REKLAMA

Polska firma stworzyła urządzenie do wykrywania koronawirusa z oddechu

2021-02-11 18:49, akt.2021-02-12 11:51
publikacja
2021-02-11 18:49
aktualizacja
2021-02-12 11:51
fot. Jakub Szymczuk / Kancelaria Prezydenta

Firma ML System stworzyła urządzenie, które wykrywa koronawirusa z oddechu w ciągu mniej niż 10 sekund; odkrycie tego urządzenia jest dzisiaj wielką dumą całej Rzeczypospolitej - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda w miejscowości Zaczernie (woj. podkarpackie).

Prezydent złożył w czwartek wizytę w siedzibie firmy ML System - producenta i dystrybutora paneli fotowoltaicznych.

"Dzisiaj zaprezentujemy najnowszy produkt firmy, niezwykły zupełnie, zwłaszcza w dzisiejszych bardzo trudnych czasach, kiedy jesteśmy dotknięci pandemią COVID-19. Szanowni państwo, to jest urządzenie, które wykrywa COVID-19 z oddechu, a również z różnych innych substancji w ciągu mniej niż 10 sekund" - poinformował.

Duda wyraził nadzieję, że urządzenie to nie tylko zapobiegnie wielu zakażeniom koronawirusem i uchroni wielu ludzi od infekcji, ale przede wszystkim ułatwi życie społeczeństwom na całym świecie.

"Odkrycie tego urządzenia tu właśnie, w podrzeszowskiej firmie (...) jest dzisiaj wielką dumą nie tylko Podkarpacia, ale całej Rzeczypospolitej, a także również i moją. Wierzę w to, że wkrótce po badaniach klinicznych, które w najbliższych dniach się rozpoczną, urządzenie to będzie mogło trafić do masowej produkcji i - mam nadzieję - rozsławi firmę na całym świecie, dlatego że jest to coś, czego do tej pory nie stworzył i nie zaprezentował - o ile mi wiadomo - jeszcze nikt" - powiedział prezydent.

Gwałtowne wzrosty notowań już od wtorku

Informację szybko podłapali giełdowi inwestorzy. Po otwarciu piątkowej sesji na GPW akcje ML System podlegały procedurze równoważenia. O 9:07 teoretyczny kurs otwarcia wynosił 149 zł i był o 41,9% wyższy od notowań z czwartkowego zamknięcia. Później udało się na chwile otworzyć handel, a o godzinie 11:17 transakcje odbywały się po 130 zł względem 105 zł z czwartkowego zamknięcia.

Rajd na ML System trwał jednak już wcześniej. We wtorek i środę akcje spółki podrożały łącznie o 17 proc., co istotne gwałtownie skoczył także wolumen obrotu. Średnia od początku roku wynosiła ledwie 18 tys. akcji na sesje, podczas gdy we wtorek i środę wolumen przekroczył 100 tys. sztuk. W związku z tym pojawiły się podejrzenia, że ktoś wykorzystał informację poufną zanim ta pojawiła się na rynku.

kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

Takie sprawy monitoruje Komisja Nadzoru Finansowego, która przekonuje, że sprawa ta objęta jest kontrolą, tak jak każda inna. - Urząd KNF nie komentuje i nie poddaje publicznej analizie sygnałów na temat potencjalnych nieprawidłowości, jakie trafiają do UKNF w sprawie konkretnych podmiotów. Urząd na bieżąco monitoruje prawidłowość wypełniania obowiązków informacyjnych przez emitentów, w tym w szczególności w zakresie rozporządzenia MAR i ustawy o ofercie publicznej, a w przypadku wątpliwości co do prawidłowości wykonywania tych obowiązków podejmuje stosowne działania nadzorcze. Podobnie w przypadku zaistnienia możliwości potencjalnej manipulacji kursem lub wykorzystania informacji poufnej. Monitoring ten dotyczy także spółki ML System SA - stwierdził rzecznik KNF w komentarzu dla Bankier.pl

Prezes spółki ML System: na naszych oczach dokonuje się rewolucja w walce z koronawirusem 

Na naszych oczach dokonuje się rewolucja w walce z koronawirusem; wierzymy, że nasze urządzenie do wykrywania koronawirusa z oddechu będzie miało masowe zastosowanie i pozwoli na szybkie pokonanie epidemii - powiedział prezes spółki ML System Dawid Cycoń.

Na czwartkowej, wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą w miejscowości Zaczernie na Podkarpaciu prezes spółki ML System powiedział, że "na naszych oczach dokonuje się rewolucja technologiczna, rewolucja walki z koronawirusem".

Cycoń mówił, że w firmie ML System w kilkadziesiąt dni stworzono urządzenie, które jest w stanie wykryć koronawirusa.

"Jesteśmy po wstępnych badaniach, uzyskaliśmy zgodę komisji bioetyki lekarskiej na przejście do fazy badań już na gotowych wymazach, spodziewamy się bardzo szybko wyników w zakresie czułości i wykrywalności urządzenia" - mówił prezes spółki ML System.

Wyraził nadzieję, że urządzenie będzie masowe stosowane w zakładach pracy, na lotniskach czy na przejściach granicznych. Podkreślił, że urządzenie nie będzie wymagało specjalistycznej obsługi.

"To urządzenie ma za zadanie diagnozować wirusa wszędzie. Wierzę, że po wdrożeniu do masowej produkcji pokonamy wirusa bardzo szybko nie tylko w skali naszego regionu, ale również w skali całego świata" - powiedział Cycoń.

To jest naprawdę rewolucja, chcę wyrazić ogromną radość, że ona dzisiaj dzieje się w Polsce - mówił prezydent Andrzej Duda w czwartek podczas prezentacji urządzenia firmy ML System do wykrywania koronawirusa z oddechu w ciągu mniej niż 10 sekund.

"Wielokrotnie prosiłem przedsiębiorców, by tworzyć centra badawczo-rozwojowe i tak jest właśnie tutaj" - powiedział prezydent podczas wizyty w firmie ML System w miejscowości Zaczernie w woj. podkarpackim. Podkreślił, że urządzenie, które opracowano w ML System z myślą o wykrywaniu m.in. koronawirusa, jest "niezwykłym przykładem innowacyjnej myśli, naprawdę można śmiało powiedzieć, że wręcz genialnym, biorąc pod uwagę, jak do tej pory wygląda diagnostyka koronawirusa".

Prezydent, który poddał się testowi w laboratorium firmy na tym urządzeniu i uzyskał wynik negatywny, relacjonował, że "ono działa w sposób zbliżony do policyjnego alkomatu". "Po prostu bierze się to urządzenie, dmucha się w ten otwór, i dosłownie po kilku sekundach na ekranie pojawia się wynik, czy ten test jest pozytywny, czy negatywny, czyli, czy ktoś wydycha koronawirusa, czy też nie" - wyjaśnił. Jak przyznał, "rzeczywiście robi to niesamowite wrażenie".

Prezydent zwrócił uwagę, że mimo negatywnego wyniku testu na COVID-19, wszyscy obecni na prezentacji są w maseczkach, gdyż urządzenie firmy ML System "nie jest jeszcze dopuszczone do działania", a więc wyniki testów są "nieoficjalne".

"Ale szanowni państwo, to jest naprawdę rewolucja, i jeszcze raz chcę wyrazić ogromną radość, że ona dzisiaj właśnie dzieje się w Polsce i z Polski" - oświadczył Andrzej Duda. (PAP)

PAP/Bankier

Źródło:Bankier24
Tematy

Komentarze (41)

dodaj komentarz
jacek-19
"Prezydent, który poddał się testowi w laboratorium firmy na tym urządzeniu i uzyskał wynik negatywny, " - powinni go zarazic korona wirusem a potem testowac. Byloby to wiarygodne no i my mielibysmy szanse !
ryszard_ochodzki
Caly ten kowid to szkoda gadac a wynalezienie sokowirówki na grypę wzbudza jedynie nieprzerwane salwy smiechu az mnie brzuch boli.
boguslaw27
Kuźwa.
Cud nad Wisłą.
Rzetelność i wiarygodność będzie taka sama jak testów PCR???
W wydychanym powietrzu co najwyżej możecie tylko alkohol namierzyć.
jes
"Takie sprawy monitoruje Komisja Nadzoru Finansowego, która przekonuje, że sprawa ta objęta jest kontrolą, tak jak każda inna" - i jak każda inna będzie zamieciona pod dywan.
max5000
Czytam wpisy na forum i jestem przerażony poziomem nienawiści. Zamiast się cieszyć z polskiego wynalazku to wy hejtuje ie Prezydenta Polski. Reprezentujecie poziom ulicy. Żal mi was.
jes
A jaki udział w tym wynalazku miała atrapa prezydenta? Wyraźnie podpiął się pod cudzy sukces i chce zgarnąć laurki.
max5000
Kibicuje polskiej firmie z Podkarpacia. Chciałbym żeby to był hit eksportowy Polski. Byle tylko nikt nam nie wykradł tego pomysłu. Tak trzymac.
money_maker88
Ładnie Andrzej sypnął zanętę... :D
langdon25
To już wiemy po co nam prezydent - żeby od czasu do czasu podmuchał w Rzeszowie .
loool
Handlarze bronią sprzedają respiratory , handlarze fotowoltaiką "odkrywają" urządzenia medyczne których nie mogą odkryć potentaci w branży , cuda Pane , cuda.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki