REKLAMA

Sprawdź, gdzie żyją najbardziej szczęśliwi pracownicy na świecie

Marcin Lekki2014-06-18 06:47
publikacja
2014-06-18 06:47
fot. Digital Vision/Thinkstock / thinkstock

W pracy spędzamy znaczną część swojego czasu, a brak satysfakcji z niej ma wpływ na życie prywatne. Dla wielu z nas zadowolenie z pracy to Święty Graal, którego nigdy nie odnajdziemy - dużo łatwiej mają mieszkańcy innych krajów. Sprawdzamy, gdzie najlepiej pracować, aby być szczęśliwym.

Według raportu Randstad Work Monitor najwięcej satysfakcji z pracy w Europie mają Duńczycy i mieszkańcy Luksemburga - aż 78% pracowników deklaruje zadowolenie z wykonywania swojej pracy. Mniej niż 10% pracujących Duńczyków twierdzi, że jest ze swojej pracy niezadowolone lub bardzo niezadowolone, pozostali mają stosunek obojętny. Na swoją pracę nie narzekają również Szwajcarzy (77% zadowolonych) i Holendrzy (74%).

Hindusi i Meksykanie są szczęśliwi w pracy

Poza Europą wynik może nieco zaskakiwać. Według ankiety Randstad najwięcej satysfakcji ze swojej pracy mają Hindusi - aż 81% osób pracujących w Indiach deklaruje zadowolenie ze swojej pracy. Do najszczęśliwszych pracowników zaliczyć możemy również Malezyjczyków i Kanadyjczyków (77%), a także Meksykanów, gdzie trzech na czterech pracowników czerpie satysfakcję z wykonywanych obowiązków zawodowych.

Najmniej szczęśliwym narodem badanym w ankiecie okazali się Japończycy - jedynie 44% deklaruje zadowolenie z pracy, a zaledwie 6% twierdzi, że jest bardzo zadowolonych z pracy. Niewiele lepiej jest w Hongkongu i na Węgrzech, gdzie mniej niż połowa pracujących czerpie radość z wykonywania pracy. Polska z wynikiem 65% usatysfakcjonowanych pracowników uplasowała się w połowie stawki.

szczęśliwi pracownicy
Kliknij, aby powiększyć

Wyniki Randstad w pewnym stopniu pokrywają się z raportami ONZ dotyczącymi najszczęśliwych państw pod każdym względem, nie tylko zawodowym. Tutaj od lat przodują kraje skandynawskie - w 2013 roku pierwsze miejsce zajęła Dania, a drugie Norwegia. Ostatni stopień podium okupuje Szwajcaria, na piątym miejscu znajdziemy Holendrów. Pierwszy kraj spoza Europy to Kanada i znajduje się na szóstym miejscu.

W amerykańskich metropoliach nie będziesz szczęśliwym pracownikiem

W obrębie krajów mogą występować regionalne dysproporcje, dlatego amerykański portal careerbliss.com wyodrębnił 10 miast, w których żyją najszczęśliwsi oraz najmniej zadowoleni pracownicy. Wśród czynników wpływających na zadowolenie znalazły się m.in. firma, dla której się pracuje, współpracownicy, możliwości rozwoju, nagrody, wparcie oraz oczywiście rodzaj wykonywanej pracy.

W rankingu próżno szukać największych metropolii, takich jak choćby Nowy Jork. Według zestawienia najlepiej mają ludzie pracujący w niewielkim Dayton w stanie Ohio - szczególnie wysoko oceniono rodzaj wykonywanej pracy oraz współpracowników, kuleją natomiast możliwości rozwoju. Z większych miast w pierwszej dziesiątce znalazły się Pittsburgh, St. Louis oraz Salt Lake City.

Na drugim końcu rankingu znalazły się miasta, gdzie jest najmniej szczęśliwych pracowników - tutaj przoduje Boulder w stanie Colorado, gdzie liczba ludności jest bliska 100 tys. osób - szczególnie słabo wypadają możliwości rozwoju. Po tej stronie rankingu znajdziemy też m.in. Reno, Cleveland oraz Millwaukee.

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~karola
ja jestem w Polsce, pracuje tutaj dzięki ofercie na http://top-ogloszenia.net/Praca-11 i przyznam, że jestem szczęśliwa. ciesze się, że nie musiałam emigrować za chlebem i czuć się na obczyźnie jak intruz
~Polakko
W Polsce s anajbardziej szczesliwi!!!
~chce_tam_jechać
W Honk Kongu?? A gdzie to jest?
~kytilana
To najprawdopodobniej jakieś miasto Honk w Kongu.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki