REKLAMA

Spada liczba ubezpieczonych w ZUS

Weronika Szkwarek2020-06-30 10:20redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-06-30 10:20
Shutterstock

Choć marzec w danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie odzwierciedlał nastroju epidemii w Polsce, tak już w kwietniu można zauważyć chociażby wyraźny spadek liczny zatrudnionych, gwałtowny wzrost dni absencji chorobowej czy pobierania zasiłku opiekuńczego. 

Ubezpieczeni w ubezpieczeniu zdrowotnym
Miesiąc Liczba osób w tys.
Styczeń 16 702,3
Luty 16 710,3
Marzec 16 694,2
Kwiecień 16 671,5
Źródło: oprac. własne na podstawie danych ZUS

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń społecznych, w kwietniu spadła liczba ubezpieczonych w ubezpieczeniu zdrowotnym. W porównaniu do stycznia 2020 roku jest ich mniej o prawie 31 tys. Z powodu zakażeń oraz obaw o zarażenie koronawirusem, a także - prawdopodobnie - dzięki naciskom na telemedycynę - wzrosła znacząca liczba dni absencji chorobowej. 

Absencja chorobowa ogółem
Miesiąc Liczba dni w tys.
Styczeń 19 000,8
Luty 18 985,5
Marzec 18 873,0
Kwiecień 20 371,4
Źródło: oprac. własne na podstawie danych ZUS

Przypomnijmy, że na początku epidemii pacjenci POZ byli proszeni o kontakt telefoniczny z przychodniami, a lekarze częściej "przyjmowali" chorych na odległość. W porównaniu do marca odnotowano w kwietniu wzrost dni absencji chorobowej o 1 534 tys. dni. Epidemia odcisnęła piętno na zasiłkach opiekuńczych. Z powodu zamknięcia zakładów i branż i zamrożeniu gospodarki wielu rodzicow musiało przedłużyć pobieranie zasiłku. 

Zasiłki opiekuńcze
Miesiąc Liczba dni zasiłkowych w tys.
Styczeń 1 058,4
Luty 1 076,67
Marzec 1 297,1
Kwiecień 3 599,7
Źródło: oprac. własne na podstawie danych ZUS

O tym, że sytuacja pracowników w Polsce tak zła jeszcze nie była, świadczą ostatnie dane Głównego Urzędu Statystycznego na temat liczby zatrudnionych.

"Liczba zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw w maju wyniosła 6173,9 tys. i była o 84,9 tys. niższa niż miesiąc wcześniej - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. To drugi najgorszy odczyt po 2005 roku. Roczna dynamika zatrudniania wyniosła -3,2% rdr i była znacznie niższa od oczekiwanego przez ekonomistów -2,6% rdr.", pisał Krzysztof Kolany na łamach Bankier.pl. 

/ Bankier.pl

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (3)

dodaj komentarz
antek10
Po co robić skoro zasiłki mozna brać.
samsza
Ekonomiści zaskoczeni, że ludzie reagują na zachęty ekonomiczne nie są ekonomistami, nie mówiąc o byciu ekspertem.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki