REKLAMA
WAŻNE

Spółki z GPW niechętnie informują o emisjach gazów cieplarnianych

2020-07-06 15:00
publikacja
2020-07-06 15:00
fot. Robert Gardziński / FORUM

Zielone zmiany obejmują nie tylko kwestię ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, ale i sposób informowania o tychże emisjach. Na GPW, póki co jednak dla wielu spółek to wciąż temat tabu.

Z końcem czerwca br., czyli dwa miesiące później niż zazwyczaj (z uwagi na pandemię COVID-19) zakończył się sezon publikacji raportów za 2019 r. W ramach raportowania rocznego największe spółki giełdowe są zobowiązane do zaprezentowania tzw. informacji niefinansowych w odniesieniu do pięciu obszarów: środowiskowego, społecznego, pracowniczego, poszanowania praw człowieka oraz przeciwdziałania korupcji.

- Łącznie 159 spółek z GPW opublikowało 179 oświadczeń albo sprawozdań na temat informacji niefinansowych (różnica pomiędzy oświadczeniem a sprawozdaniem jest techniczna i sprowadza się do tego, czy dokument jest publikowany jako wyodrębniony plik). Z tego 149 dokumentów prezentuje dane skonsolidowane (tj. dla grup kapitałowych), a 30 prezentuje dane jednostkowe - wyliczają analitycy Nobili Partners.

- Szczegółowa lektura pozwala postawić też tezę, że dokumentach tych, których średnia objętość
wynosi aż 48 stron, nadal dominują informacje i dane, które można uznać za nieistotne, również
z perspektywy obecnie tworzonych nowych przepisów i obowiązków, które będą z nich wynikać - dodają analitycy.

Niechętnie pokazywane dane

Spółki po raz pierwszy mogły zastosować unijne wytyczne dotyczące zgłaszania informacji związanych z klimatem, ogłoszone w czerwcu 2019 r. (ujawnianie tych informacji za ub.r. było jeszcze dobrowolne). Wśród nowych elementów, którymi spółki mogły podzielić się ze swoimi interesariuszami, warto wymienić m.in.: raportowanie emisji CO2e w ramach całego łańcucha wartości, raportowanie przychodów i inwestycji – w podziale na „zielone” (zrównoważone środowiskowo) i „brązowe” i politykę klimatyczną. Z możliwości tej skorzystała tylko część spółek, a i w ich przypadku zakres podanych danych był bardzo zróżnicowany.

– Zaledwie 1 proc. spółek z warszawskiej Giełdy informuje swoich właścicieli, że posiada strategię albo politykę klimatyczną. W przeważającej większości emitenci nie prezentują danych o emisji gazów cieplarnianych. Przede wszystkim spółki nie przedstawiają wniosków z analizy, jak ich biznes będzie funkcjonował w zmienionych warunkach klimatycznych i czy ich model biznesowy jest odporny na zmiany rynkowe oraz warunki prowadzenia działalności wynikające ze zmian klimatu, które obserwujemy już wszyscy. A problem ten dotyka obecnie już praktycznie wszystkich sektorów, a nie, jak jeszcze kilka lat temu, tylko przedstawicieli niektórych branż, np. energetyki czy górnictwa – mówi Piotr Bieżuński, prezes Nobili Partners.

Ile gazów cieplarnianych emitują polskie spółki?

Zgodnie z unijnymi wytycznymi o sprawozdawczości, dane o emisji CO2e (ekwiwalent dwutlenku węgla dla wszystkich wyemitowanych przez spółkę gazów cieplarnianych) dla całego łańcucha wartości (tzw. Zakresu 3, ang. Scope 3) raportuje tylko 1 proc. (5) spółek z głównego rynku GPW. Z kolei znacznie łatwiejsze do obliczenia emisje bezpośrednie (Zakres 1, ang. Scope 1), zgodnie z unijnymi wytycznymi zaraportowało tylko około 6 proc., tj. 28 spółek z rynku głównego GPW.

/ Nobili Partners

- W minionym roku 28 polskich spółek giełdowych bądź grup kapitałowych wyemitowało do atmosfery 28,2 mln ton gazów cieplarnianych ze źródeł, które stanowią ich własność (tzw. emisje bezpośrednie). W ten sposób zaprezentowały one w swoich raportach dane dotyczące emisji wszystkich gazów cieplarnianych według wytycznych Komisji Europejskiej z 2019 r., tj. w przeliczeniu na ekwiwalent dwutlenku węgla, CO2e, Spółki te (bądź grupy kapitałowe które one tworzą) wyemitowały średnio 106 ton gazów cieplarnianych w przeliczeniu na każdy 1 mln zł przychodów. Dodatkowo 47 spółek zaprezentowało emisję wyłącznie CO2 , czyli jednego z gazów cieplarnianych. Ich łączna emisja wyniosła 110,2 mln ton - wyliczyli analitycy Nobili.

Nadchodzą zielone zmiany

Warto przy tym wskazać, że począwszy od raportów za rok 2017 – odkąd wprowadzono obowiązek raportowania danych niefinansowych – wiele spółek traktowało poziom emisji CO2 jako wskaźnik pokazujący efektywność prowadzonej przez nie polityki środowiskowej. Stąd też wyraźnie większa liczba 47 spółek z warszawskiej Giełdy (11 proc.) pokazuje tylko emisję CO2, a nie emisję wszystkich gazów cieplarnianych. Wkrótce może to być niezgodne z nową metodologią.

- Unijna dyrektywa w sprawie ujawniania przez spółki danych niefinansowych (2014/95/UE) obejmuje aktualnie duże i średniej wielkości firmy. W skali całej UE szacuje się, że dotąd było to około 6 000 podmiotów. Należy się jednak liczyć z tym, że ogłoszenie projektu nowelizacji ww. dyrektywy, które są zaplanowane na początek 2021 roku, przyniosą wzrost wymogów i zdecydowanie poszerzenie kręgu spółek nimi objętych, tak, aby zrealizować cele klimatyczne. W ramach prac nad zmianą jej przepisów wskazano nie tylko, że brakuje publicznie dostępnych informacji na temat tego, w jaki sposób kwestie niefinansowe (a w szczególności kwestie dotyczące zrównoważonego rozwoju) wpływają na przedsiębiorstwa, ale także w jaki sposób same przedsiębiorstwa wpływają na społeczeństwo i środowisko. Również Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA, odpowiednik polskiej KNF) opublikował sprawozdanie, w którym zalecił zmianę tych przepisów - czytamy w opracowaniu Nobili Partners.

Informacja metodologiczna: badanie oparto na analizie wszystkich raportów 440 polskich i zagranicznych spółek, których akcje były notowane na GPW na dzień 30 czerwca 2020 r., a które opublikowały raport roczny za rok 2019 (w tym spółek z przesuniętym rokiem obrotowym).

Nobili Partners/AT

Źródło:
Tematy

OPPO Reno 5 lub 150 zł w gotówce do zdobycia w konkursie oraz do 400 zł w promocji Konta 360°!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
godunow1
Ciekawe ile CO2 emitują banki ?
Może tak mało spółek raportuje emisję CO2, bo tak mało spółek przetwarza paliwa kopalne ...
jas2
Dzięki ogromnej propagandzie dwutlenek węgla (CO2) stał się wrogiem publicznym nr 1.
Gaz niezbędny, życiodajny, bez którego życie na Ziemi znikłoby całkowicie i bez śladu w ciągu miesiąca. Jakimś cudem przy pomocy propagandy udało się znaczną część ludzi przekonać o jego szkodliwości. Następnym szkodliwym
Dzięki ogromnej propagandzie dwutlenek węgla (CO2) stał się wrogiem publicznym nr 1.
Gaz niezbędny, życiodajny, bez którego życie na Ziemi znikłoby całkowicie i bez śladu w ciągu miesiąca. Jakimś cudem przy pomocy propagandy udało się znaczną część ludzi przekonać o jego szkodliwości. Następnym szkodliwym gazem będzie pewnie tlen a potem para wodna. Żeby nie było niczego...
knife
Polskich przewoźników EU likwiduje, bo konkurencja, przemysł nam też likwiduje, bo zielony ład.
Pytam gdzie nas Polaków ci okupanci stawiają???
No gdzie?
Larum, panowie, larum. Rozkradają nas te złodzieje EU.
Podziękujmy Napoleonowi i tej pięknej opozycji, co nas sprzedała.
darius19
Typowy Sfrustrowany. Jak nasz kraj sie zmienil w ciagu najdluzszego okresu prosperity w historii. Sfrustrowany jezdzi bez granic (Schengen) i jezdzi po drodze wspolfinansowanej przez Unie. Cyfry - czego sfrustrowani nie lubia - mowia za siebie. Np. sugeruje zapoznanie sie z budzetem tunelu do Swinoujscia albo budzetem jakiejkolwiek Typowy Sfrustrowany. Jak nasz kraj sie zmienil w ciagu najdluzszego okresu prosperity w historii. Sfrustrowany jezdzi bez granic (Schengen) i jezdzi po drodze wspolfinansowanej przez Unie. Cyfry - czego sfrustrowani nie lubia - mowia za siebie. Np. sugeruje zapoznanie sie z budzetem tunelu do Swinoujscia albo budzetem jakiejkolwiek wiekszej inwestycji infrastrukturalenej (i nie tylko) w naszym kraju. Edukacja i ochrona srodowiska. Jak sie trulismy i bysmy sie truli gdybysmy nie byli zmuszeni regulacjami unijnymi do redukcji zanieczyszczen. Recykling i tysiace innych regulacji. Klimat. Cyfry..... jeszcze raz cyfry.... Trzeba rzeczywiscie bys slepym i powiedzialbym ... glupim.

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki