłoconych” miejsc na świecie. Choć (na szczęście!) nie dysponujemy precyzyjnymi  statystykami o ilości prywatnie posiadanego złota na mieszkańca, to plany Kirgizów można zestawić z ilością państwowego złota przypadającą na obywatela.  W tej kategorii przoduje Szwajcaria, gdzie na mieszkańca przypada ponad 125 gramów złota. Potem długo, długo nic, a drugą lokatę zajmuje Liban (49 g) przed Niemcami (prawie 42 g) i Włochami (41 g).

(Światowa Rada Złota na podstawie danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego.)

Tolkunbek Abdygulov objął stery kirgiskiego banku centralnego w 2014 roku i kontynuuje politykę zwiększania rezerw złota. Bank centralny Kirgistanu konsekwentnie zwiększa stan posiadania kruszcu: z 2,6 ton w roku 2012 do 4,5 ton na koniec trzeciego kwartału 2016 roku – wynika z danych Światowej Rady Złota. W ten sposób udział złota w rezerwach walutowych kraju wynosi ok. 10% i jest proporcjonalnie wyższy niż w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Chinach czy Japonii.

Dla porównania, Narodowy Bank Polski posiada 102,9 ton złota przechowywanych w skarbcu Banku Anglii. Ale stanowi to zaledwie 3,9% polskich rezerw walutowych. W takich krajach jak USA, Niemcy, Włochy czy Francja udział złota w rezerwach walutowych sięga 65-75%.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 ~PISOUT

Tam namawiają do inwestowania w złoto, żeby lud był w stanie zachować wartość dobytku, a u nas nawet jak ukradną jednym, dadzą drugim, to jeszcze tych, którym dadzą namawiają, żeby z powrotem oddali i kupili obligacje na preferencyjnych warunkach;) Jarek jak to on, znakomity ekonomista, obrońca uciśnionych, pierwszy socjalista kraju wie, że przedsiębiorcy robią mu na złość i nie inwestują. Niedługo tak jak Erdogan będzie namawiał do sprzedaży walut obcych by patriotycznie obronić złotego przed złowrogim obcym kapitałem spekulacyjnym, a złoty złośliwie dalej będzie spadać pod presją inflacyjną. Ale to dopiero za parę lat, potrzeba jeszcze więcej socjalizmu, program "Polska w ruinie" wymaga czasu...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~theogrost

Aktywum, albo składnikiem aktywów, ale nie aktywem, to nie partia :P

! Odpowiedz
0 1 ~Tomek

Na naszych sztabkach jest logo ,uchlany kwasniewski ,wiec o czym tu dalej mowic,po drugie nasze zloto powinno byc w polsce skoro jeszcze angole odchodza z unii, po trzecie niemcy juz buduja skarbiec swoj w berlinie ,I zloto z londynu zabiora I dobrze robia!!!

! Odpowiedz
0 6 ~antybank

Panie Krzysztofie , jaka cena u nich?

! Odpowiedz
0 3 ~Bartosz

Od roku inwestuje w złoto oraz medale, odznaczenia (falerystyka). Jest to bezpieczna lokata jeżeli poswiecimy sporo czasu na wiedze w tym temacie.

! Odpowiedz
4 2 ~Karbinadel

Dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie często są znacznie lepszą lokatą niż złoto - tyle że wymagają wiedzy, a z tym w naszym głupiejącym świecie jest coraz trudniej :)

! Odpowiedz
0 1 ~Bartosz odpowiada ~Karbinadel

I dlatego inwestujmy w nasze antyki na których się znamy. To wspaniałe połączenie pasji z ulokowaniem pieniążków.

! Odpowiedz
0 6 ~qń

Stanisław Lem powiedział też kiedyś " Do kiedy nie skorzystałem z internetu to nie wiedziałem że aż tylu idiotów żyje na tym świecie "Ciekawe co by powiedział Stanisław Lem jakby nadal żył i teraz skorzystał z internetu ?

! Odpowiedz
0 6 ~Karbinadel

Powiedziałby to samo

! Odpowiedz
12 4 ~Rick

Niestety Lem w sumie niewiele różnił się od tych idiotów, z której ilości nie zdawał sobie sprawę.
Słuchałem wywiadu z Braunem. Skala nierozumienia tego co najważniejsze w życiu była porażająca. Biedny starzec który zdobył uznanie wielu idiotów i żadnego mądrego.

! Odpowiedz
ZŁOTO 0,51% 1 290,06
2017-10-19 18:19:00
USD/PLN -0,39% 3,5770
2017-10-19 18:21:00
EUR/PLN -0,02% 4,2336
2017-10-19 18:20:00
EUR/USD 0,38% 1,1836
2017-10-19 18:20:00
CHF/PLN 0,17% 3,6662
2017-10-19 18:20:00

Porównywarka kantorów internetowych

za

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl