Na WIG20 szybko zapomniano o czwartkowym zrywie i w piątek indeks znów świecił czerwienią. Największe spadki notowały w nim papiery CD Projektu i JSW. Na szerokim rynku najgoręcej było wokół ML System.


Spadkiem o 0,9 proc. zakończył piątkową sesję WIG20. To czwarta spadkowa sesja tego indeksu w tym tygodniu, jednak po czwartkowym mocnym odbiciu inwestorzy poczuli pewien powiew optymizmu. Niestety za czwartkową siłę względem innych europejskich indeksów, WIG20 zapłacił w piątek. W dziennym podsumowaniu stóp zwrotu na giełdach Starego Kontynentu polski indeks uplasował się dziś w ogonie peletonu.
Nieco lepiej wyglądała sytuacja na innych głównych indeksach warszawskiej GPW. WIG stracił 0,6 proc., mWIG40 0,1 proc., a sWIG80 jako jedyny z tego grona zdołał zakończyć dzień na plusie. Zyskał 0,04 proc. Obroty na szerokim rynku wyniosły skromne 0,87 mld zł.
W składzie WIG20 najmocniejsze spadki zanotowały papiery JSW (-3,2 proc.), które po zrywie z początku tygodnia pogłębiły dziś korektę. 2,8 proc. stracił CD Projekt, nad którym wciąż wisi temat ataku hakerskiego i wycieku istotnych plików, w tym kodów źródłowych. O ponad 2 proc. potaniały także papiery CCC, KGHM-u, Pekao oraz PGE. Po zielonej stronie znalazła się szóstka spółek. Najmocniej urosły notowania Allegro (+0,7 proc.) i Asseco (+1,2 proc.).
Na szerokim rynku uwagę inwestorów przykuwało ML System. Spółka zakończyła dzień wzrostem o 9 proc., jednak wielu inwestorów tak mocne wzrosty może określić mianem wielkiej porażki. Wszystko przez fakt, że na początku sesji notowania rosły aż o 50 proc. Tak gwałtowny ruch to efekt ogłoszenia, iż firma stworzyła urządzenie, które wykrywa koronawirusa z oddechu w ciągu mniej niż 10 sekund. Przy okazji odwiedził ją Andrzej Duda, co sprawiło, że wydarzenie odbiło się szerokim echem w mediach i nakręciło zainteresowanie ze strony inwestorów.
Mocne wzrosty zanotowały także akcje PKP Cargo (+12 proc.). Firma PKP Cargo Connect, należąca do Grupy PKP Cargo, poinformowała, że prowadzi rozmowy w celu uruchomienia przewozów intermodalnych na Ukrainę, z wykorzystaniem przeładunków na terenie terminala w Medyce.
Adam Torchała
























































