Stanisławczyk-Żyła: Przemysł samochodowy musi pomóc przy digitalizacji radia

Przemysł samochodowy musi się włączyć w proces digitalizacji radia, ponieważ ponad 60 proc. użytkowników rynku odbiorców to osoby, które słuchają radia podczas podróży - zauważa prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk-Żyła.

(theta)

Prezes mówiła o tym podczas trwającej w czwartek w Krakowie konferencji DAB+, radio hybrydowe i europejskie strategie cyfryzacji zorganizowanej przez Polskie Radio.

W spotkaniu w Centrum Kongresowym ICE uczestniczą przedstawiciele mediów z całej Europy oraz przedstawiciele krajów, które mają większe niż Polska doświadczenia w cyfryzacji nadawania radiowego.

Prezes Polskiego Radia podkreśliła, że ważną rolę w digitalizacji radia będzie odgrywać przemysł samochodowy. Przemysł samochodowy musi się włączyć w proces digitalizacji radia, ponieważ ponad 60 proc. użytkowników rynku odbiorców to osoby, które słuchają radia podczas podróży - zaznaczyła.

Dodała, że trudno określić przyszłość digitalizacji w Polsce, bo to proces decyzyjny, w którym musi uczestniczyć państwo. Bardzo się staramy, aby taką dyskusję na poziomie państwa podjąć powiedziała. Podkreśliła, że to na poziomie państwa musi zapaść decyzja o tym, kiedy radio przełączy się na nowe technologie.

Prezes zwróciła też uwagę na zalety cyfrowego nadawania. Jedną z podstawowych zalet takiej technologii jest możliwość budowania wielu programów na tej samej częstotliwości. Media publiczne, szczególnie Polskie Radio, mają problem z częstotliwościami. Ten zakres częstotliwości został +oddany+ w dużym stopniu mediom komercyjnym, które kontrolują w Polsce 70 proc. rynku - to bardzo dużo - powiedziała.

Wśród zalet cyfrowego nadawania radiowego jest też lepsza, niż podczas analogowego nadawania, jakość dźwięku, łatwe wyszukiwanie stacji po nazwie oraz łatwość wyszukiwania informacji o utworach i wykonawcach. (PAP)

bko/ amac/ jbr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~z4a5d2

"digitalizacja, digitalizacja, digitalizacja" .... co wam na rozum coś padło, że nie potraficie już używać polskich słów ?

! Odpowiedz
0 1 ~dd

chetnie sie wlacze tez ale niech nadaja w mojej okolicy w DAB+ wymienie w domu pracy z samochodach odbiorniki

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil