REKLAMA
WEBINAR

Spółka z GPW zaskakuje. Proponuje 205% dywidendy

2016-09-29 13:38
publikacja
2016-09-29 13:38

Nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki Drop zdecydowało wczoraj o wypłacie w 15,86 mln zł dywidendy, czyli 3 zł na akcję. W działaniu tym nie byłoby nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w momencie podejmowania decyzji za jedną akcję Dropa należało zapłacić ledwie 1,46 zł.

Spółka z GPW zaskakuje. Proponuje 205% dywidendy
Spółka z GPW zaskakuje. Proponuje 205% dywidendy
/ gpw.pl

W kontekście dywidendy z Dropa mówiono już w tym roku o różnych kwotach. Niemal 16 mln zł przekazane akcjonariuszom to jednak spore zaskoczenie, oznaczała bowiem stopę dywidendy na poziomie 205%. Stopa przekraczająca 20% jest na rynku rzadkością, dywidendę będącą dwukrotnością kapitalizacji uznać należy za ewenement.

Hojność Dropa zaskakuje tym bardziej, że spółka nie notowała zysku od 2011 roku. Dywidenda będzie więc finansowana z kapitału zapasowego. Operacja ta poważnie odbije się na bilansie spółki. Kapitał własny Dropa wynosi obecnie 27,5 mln zł, dywidenda sięgająca 15,9 mln zł pomniejszy go więc o 58%.

fot. / / Bankier.pl

Dla wszystkich osób, które skusiła wielka dywidenda, dane te powinny być światełkiem ostrzegawczym. Dodatkowo taki drenaż kapitałów poważnie zwiększy stopę zadłużenia Dropa, co może zachwiać jego stabilnością. Biorąc pod uwagę słabą kondycję finansową spółki, można odnieść wrażenie, że główni akcjonariusze taką dywidendą po prostu chcą uratować ze spółki tyle, ile się da.

Jednak nawet jeżeli rekordowa dywidenda nadal kogoś kusi, może on mieć problem z zakupem akcji uprawniających do jej uzyskania. Drop notowany jest w systemie jednolitym (cena wyznaczana jest dwa razy w ciągu dnia), co jest najlepszym dowodem na brak płynności. Dodatkowo informacja o wielkiej dywidendzie zwiększyła zainteresowanie spółką. Cena akcji wprawdzie wciąż utrzymuje się na poziomie 1,46 zł, jednak teoretyczny kurs otwarcia kształtuje się na poziomie 4,50 zł (+208%). Zakup po cenie niższej od proponowanej dywidendy wydaje się więc już niemożliwy.

Adam Torchała 

Źródło:
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~Neo
Wystarczy poczytac raporty i troche poszukac w google. Od razu widac ze wszystkie spolki sa ze soba powiazane i jest ten sam prezes. A finalnie kasa sie znajdzie w spolce ODYLION. Prawdziwi inwestorzy dostana tylko czesc dywidendy jakies 16% z 15mln
~Michał_
Kupić za 100 zł i do zobaczenia za jakiś czas a tak na marginesie to nie atakujcie tak reklamami bo klientów nie będzie bo wkurzające to jest
~AntyKasia
Kiedy dywidenda z Getin Noble najlepszego banku na swiecie
http://biznes.onet.pl/wiadomosci/finanse/apel-wycofajcie-srodki-z-trzech-toksycznych-bankow/3glb42
~endi
Tylko leszcze dadzą się na ten numer , ale ich wcale mi nie żal
~sebanieudacznik
trzeba pare akcji kupic
~ra
ale nie da rady kupić ,o ile pamiętam to drop kiedyś kosztował ponad 30zł i niektórzy inwestowali
z myślą o emeryturze ,spółka była perspektywiczna i dochodowa dopóki urzędnicy sp/us nie zaczęli bruździć!!!!!
~ra
coś ten wywód wątpliwy ,ile lat nie było dywidendy????przecież zysk można przekazać na kapitał zapasowy a niesłuszne blokowanie kasy przez us ,kto to zakosił ????
i tak kasa bezprawnie blokowana musi być zwrócona ,co to wszystko znaczy ciężko połapać się!!!!

Powiązane: Zakupy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki