REKLAMA
WEBINAR

Spada zaufanie Polaków do państwa. W tle PPK i "Polski ład"

2021-10-08 06:35
publikacja
2021-10-08 06:35

- Wiele osób rezygnuje z udziału w pracowniczych planach kapitałowych, bo nie mają zaufania do systemu. Fundamentalne pytanie, jak takie zaufanie do polityki publicznej, do wiarygodności państwa budować - mówi dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, profesor, prorektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Jak podkreśla, kluczowe są dialog społeczny, stabilność prawa i rzetelna ocena skutków każdej wprowadzanej zmiany. 

Spada zaufanie Polaków do państwa. W tle PPK i "Polski ład"
Spada zaufanie Polaków do państwa. W tle PPK i "Polski ład"
/ Sejm RP
Darmowy program do rozliczania
PIT 2022/2023
Pobierz e-pity 2022 Uruchom on-line

- Chcemy patrzeć już nie tyle na to, co się dzieje na bieżąco, ale na długookresowe trendy związane z tym, jak wygląda stabilność finansów publicznych - rozumiana także jako to, co się dzieje z inflacją, która budzi dziś niepokój, ale także społeczny wymiar wiarygodności, na ile polityki publiczne odpowiadają na potrzeby obywateli związane z bezpieczeństwem w obszarze edukacji, ochrony zdrowia czy rynku pracy - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak. - Widzimy, że właściwie w każdym z tych obszarów jest coś, co można poprawić, i chcielibyśmy zaproponować taki barometr, który pokazywałby kierunki potrzebnych działań.

Temat wiarygodności państwa powraca z coraz większą mocą na skutek kilku przesłanek. Po pierwsze, rząd „wypycha” poza budżet część długu publicznego, żeby uniknąć przekroczenia progu 55 proc. zadłużenia państwa do PKB. Wówczas na kolejny rok nie mógłby zaplanować w budżecie deficytu. Tymczasem z danych, które władze muszą raportować Komisji Europejskiej, wynika, że na koniec I kwartału wynosił on 59,1 proc., a Polska jest drugim po Cyprze unijnym krajem z największym udziałem ukrytego długu publicznego.

Reklama

Kolejną głośno dyskutowaną kwestią jest rozbieżność inflacji i poziomu stóp procentowych. Stopa referencyjna NBP jest od końca maja 2020 roku na poziomie 0,1 proc., ale na czwartkowym posiedzeniu RPP podjęła decyzję o jej podniesieniu do poziomu 0,5 proc. Z kolei inflacja we wrześniu według szybkiego szacunku GUS-u skoczyła do 5,8 proc., co jest  najszybszym tempem wzrostu cen od przeszło 20 lat i szybszym od tego, którego spodziewali się ekonomiści.

Agencja ratingowa S&P w ostatnim raporcie podniosła swoje prognozy wzrostu PKB Polski na ten rok do 5,1 proc. i utrzymała rating na poziomie A-, potwierdzając stabilną perspektywę oceny.

Reklama

- Jest wiele firm ratingowych, które oceniają naszą gospodarkę, i to stanowi wytyczne dla inwestorów. Uważamy, że takie szerokie podejście, które uwzględnia te aspekty, o których mówiłam, może być dodatkowym sygnałem na temat tego, jak wiarygodna jest nasza gospodarka i jak możemy zwiększać tę wiarygodność - tłumaczy profesor SGH. - Przykładem jest chociażby funkcjonowanie pracowniczych programów kapitałowych. Bardzo dużo osób rezygnuje z udziału w PPK właśnie ze względu na to, że nie czują zaufania do systemu. Fundamentalnym pytaniem jest to, w jaki sposób takie zaufanie do polityki publicznej, do wiarygodności państwa budować.

Po zakończeniu ostatniej, czwartej fazy tworzenia PPK przystąpiło do nich 28,8 proc. zatrudnionych. Na etapie przygotowywania programu rząd informował, że liczy na partycypację na poziomie 75 proc. Nawet jeśli doliczyć firmy, które wdrożyły PPE (a ich liczba w istocie wzrosła, bo chciały uciec przed PPK), to odsetek odkładających na emeryturę rośnie do zaledwie 32,6 proc.

Wciąż nie wiadomo także, co się stanie z pieniędzmi zgromadzonymi w OFE. Projekt ustawy, która miała ostatecznie zakończyć ich funkcjonowanie, zniknął z prac legislacyjnych. Pat związany z rozstrzygnięciem ich losu jest konsekwencją zapisów Polskiego Ładu, który zresztą sam w sobie budzi wiele wątpliwości i w kwestiach podatkowych, i zadłużenia publicznego.

- Jest bardzo dużo wątpliwości, bo zmiany proponowane w "Polskim ładzie" są bardzo daleko idące. Do tej pory trudno jest znaleźć zgodę wśród komentatorów, jak on wpłynie na obywateli i gospodarkę. Wydaje się, że wszelkie zmiany powinny podlegać pewnego rodzaju osądowi, także w postaci bardzo porządnego rachunku ekonomicznego, który mówi o kosztach, korzyściach. Powinniśmy przeprowadzić porządną ocenę skutków regulacji, zanim będziemy się decydować na jakiekolwiek zmiany - uważa prof. SGH Agnieszka Chłoń-Domińczak. - Przede wszystkim trzeba jasno komunikować, prowadzić dialog społeczny, dialog z interesariuszami i nie modyfikować polityk zbyt często. Każda zmiana musi być uzasadniona i wynikać faktycznie z przesłanek, które są wiarygodne, zrozumiałe i oczywiste.

Źródło:
Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (59)

dodaj komentarz
dawidzia
Ale przecież ppk jest oparte o podobne programy działające z powodzeniem w krajach zachodnich. I tam początki były też ze średnim zaufaniem, gdzie z roku na rok całość się nakręcała. u nas będzie ponownie i z roku na rok uczestników będzie więcej.
barnabka
Ja tam jestem zadowolona z uczestnictwa w ppk i szczerze mam to gdzieś co mówią czy piszą inni w temacie. Jestem już od ponad roku, widzę jak to działa i nigdy bym nie zrezygnowała. Ale każdy wie co robi i to jego sprawa.
kenn
Tymczasem w UE wprowdzają całkowitą kontrolę internetu, nawet prywatną korespondencję, maile etc.

https://www.youtube.com/watch?v=eDe0xprzlxk
jacyna2017
Ja bym nie był skromny - media takie jak Bankier mają duży udział współpracując z histeryczną oPOzycją w obrzydzaniu Polakom własnego kraju. Poczytajcie swoje nagłówki! A wszystko przez to, że PO nie potrafi nic wymyślić a chce być u władzy. Na szczęście zaufanie do PO też dołuje!
ehalley
Każda krytyka obecnej władzy = współpraca z PO. Brawo. Sam to wymyśliłeś jacyna?
krokus12
Martwisz się o mnie ,że zostanę zmanipulowany dziękuję za troskę
tak_sobie_pisze
"obniżka podatków" uchwalona w piątkową noc w takim pośpiechu że nikt jej nie przeczytał musi być strasznie korzystna dla obywateli. ;-)
grzegorzkubik
Wielu Polaków rezygnuje z PPK bo nie mają zaufania a czemu nie mają? Bo nie wiedzą co to jest giełda i nie widzą jak nasze indeksy idą w górę. Ktoś im coś tam powiedział. Co co na tym zarobią utrą im nosa w przyszłości.
ehalley
Budowanie zaufania do PPK przez obserwację ?rosnących? indeksów giełdowych. Człowiek spoza tego uniwersum... Talent nad talenty.
grzegorzkubik odpowiada ehalley
A jak. A w co inwestuje PPK. W spółki z WIG20 panie. Jakby spadało to by niewiele było zarobku na PPK albo spadek. Taki mądrala jesteś a zwijasz głupoty.

Powiązane: Polski ład - Niskie podatki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki