REKLAMA

Fiskus lubi handlujących w sieci

Barbara Sielicka2011-02-08 07:20
publikacja
2011-02-08 07:20
Osoba, która sprzedaje na Allegro może być uznana przez fiskusa jako prowadząca działalność gospodarczą. W związku z tym będzie musiała odprowadzić podatek. Jeżeli podatnik sprzedawał prywatne, używane rzeczy i twierdzi, że nie była to działalność gospodarcza - musi to fiskusowi udowodnić.

Tak wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygnatura akt: II FSK 1016/09). Kontrola Skarbowa przeprowadzona u podatnika stwierdziła, że w 2004 roku prowadził on niezarejestrowaną działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży wysyłkowej za pośrednictwem aukcji internetowej Allegro. Jego dochód do opodatkowania został wyliczony na podstawie historii rachunku bankowego, informacji od Allegro oraz z Poczty Polskiej.

Podatnik twierdził, że za każdym razem sprzedawał rzeczy używane z własnego majątku. Fiskus nie dał jednak temu wiary. Za przykład podał sprzedaż dziewięciu par nowych i identycznych spodni. Dochód do opodatkowania został ustalony indywidualnie dla podatnika. Organ podatkowy tłumaczył ten fakt tym, że podatnik nie prowadził ewidencji podatkowej – nie było więc innego sposobu na oszacowanie przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że fiskus popełnił błędy w postępowaniu kontrolnym, a jego decyzja naruszyła prawo. Sąd zakwestionował opodatkowanie transakcji zbycia monitora, którą podatnik ujął w wykazie rzeczy pochodzących z jego osobistego majątku. Jednak NSA stanął po stronie fiskusa.

Zdaniem NSA transakcja sprzedaży monitora nie została uwzględniona przez organy skarbowe przy jego szacowaniu, nie miała więc wpływu na wysokość dochodu podatnika. Poza tym stwierdził on, że fiskus należycie przeprowadził postępowanie podatkowe i prawidłowo wyliczył wysokość przychodu.

Jeżeli z kolei podatnik twierdzi, że sprzedawane przez niego towary są rzeczami używanymi, co pozwala na wyłączenie ich z podstawy opodatkowania – winien to sam udowodnić.

Komentuje Paweł Jabłonowski, Szef Departamentu Podatkowego, Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna:

Za prowadzenie działalności gospodarczej może być uznana jedynie taka sprzedaż, która spełnia przesłanki:
1. zarobkowości
2. prowadzenia jej we własnym imieniu
3. zorganizowania
4. ciągłości

Jeżeli któraś z przesłanek nie występuje, trudno działania danej osoby uznać, za prowadzenie działalności gospodarczej. Jeżeli zatem dana osoba wyprzedaje prywatne rzeczy, nie robi tego dla uzyskania zarobku. Jeżeli jakiś przedmiot zostanie sprzedany co prawda dla zarobku, ale wykonane jest to sporadycznie, także nie można takich działań klasyfikować do pojęcia działalności gospodarczej. Każdy przypadek wymaga indywidualnego rozpatrzenia, może wystąpić taka sytuacja, w której dana osoba sprzedaje raz w miesiącu jakiś produkt, jednak ma on znaczną wartość i prymat wartości przesądza tu o ciągłości ekonomicznej.


Więcej na ten temat: II FSK 1016/09 - Wyrok NSA

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~Adam Kaczor
Szkoda słów...

Fiskus niedługo będzie musiał sam się opodatkować bo wszyscy wypierdzielą z tego beznadziejnego kraju!!!
~złyyy
Dziadostwo. Wyciągnę od tych dziadów tyle dotacji i dopłat ile tylko mogę. Poprowadzę firmę przez rok i uciekam z tego chorego kraju! Też sprzedawałem rzeczy na Allegro jak robiłem remont domu i połowy gratem chciałem się pozbyć. Ciekawe czy będę musiał udowadniac swoją niewinność. W końcu 6 takich samych krzeseł Dziadostwo. Wyciągnę od tych dziadów tyle dotacji i dopłat ile tylko mogę. Poprowadzę firmę przez rok i uciekam z tego chorego kraju! Też sprzedawałem rzeczy na Allegro jak robiłem remont domu i połowy gratem chciałem się pozbyć. Ciekawe czy będę musiał udowadniac swoją niewinność. W końcu 6 takich samych krzeseł od stołu to już "sprzedaż ciagła"?! Co za kretyni w tym kraju rządzą!!!!!!!!!!!
~Kola
Cena baryłki ropy na rynkach światowych za rządów PIS 150 USD, cena ropy i E-95 ok.3,5zł,
Cena baryłki ropy na rynkach światowych za rządów PO 90 USD, cena ropy i E-95 ok.4,8zł,
(zanim zaprzeczysz przeczytaj w rocznikach GUS)
~pirek
Po prostu PiS rządził nieudolnie w sprawach gospodarczych i nie nadążał ze zmianą cen. PiS skupił się głównie na podsłuchach i donosach, a nie na gospodarce, na której nie znał się szef PiS-u, a inni bali się wychylić :-).
~pirekmirek odpowiada ~pirek
a skladke rentowa to niby donek obnizyl? Co platforma zrobila dla gospodarki poza podwyzka vatu, dojenia z przejazd autostradami, likiwidacji mozliwosci odliczania paliwa, zwiekszenia zatrudnienia w administracji publicznej ?
~ED odpowiada ~pirek
Piękne trafne spostrzeżenie :D Faktycznie - ważniejsze było czy krzyż ustawić 5 metrów w tą czy w tamtą podczas gdy za plecami urosły podatki i szalał kryzys... brawo, teraz na tapecie Smoleńsk...
~gol
Urzędnicy żyją z pracy innych. Są zwykłymi pasożytami. Niczym więcej. Znam masę osób, które zamknęły działalność i wyjechały z kraju. Na zachodzie robią to samo, tak samo a płacą o 3/4 niższe podatki. Obciążenia fiskalne w Polsce uwalą każdy mały biznes. Z nielicznymi wyjątkami. Tutaj opłaca się być Urzędnicy żyją z pracy innych. Są zwykłymi pasożytami. Niczym więcej. Znam masę osób, które zamknęły działalność i wyjechały z kraju. Na zachodzie robią to samo, tak samo a płacą o 3/4 niższe podatki. Obciążenia fiskalne w Polsce uwalą każdy mały biznes. Z nielicznymi wyjątkami. Tutaj opłaca się być leniwym, chlać wódę i wymęczyć w MOPSIE 2500 zeta bez pracy.. Nie opłaca się być przedsiębiorczym bo zaraz US z ZUS cię uwalą podatkami aż się posrasz.
~ED
Dokładnie. Po co pracować? Po co ryzykować ? Po co prowadzić działalność skoro jak Ci się noga powinie TO NAWET ZASIŁKU DLA BEZROBOTNYCH NIE DOSTANĘ! Lepiej chlać wódę srać i rzygać na chodnik to można wtedy liczyć n MOPSY, mieszkania komunalne, ciuchy z urzędu, zasiłki. A pasożyty urzędasy zamiast być wdzięcznymi,Dokładnie. Po co pracować? Po co ryzykować ? Po co prowadzić działalność skoro jak Ci się noga powinie TO NAWET ZASIŁKU DLA BEZROBOTNYCH NIE DOSTANĘ! Lepiej chlać wódę srać i rzygać na chodnik to można wtedy liczyć n MOPSY, mieszkania komunalne, ciuchy z urzędu, zasiłki. A pasożyty urzędasy zamiast być wdzięcznymi, że TO JA daję im pracę i TO JA im płacę z moich podatków - jeszcze mają człowieka za g-wno. Jeszcze przecież pomyślimy sobie że to oni są dla nas a nie my dla nich.
~ziutek
w czasach mrocznej komuny to sad lub urzad musial udowadniac wine , a teraz obywatel musi udowadniac niewinnosc
~wertyui
walcie sie na ryj ,tylko szara strefa ...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki