Sprzedajesz na Allegro? Rozlicz się z fiskusem!

Handel w sieci to w ostatnim czasie najprężniej rozwijający się sposób na zarobienie sporych pieniędzy. Jednocześnie jest to obszar z jedną z największych szarych stref, wycenianą w Polce na grube miliony złotych.

Obecnie, gdy każdy z nas myśli już o rozliczeniu z fiskusem, przypominamy, kto i jak powinien uwzględnić w swoim zeznaniu rocznym sprzedaż lub zakup w sieci. W zależności od okoliczności handlujący w sieci może być zobowiązany do zapłaty podatku PIT, VAT bądź PCC.

Kiedy handel na Allegro to już działalność gospodarcza


O tym, czy handel w sieci przez osobę fizyczną zostanie uznany za prowadzenie działalności gospodarczej, decydują przede wszystkim liczba przeprowadzonych transakcji, ich ciągłość oraz nastawienie na zysk. Zgodnie z wyrokiem  WSA we Wrocławiu (sygn. akt I SA/Wr 123/07) do wykazania, że dane działania są już działalnością gospodarczą, konieczne jest przypisanie im następujących cech:
  • profesjonalizmu w rozumieniu zorganizowanego charakteru takich działań,
  • powtarzalności w rozumieniu regularności, ciągłości działań.
Za przykład służy wyrok WSA w Gdańsku z 11 grudnia 2007 (sygn. akt I SA/Gd 393/07). Sprawa dotyczyła osoby, która za pomocą portalu Allegro sprzedawała części samochodowe, wózki dziecięce i ubranka dla dzieci. Nie miała przy tym zarejestrowanej działalności gospodarczej, nie była zarejestrowana jako podatnik VAT, nie prowadziła żadnej ewidencji podatkowej i nie posiadała dowodów zakupu sprzedawanych towarów. Podatnik przeprowadził kilkaset transakcji sprzedaży.

Organ podatkowy uznał, że była to działalność gospodarcza. Argumentował to faktami, że podatnik:
  • posiadał konto na portalu aukcyjnym,
  • dokonywał opłat prowizji na rzecz właściciela portalu, tym samym był w stałej ofercie handlowej na portalu,
  • zakupywał różnorodne rzeczy w dużej ilości w celu ich dalszej odsprzedaży,
  • cechowała go powtarzalność zakupywanego i sprzedawanego towaru.

W tego typu sprawach nie ma znaczenia, że podatnik nie zamierzał prowadzić działalności gospodarczej lub nie miał pojęcia o obowiązkach ciążących na nim w związku ze sprzedażą w sieci.  Organy podatkowe są również głuche na argumentację o trudnej sytuacji materialnej podatników.

Zobacz, kiedy zapłacisz PIT


Gdy nasze działanie w platformach sprzedażowych nie nosi znamion działalności gospodarczej, wówczas konieczność zapłacenia podatku od sprzedaży będzie zależała od tego, czy przedmiotem transakcji była rzecz nowa, czy też używana. W uproszczeniu można powiedzieć, że za rzecz używaną ustawodawca uznał taką, która jest w naszym posiadaniu minimum 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca nabycia danej rzeczy.

Jednocześnie to na podatniku będzie spoczywała konieczność udowodnienia w razie kontroli skarbowej, że określona rzecz była rzeczą używaną (sygn. akt II FSK 1016/09). W związku z tym warto posiadać dokumenty, które to potwierdzą, takie jak faktury, umowy darowizny itp. Z kolei jeżeli przedmiotem transakcji nie była rzecz używana, wówczas dochód uzyskany ze sprzedaży należy ujawnić w deklaracji PIT i opodatkować zgodnie z zasadami ogólnymi.

PIT 2010: Najczęstsze błędy w deklaracjach podatkowychZobacz inne wideoporadniki, w których nasz ekspert krok po kroku tłumaczy zawiłości związane z rocznym rozliczeniem PIT.

Dla podatnika, którego roczne dochody nie przekraczają pierwszego progu podatkowego, czyli kwoty 85 528 zł, stawka podatku PIT wyniesie 18% minus kwota zmniejszająca podatek 556,02 zł. Jeżeli próg zostanie przekroczony, wówczas podatnik zapłaci podatek w wysokości 14 839,02 zł plus 32% nadwyżki ponad 85 528 zł. Istnieje także kwota wolna od podatku. Oznacza to, że podatnik, który w roku podatkowym uzyskał dochody mniejsze niż 3091 zł, podatku nie będzie płacił w ogóle. Ale uwaga! Jest to suma wszystkich dochodów, jakie podatnik uzyskał w minionym roku podatkowym, czyli oprócz sprzedaży w internecie także dochody z umowy o pracę, zlecenia, o dzieło. Nie można także zapomnieć o złożeniu deklaracji podatkowej.

Przy sprzedaży rzeczy w sieci dochodem do opodatkowania będzie kwota uzyskana ze sprzedaży pomniejszona o koszty zakupu oraz prowizje zapłacone przy sprzedaży tego towaru. Każdy koszt musi być jednak udokumentowany.

Sprawdź, kiedy zapłacisz VAT


Osoba sprzedająca na Allegro też może stać się podatnikiem VAT. Będzie to miało miejsce wówczas, gdy aktywność w sieci podatnika zostanie uznana za działalność gospodarczą. Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest bowiem spełnienie dwóch przesłanek łącznie:
  • dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT,
  • czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem VAT.
Jeżeli więc osoba spełnia przesłanki do bycia podatnikiem VAT, a wartość sprzedaży opodatkowanej przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwotę 150 tys. zł dla 2010 roku, podatnik zobowiązany jest do opłacenia podatku VAT. Natomiast jeżeli kwota ta jest niższa niż 100 tys. zł, podatnik jest zwolniony z uiszczenia tego podatku. Pamiętajmy również, że przy sprzedaży towaru używanego podatnik może skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego (art. 41 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).

Kupujesz? Zapłać PCC


Nie tylko osoba sprzedająca na Allegro jest zobowiązana do uiszczenia podatku. Także ten, kto kupuje w określonym przypadku będzie musiał rozliczyć się z fiskusem i zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Dotyczy to sytuacji, gdy zakupiony przez niego przedmiot jest wart więcej niż 1000 zł,  a sprzedający nie był czynnym lub zwolnionym podatnikiem podatku VAT w odniesieniu do tej konkretnej czynności. Również nabywający w tej transakcji nie jest podatnikiem VAT.

Nabywca powinien w ciągu 14 dni od dokonania zakupu złożyć deklarację PCC-1 i uiścić podatek w wysokości 2 proc. wartości zakupionej rzeczy.


Fiskus buszuje w sieci


Gdy przyłapany podatnik nie prowadził ewidencji podatkowej, fiskus ustala dla niego dochód do opodatkowania indywidualnie. Organ podatkowy sam jest w stanie określić przychód podatnika, który musi być opodatkowany. W tym celu może m.in. prześwietlić historię działań podatnika na Allegro, a także otrzymać informacje z banku oraz od Poczty Polskiej. Fiskus może zbadać wszystkie transakcje z ostatnich pięciu lat.

Takich podmiotów, od których pracownicy urzędu skarbowego mogą uzyskać dane, jest o wiele więcej. Katalog ich został rozszerzony nowymi przepisami dotyczącymi kontroli skarbowej, które weszły w życie 30 lipca 2010 roku. Mowa m.in. o wydawcach i redaktorach czasopism i dzienników, funduszach emerytalnych czy też dostawcach internetu. Ogólnie rzecz biorąc – każdy, kto będzie w jakikolwiek sposób związany z nielegalnie handlującym, będzie musiał ujawnić kontroli skarbowej wszelkie potrzebne informacje.

Za karę grzywna lub więzienie


Przepisy kodeksu karno-skarbowego określają sankcje wobec osób, które nie rozliczają się z fiskusem. Uchylanie się od opodatkowania jest przestępstwem karno-skarbowym, za które grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności.

W przypadku ujawnienia nieprawidłowości urzędy skarbowe wszczynają podstępowanie podatkowe i wydają decyzję, w której określają prawidłową kwotę zobowiązania podatkowego, lub podatnik składa korektę deklaracji, w której uwzględnia ustalenia kontroli. Oprócz tego podatnik może być obciążony odsetkami od zaległości podatkowych oraz ukarany mandatem lub grzywną.

W przypadku, gdy fiskus udowodni podatnikowi niezarejestrowanie działalności gospodarczej, wówczas może on być ukarany za przestępstwo skarbowe.

Każdy kij ma dwa końce


Polskie prawo podatkowe jest niekompletne i niezrozumiałe. W dodatku brakuje wielu szczegółowych przepisów, a stawki podatku rosną. Z tego powodu nie dziwi, że wielu woli uciec w szara strefę i sprzedawać bez odprowadzania podatków, a internet to do tego celu doskonałe miejsce.

Jest jednak jeszcze druga strona medalu. Jak bowiem z nieodprowadzającymi podatków mają konkurować legalne firmy, które ponoszą pełne koszty prowadzenia działalności, a w związku z tym nie są w stanie rywalizować z nimi cenowo? Nie można więc sprzeciwiać się kontrolom – póki są one przeprowadzane zgodnie z obowiązującym prawem.  Niestety z prawem, które jak najszybciej powinno być uproszczone.

Komentuje Analityk Bankier.pl, Piotr Szulczewski:

Sprzedaż w ramach działalności gospodarczej to nie tylko samo zło. Faktycznie, wystąpią formalności, rozliczenia podatkowe, trzeba liczyć się z poświęconym czasem i pewnymi wyrzeczeniami. Ryzyko kontroli skarbowej i możliwość prowadzenia własnej firmy skłania jednak do podjęcia decyzji o rejestracji – złożenia EDG-1 i aktywności, również w przypadku sprzedaży w sieci. W dłuższej skali podjęcie decyzji o prowadzeniu działalności gospodarczej będzie opłacalne.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

artykuł został zaktualizowany 8-10-2013 r.

 

Barbara Sielicka

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 3 ~andrzejek

Głosujcie w następnej kadencji na tego rudego popaprańca tuska to zapewne będziecie do końca życia zapier...ć na podatki. Tak to jest jak glosuje się na starych komuchów zamiast wybierać ludzi młodych wykształconych, którzy mają inne poglądy od tych złodzieji z PO. Dziwie się że tego pachołka putina jeszcze nikt nie posłał do piachu, bo on bez jakichkolwiek skrupułów odprawił na tamten świat wielu ludzi którym zabraklo pieniędzy do tego, aby nie umrzeć z głodu - nie wspominając zamachu w smoleńsku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~Kamikadze

W jaki sposób rozliczyć się i czy wogóle trzeba rozliczać się ze sprzedazy uzywanych rzeczy? Tzn, takich które mam przez okres dłuższy niż 6 miesięcy? Sprzedaję na http://sprzedajemy.pl rózne rzeczy dla dzieci, z których moje pociechy już nie korzystają i w niektórych przypadkach nie posiadam już paragonu, co w takich przypadkach powinnam zrobić?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~taxfree

im mniej podatków tym mniej darmozjadów do utrzymania wiec powinno być jasne do czego należy dążyć

! Odpowiedz
0 3 ~El Tolako

Dla mnie fiskus to złodzieje, którzy chcą zarobić dwa razy na tym samym przedmiocie.

! Odpowiedz
0 0 ~Mama zatroskana

Dzięki za odpowiedź, ale niestety mamy je dłużej, czy w takim wypadku już jestem zobowiązana do płacenia podatku?

! Odpowiedz
1 1 ~gosc

1. Za rzeczy sprzedane po upływie 6 mies. od nabycia nie płacisz w ogóle podatku dochodowego.

2. Za rzeczy sprzedane przed upływem 6 mies. masz obowiązek zapłacić podatek według skali (w twoim przypadku najpewniej 18%). Podstawą opodatkowania nie jest jednak cena uzyskana za sprzedany przedmiot, tylko dochód z jego sprzedaży (czyli otrzymana cena pomniejszona o cenę kupna przedmiotu oraz ewentualne prowizje zapłacone Allegro).
Na przykładzie: Sprzedałeś bluzę za 150zł, kupując ją miesiąc wcześniej za 100zł. W związku z wystawieniem aukcji musiałeś zapłacić Allegro 2zł prowizji. Podstawa opodatkowania będzie wynosiła 150-100-2= 48zł. Podatek obliczasz: 48 x 18% = 8,64. Zaokrąglasz do pełnych złotych, czyli powinieneś zapłacić 9zł podatku od tej transakcji.
Z tym że robisz to dopiero w zeznaniu rocznym, sumując sprzedaż opodatkowaną z całego roku i obliczając podatek wg. wzoru podanego powyżej.
Co ważne, (!) jeśli jednak w danym roku twój dochód do opodatkowania (ze wszystkich źródeł) nie przekroczy 3091 zł , w ogóle nie płacisz podatku dochodowego. Musisz jednak złożyć zeznanie podatkowe.

3. Zwolnienie do 1000zł dotyczy podatku PCC, który funkcjonuje niezależnie od dochodowego, o który pytałeś i obciąża kupującego

http://forumprawne.org/prawo-finansowe-podatkowe/165055-podatek-od-sprzedazy-na-allegro.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~gosc odpowiada ~gosc

I taka rada, ludzie! Przestańcie się bać wszystkiego! US nie bedzie sprawdzał czy podatnik kupił spodnie 5 czy 7 miesiecy temu i czy zapłacił za nie 100 czy 150 zl, ale bzdury! To Państwo zaczyna mnie martwić skoro ludzie obawiają się sprzedawać pojedyńcze przedmioty na allegro, jejku!

! Odpowiedz
1 0 ~Mama zatroskana

Czy w takim razie sprzedając uzywany wózek na sprzedajemy.pl i kilka ciuszków po dziecku, jestem zmuszona rozliczyć się z tego dochodu?

! Odpowiedz
0 0 ~us

jezeli potrafi pani wykazac ze przedmioty te sa w pani posiadaniu od 6 miesiecy to nie musi pani placic podatku

! Odpowiedz
2 5 ~liwer55

za sprzedanie brudnych gaci w wiekszej ilości masz zapłcić podatek, a kościól robi przekręty na miliardy zlotych i jest to niezauważalne przez urząd skarbowy.Gdyby tylko w 20% opodatkowali kościół nie było by dziury budżetowej.Lepiej z policzkować bezbronnych próbujących parę groszy zarobić na Allegro niż podpaść czarnym zlodziejom.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne