REKLAMA

Spadki Pfizera, Moderny, Novavaxu i Mabionu. Koncerny farmaceutyczne tracą po blokadzie decyzji Bidena

2022-01-21 11:10
publikacja
2022-01-21 11:10
Spadki Pfizera, Moderny, Novavaxu i Mabionu. Koncerny farmaceutyczne tracą po blokadzie decyzji Bidena
Spadki Pfizera, Moderny, Novavaxu i Mabionu. Koncerny farmaceutyczne tracą po blokadzie decyzji Bidena
fot. Repelsteeltje / / Shutterstock

Akcje producentów szczepionek notują olbrzymie spadki po tym, jak Sąd Najwyższy USA zablokował pomysł administracji Joe Bidena o szczepieniu wszystkich pracowników firm, które utrzymują ponad 100 etatów.

W czwartek ubiegłego tygodnia Sąd Najwyższy sprzeciwił się administracji Joe Bidena, która w celu zwiększenia liczby szczepień wdrażała program ich obligatoryjności dla firm z ponad setką pracowników. Sąd podtrzymał jednocześnie obowiązek szczepień pracowników służb medycznych. Samo orzeczenie nie było ostateczne, a dotyczyło zawieszenia decyzji Bidena w czasie rozpatrywania jej przez sąd niższej instancji.

Według wyliczeń serwisu PAP Biznes w dużych firmach pracuje ok. 80 mln Amerykanów, czyli 2/3 wszystkich pracowników w USA. W reakcji na czwartkowe decyzje, akcje amerykańskich koncernów produkujących szczepionki zaczęły przyspieszać spadki rozpoczęte jeszcze pod koniec grudnia.

Akcje Pfizera potaniały w ciągu ostatniego miesiąca o ponad 11 proc., ale to nic w porównaniu z przeceną Moderny o blisko 40 proc., BioNTechu o 43 proc. czy Novavaxu o 55 proc.

iesięczna zmiana kursów/ycharts.com.com

To znaczące odwrócenie trendu, który obserwowano w 2021 r., kiedy ich akcje zyskiwały na wartości, ponieważ kraje przyspieszyły swoje programy szczepień. BioNTech wzrósł o 91 proc., Pfizer o 51 proc., a Moderna o 62 proc.

W tym roku nie radzą sobie już tak dobrze, a wszystkie akcje producentów odnotowały spadki w pierwszych tygodniach 2022 r. Reakcja jest również na akcjach polskiego Mabionu, którego kurs zniżkuje od drugiej połowy grudnia o ponad 30 proc.

O ile Pfizer ma bogate portfolio, o tyle np. Moderna czy Novavax są uzależnione w dużej mierze od programu szczepień. Dlatego ich spadki są o wiele bardziej gwałtowne. W dodatku Pfizer ma perspektywy na historyczny wynik finansowy swojej szczepionki. 

„Rok 2022 może być szczytowy dla przychodów związanych z Covid dla Pfizera z prognozą sprzedaży na poziomie 60 mld dolarów. Może to być pierwszy medykament, który przekroczy poziom 100 mld dolarów przychodów" - twierdzi analityk BMO Capital Markets David Seigerman, cytowany przez serwis Barron’s.

Przeciwwagą decyzji amerykańskiego Sądu Najwyższego mogą być informacje od doradcy medycznego Białego Domu. Dr Anthony Fauci powiedział, że szczepionka Pfizera i BioNTechu może zostać zatwierdzona przez amerykańską agencję FDA (Food and Drug Administration ) dla dzieci poniżej 5 roku życia "w ciągu następnego miesiąca" – cytuje m.in. CNBC.

Z kolei szczepionka Novavax została zatwierdzona przez australijski urząd regulujący rynek leków. Na Australii skupione są teraz oczy całego świata w związku z trwającym tam wielkoszlemowym turniejem tenisowym Australian Open i skandalem z obrońcą tytułu Novakiem Djokoviciem, który nie został dopuszczony do turnieju ze względu na brak szczepienia i brak przeciwwskazań do jego przyjęcia.

W piątek przyspieszyła przecena akcji Mabionu, który ma umowę z Novavaxem na udział w produkcji ich szczepionki za prawie 1,5 mld zł oraz rozszerza współpracę z amerykańską firmą o nowe obszary biznesowe. Po godzinie 11.20 kurs Mabionu zniżkował o prawie 9 proc.

Bankier.pl

MKu

Źródło:
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (13)

dodaj komentarz
jaho31
nominowanie sędziów przez Trampa zbiera pozytywne skutki
oby amerykanie do następnych wyborów wytrzymali
chyba, że meksyków i innych jest już tak dużo, że pozamiatane
slawekqs
I tak już naruchali sporo Wall Street tak łatwo nie będzie choc demorktaci to mają pomysły na Amerykę a u nas chyba czas kończyć tą pandemia lekko nudne choc chiny pierwsze w walce nawet dmuchamy maja i polewaczki
czarny_bambo
To juz wiecie po co cale to zastraszanie spoleczenstw, lockdowny, klamstwa medialne i szczepienne.
Polscy politycy - narod Was rozliczy za kieszonkowe od Pfizera. W calosci i kazdego z Was osobno wy przekupne kur**.
wtomek
"narod Was rozliczy za kieszonkowe od Pfizera"- może nie doczekasz tej glorii, oby takich "mądrych" trafiało częściej. Czytałeś jak skończyła czeska agitatorka antyszczepionkowa?. Pójdź jej drogą .
czarny_bambo
Wtomek nie ma to jak siedziec i krytykowac. Opinia godna postsowietikusa.
distefano
Po decyzji sądu są spadki, a nie po decyzji Bidena. Ogarnijcie się wreszcie i przestańcie zatrudniać licealistów. Oczywiście informacji o autorze tych wypocin brak.
historykgpw
Pisze "po blokadzie decyzji Bidena" - proszę się nauczyć czytać :)
A tak w ogóle to dobre wiadomości, jak ktoś te koncerny rozliczy z niepożądanych odczynów poszczepiennych, to pójdą z torbami, a zarządy za kratki.
olas-golas
wystarczy myśleć, umieć czytać ze zrozumieniem i zajrzeć w stopkę redakcyjną a nie pisać kocopoły

MKU

Michał Kubicki
[email protected]

masakra i taki denny komentarz dostaje tyle łap w górę, czy w tym narodzie jest aż tak duży problem z czytaniem ze zrozumieniem....
przemek_opinia
Ci którzy hejtują dostają najwięcej plusów mimo, że wypisują brednie. Typowe dla dzisiejszego internetu. To ty przeczytaj jeszcze raz nagłówek i artykuł, a nie oczerniasz dziennikarza!!!!

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki