Sprzedaż samochodu osobowego po 1 kwietnia 2014

Rok 2014 jest okresem największych zmian na gruncie podatku od towarów i usług. Począwszy od stycznia, przepisy dotyczące fakturowania zostały przeniesione z rozporządzenia wykonawczego bezpośrednio na grunt ustawy o VAT - jednego z najważniejszych podatkowych aktów prawnych.

Ponadto nie można zapomnieć o tym, że przekształceniu uległy regulacje dotyczące terminów wystawiania faktur, powstania obowiązku podatkowego czy chociażby podstawy opodatkowania. Jednak najbardziej rewolucyjnymi zmianami z pewnością są te dotyczące samochodów - zarówno w zakresie samego zakupu, jak i rozliczenia wydatków eksploatacyjnych. Co ciekawe, przepisy dotyczące sprzedaży samochodów osobowych wykorzystywanych w działalności w 2014 roku ulegną dwukrotnym zmianom. I to im właśnie jest poświęcony niniejszy artykuł. Szczegóły poniżej.


Sprzedaż samochodów osobowych do końca 2013 roku

Do końca 2013 roku obowiązywały w tym zakresie dwa przepisy. Pierwszym z nich był art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, zgodnie z którym zwolnieniu z VAT podlegała dostawa towarów używanych (wykorzystywanych przez minimum 6 miesięcy), pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało sprzedającemu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.Rząd planuje dopłacać Polakom do zakupu nowych aut » Rząd planuje dopłacać Polakom do zakupu nowych aut

W sytuacji gdy samochód firmowy został zakupiony przez czynnego podatnika VAT na podstawie umowy kupna-sprzedaży, faktury VAT marża lub rachunku (dokument sprzedaży wystawiony przez podmiot zwolniony z VAT) i był następnie wykorzystywany w działalności przez okres min. 6 miesięcy (po nabyciu prawa do rozporządzania nim jak właściciel), jego sprzedaż w 2013 roku podlegała zwolnieniu z VAT. Co ważne, jeżeli samochód był użytkowany przez okres krótszy niż wskazany w ówczesnym brzmieniu ustawy, mimo spełnienia drugiego z warunków transakcję należało opodatkować stawką 23% VAT.


Prawo do zastosowania zwolnienia dawało również Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT, które obowiązywało do końca 2013 roku. Zgodnie z par. 13 ust. 1 pkt 5 zwolnieniu od podatku podlegała też dostawa samochodów osobowych, przy nabyciu których podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia 50% lub 60% kwoty podatku, ale nie więcej niż odpowiednio 5.000 zł lub 6.000 zł. Przy czym samochód ten musiał dodatkowo spełniać definicję towaru używanego, czyli okres jego używania nie mógł być krótszy niż 6 miesięcy, licząc od dnia po nabyciu prawa do rozporządzania nim jak właściciel (w praktyce najczęściej od daty zakupu samochodu).

Sprzedaż samochodów osobowych od stycznia do marca 2014 roku

W okresie od stycznia do marca 2014 roku przedsiębiorcy również mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT przy sprzedaży samochodów. Takie prawo nadają Ustawa o podatku od towarów i usług oraz Rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku VAT z dnia 20 grudnia 2013 r.


Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zastosowanie “stawki zw” przy sprzedaży samochodu będzie możliwe jedynie wówczas, gdy zostaną spełnione łącznie dwa warunki:

● był on wykorzystywany wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku,

● z tytułu jego nabycia, importu lub wytworzenia nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W praktyce możliwość ta dotyczy jedynie podmiotów korzystających ze zwolnienia z VAT.


Natomiast jak wynika z treści rozporządzenia (par. 3 ust. 1 pkt 20), zwolnieniu podlega, podobnie jak do końca roku 2013, sprzedaż samochodów osobowych, przy których nabyciu podatnikowi przysługiwało prawo do częściowego odliczenia VAT - 50% lub 60%, ale nie więcej niż odpowiednio 5.000 zł oraz 6.000 zł. Przy czym należy pamiętać, że wraz z początkiem roku 2014 uchylono definicję towaru używanego, a więc wymóg użytkowania samochodu przez okres minimum 6 miesięcy nie ma tutaj już znaczenia i nie wpływa na obowiązek opodatkowania.


Sprzedaż samochodu osobowego po 1 kwietnia 2014


auto » Odliczenie 50% VAT od zakupu auta to jak samodonos

Natomiast możliwość zastosowania zwolnienia przy częściowym odliczeniu VAT najprawdopodobniej zostanie uchylona z dniem 1 kwietnia na mocy rozporządzenia MF zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień, które znajduje się obecnie w fazie projektu (projekt z dnia 12 lutego 2014).


A więc od dnia 1 kwietnia sprzedaż samochodu osobowego, przy którego nabyciu podatnik mógł dokonać częściowego odliczenia podatku VAT naliczonego, co do zasady najprawdopodobniej będzie podlegała opodatkowaniu podstawową stawką podatku VAT - 23%.


W dalszym ciągu jednak będzie obowiązywał art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, który nadaje prawo do zwolnienia w przypadku sprzedaży składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na na cele działalności zwolnionej z VAT, przy nabyciu których przedsiębiorca nie miał prawa do odliczenia podatku VAT. Przy czym, jak już wcześniej podkreślano, wariant ten w praktyce obejmuje jedynie podatników korzystających ze zwolnienia z VAT.

Przy sprzedaży samochodu należy również mieć na uwadze kwestię korekty VAT naliczonego, gdy sprzedaż następuje przed upływem 60 miesięcy od zakupu (lub 12 miesięcy w przypadku, gdy wartość samochodu nie przekracza 15.000 zł). Do końca marca 2014 roku w sytuacji korzystania przy sprzedaży ze zwolnienia z VAT byłaby obowiązkowa korekta na minus jeżeli przy zakupie odliczono całość lub część VAT. Natomiast po wejściu w życie nowych przepisów ustawy i nowelizacji rozporządzenia w sprawie zwolnień z VAT mogłaby być to w niektórych przypadkach korekta na plus (dotyczy aut zakupionych po 1 kwietnia 2014 roku), czyli pozwalająca odzyskać nieodliczony przy zakupie podatek, z uwagi na to że sprzedaż musiałaby być już opodatkowana stawką 23%.


Przy sprzedaży samochodu należy również mieć na uwadze kwestię korekty VAT naliczonego, gdy sprzedaż następuje przed upływem 60 miesięcy od zakupu (lub 12 miesięcy w przypadku, gdy wartość samochodu nie przekracza 15.000 zł). Do końca marca 2014 roku w sytuacji, gdy podatnik przy sprzedaży pojazdu korzysta ze zwolnienia z VAT (samochód, przy zakupie którego przysługiwało mu częściowe odiczenie podatku 60% nie więcej niż 6000 zł), zachodzi konieczność dokonania obowiązkowej korekty na minus. Natomiast po wejściu w życie nowych przepisów ustawy i nowelizacji rozporządzenia w sprawie zwolnień z VAT mogłaby być to w niektórych przypadkach korekta na plus (dotyczy aut zakupionych po 1 kwietnia 2014 roku z 50% odliczeniem), czyli pozwalająca odzyskać nieodliczony przy zakupie podatek, z uwagi na to że sprzedaż musiałaby być już opodatkowana stawką 23%.

Angelika Borowska - specjalista ds. księgowości

wfirma.pl

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 1 ~Tomasz

Polecam sprzedaż z użyciem aukcji, najlepiej z opcją licytacji, wówczas firma odzyskuje dużą cześć kapitału, łatwiejsze są wyceny sprzętu, pracownicy również są zadowoleni z możliwości zakupu sprzętu.Tutaj link do softu, którego można użyć:http://procodit.com/aukcje-wewnetrzne-sprzedaz-na-rzecz-pracownikowPolecam, również zastanowienie się nad prawem pierwokupu przez pracowników sprzętu. Zastosowanie takiej możliwości przekłada się bezpośrednio na spadek kosztów serwisowania. Pracownicy bardziej oszczędzają sprzęt jak mogą go następnie wykupić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~Na-razispokojny

Brawo!!!!!!!!!!Uczciwy urzędas jedzie do pracy bez ochrony. Tylko przekręty i mafia muszą ją mieć.

! Odpowiedz
1 13 ~Podatnik

Ile czasu musi jeszcze upłynąć żeby Władza zrozumiała, że ma Służyć Obywatelom, a nie ich ograbiać. Że zwiększanie podatków zmniejsza wpływy do budżetu, że egzekucja tak skomplikowanych przepisów to konieczność zatrudniania armii urzędników i ogromne koszty. Że przy prostym systemie, jednoznacznych przepisach ludzie sami chcieliby płacić, bo nie opłacałoby się kombinować. Ale jak się traktuje obywatela jak potencjalnego złodzieja to obywatel się odwzajemnia..25 lat minęło i dalej do tych tępych łbów nie dociera.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 13 ~Polpox

Poczułam się jak mieszkanka podbitego kraju, w którym nowy władca unieważnił wszystkie wcześniejsze umowy i nakazał płacić od 1 kwietnia haracz ( zbieżność dat przypadkowa.. a może nie?).

! Odpowiedz
0 8 ~jaceksr

Niestety - racja. Władza nie szanuje zawartych porozumień , umów i innych funkcjonujących ustalonych nawet często przez tą władzę zasad. Wprowadzane zmiany zmieniają coś istniejącego - czyli powodują , że prawo działa wstecz ! JEst to zwykłe złodziejstwo , bo ja na podstawie jakis przesłanek podejmuje decyzje i jakiś czas później okazuje sie , że ktoś mi moją decyzję "zabiera". I ja nie mam nic do powiedzenia , bo "władza ma zawsze rację
" i się jakoś wyżywi jak powiedział Urban. A gawiedź co ich obchodzi , ma po prostu utrzymać tą całą zgraję próżnych i ktłótliwych urzędasów w dodatku marnującyh w aferach nie swoje pieniądze . A swoja i tak dostana (złodziejskie diety i inne , europejskie diety tym bardziej są złodziejskie bo wypłaca je deficytowy "parlament".
A kiedy w ramach oszczędności obiżyli sobie posłowie i inni urzędnicy swoje pobory ? Podatnikowi podnoszą a sami się dobrze maja, bo z podwyżek od społeczeństwa w wystarcza na ....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~jaceksr odpowiada ~jaceksr

A rząd i te osły posły tylko kłamią, oszukują i myślą o swoicch stołkach - ja je utrzymać jak najdłużej.

! Odpowiedz
0 9 ~zdegustowany

rozumiem, że podatnicy, którzy zakupując samochód mieli prawo do odliczenia CZĘŚCI VAT mają prawo go sprzedać bez naliczenia VAT., ale już podatnicy, którzy NIE MIELI prawa do odliczenia, bo np. kupili samochód używany nie mają takiego prawa o ile wykonują działalność opodatkowaną? nie napiszę co o tym sądzę, bo przeszło by tylko "piiiiiiiiii, piiiiiiii, piiiiiii"...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 6 ~Koszmar

Jeden koszmar!!! Juz wiem na kim wyzyja sie ludzie w przypadku rewolucji , do ktorej niechbnie dojdzie, po prostu wyrzna urzedasow-to kasta tworzaca mechanizmy okradajace obywateli przy ochranianiu "swoich"! Przyklad z artykulu: czyli fundacja kupujaca bryke( Rang Rover) z 23% vat odsprzeda prezesowi juz bez Vat na drugi dzien po zakupie !!! Jasne,???!!!! czy mam jeszcze tlumaczyc, jak Owsiakowi na granicy:) Oczywiscie od 1 st do 31 marca! no zeby zbyt wielu sie nie dowiedzialo, tych kilkuset swoich na pewno sie ogarnie, reszta "ciemnamasa" bedzie bulic i oto w tym poPRLowskim g0wn1e chodzi. My tylko czekamy, na odpowiedni moment, na razie spisujemy i nagrywamy, kto ,kiedy,za ile....

Pokaż cały komentarz !

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

    Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl