REKLAMA

Soboń: Propozycja 60 tys. zł kwoty wolnej to mniejsze o 45 mld zł wydatki publiczne

2023-07-17 19:00
publikacja
2023-07-17 19:00

Propozycja Platformy Obywatelskiej podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 60 mld zł oznaczałaby zmniejszenie wydatków publicznych o 45 mld zł - poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń.

Soboń: Propozycja 60 tys. zł kwoty wolnej to mniejsze o 45 mld zł wydatki publiczne
Soboń: Propozycja 60 tys. zł kwoty wolnej to mniejsze o 45 mld zł wydatki publiczne
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Dodał, że takie rozwiązanie byłoby korzystne głównie dla osób, które zarabiają najwięcej.

"Otóż 60 tys. zł kwoty wolnej to jest 70 proc. wszystkich przywilejów dla 30 proc. podatników. Dla pozostałych jest odwrotnie. (...) Takie rozwiązanie blokuje inwestycje samorządowe, oznacza to w sumie 45 mld zł mniej w wydatkach publicznych, a korzysta z tego głównie najbardziej zamożny podatnik" - powiedział Soboń.

Wskazał, że 60 tys. złoty kwoty wolnej od podatku, dla samych samorządów oznaczałoby 15 mld zł ubytku.

"Oczywiście jest to czymś nie do zaakceptowania w dzisiejszej sytuacji samorządów, które mają wyjątkowe wydatki inwestycyjne. Za ten rok będzie to 115 mld zł" - podkreślił.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Wiceminister przypomniał, że obecnie dzięki możliwość wspólnego rozliczania się małżonków ma dwukrotną kwotę wolną, a korzysta z tego ponad 4 mln małżeństw.

Wiceminister poinformował też, że obecnie kwota wolna od podatku dla osoby samotnie wychowującej dzieci wynosi 60 tys. zł, a jeśli osoba taka jest wdowcem, to renta dziecka nie jest poddana składce zdrowotnej, ale stanowi kolejny przychów, dla którego kwota wolna to 30 tys. zł, co w sumie daje kwotę wolną w wysokości 90 tys. zł.

"Krótko mówiąc, takie osoby dzisiaj w Polsce podatków nie płacą, albo niemal nie płacą, bo te przywileje dla osób samotnych są bardzo wysokie i korzysta z nich 564 tys. osób samotnie wychowujących dzieci" - dodał.

Jak wskazał Soboń, propozycje PO, to powrót do rozwiązań, które za rządów tej partii miały miejsce, czyli do wysokich stawek podatkowych, niskich dochodów, wysokiej szarej strefy, częstych kontroli podatkowych i papierowego PIT-u.

Wiceminister przypomniał też, że według metodologii OECD, porównując lat aa 2015 i 2020, we wszystkich grupach podatników obciążenie klinem podatkowym, czyli całością, zarówno podatków, jak i składek spadło, a najbardziej ma rzecz rodziny, bo o 22 pkt. proc.

Soboń powiedział ponadto, że Platforma Obywatelska obecnie kojarzy się obecnie z pięcioma cechami w podatkach: wysokimi stawkami podatkowymi, niskimi dochodami, częstymi kontrolami, wysoką szarą strefą i papierowym PIT-em.

Wskazał, że w czasie rządów PiS obniżony został PIT i CIT. Średnia stawka PIT to 8,47 proc., CIT 16,76 proc., a średnio ważona VAT 16,85. W czasie rządów PiS podwojone zostały dochody budżetowe, budżet został uszczelniony, ukrócona została luka VAT.

Dodał, że o ile za czasów PO było około 150 tys. kontroli podatkowych rocznie, to w ubiegłym roku było 22 tys. kontroli, m.in dlatego, że wprowadzono rozwiązania związane z cyfryzacją systemu. Powiedział też, że obecnie praktycznie nie istnieje szara strefa, a wprowadzenie elektronicznej wersji PIT spowodował, że wypełnienie zeznania jest bardzo proste, a zwrot podatków następuje bardzo szybko.

PO uruchomiła stronę internetową www.obnizymypodatki.info, na której można wyliczyć, ile można by zyskać w wyniku postulowanego przez tę partię podniesienia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Propozycję podniesienia kwoty wolnej przedstawił w maju podczas spotkania w Krakowie lider PO Donald Tusk. Później klub Koalicji Obywatelskiej złożył w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie.

Na uruchomionej przez PO stronie znalazły się także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, m.in. dotyczące dochodów emerytów, rozliczania się wspólnie z małżonkiem, czy korzystania z ulgi na dzieci.

autor: Łukasz Pawłowski

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (36)

dodaj komentarz
adam.1983
Obniżony pit ? A o podatku zdrowotnym nie odliczanym od dochodu to jak można powiedzieć ?
12 + 9 to więcej niż wcześniejsze 17+1,25 bo 7,75 bylo odliczane od podatku
Czyli sumaryczny podatek większy 2,75%
prawnuk
obniżka podatków przez ich podniesienie to OBWYŻKA
osiemgwiazd
Prawicowy, propaństwowy i myślący o przyszłości narodu rząd od razu zlikwidowały socjal w rodzaju 800 plus, 17. emerytura, wyprawka szkolna i inne tego typu rozdawnictwo, a przyjąłby pomysł Tuska, z którego płyną same korzyści dla obywateli i państwa, które będzie mogło zmniejszyć liczbę ministrów, sekretarzy stanu, doradców i innych Prawicowy, propaństwowy i myślący o przyszłości narodu rząd od razu zlikwidowały socjal w rodzaju 800 plus, 17. emerytura, wyprawka szkolna i inne tego typu rozdawnictwo, a przyjąłby pomysł Tuska, z którego płyną same korzyści dla obywateli i państwa, które będzie mogło zmniejszyć liczbę ministrów, sekretarzy stanu, doradców i innych urzędnikowi, zajmujących się ściąganiem podatków. Rząd bolszewicki ( w rozumieniu polityki monetarnej i rozwiązań gospodarczych) nigdy takiego rozwiązania nie przyjmie, bo on istnieje oraz żyje z rozdawnictwa i uzależniania ludzi od socjalu!
kch002
Chyba nie ma problemu zrobic zapis w ustawie i podnosic kwote wolna o skumulowany wskaznik inflacji. Skoro PiS jest takim "dobrym" wujkiem i podnosi 500+, to nie ma zadnych powodow, zeby nie podnosic kwoty wolnej, jak sprawiedliwosc spoleczna, to chyba dla wszystkich.
jkl777
sprawiedliwosc spoleczna do sprawiedliwosci ma sie tak jak krzeslo elektryczne do krzesla.
prawnuk
no np rolnicy mają kwotę wolną równą nieskończoności. Da się? DA SIĘ.
Ja kombinuję by sobie zmienić nazwisko na ROLNIK
loool
Skoro ponad połowa wpływów jest przeznaczana już na socjal to lepiej żeby te pieniądze od razu zostały w kieszeni obywateli niż mają być mielone przez urzędników ... no ale trzeba pokazać ludowi jaka ręką daje z powrotem zabrane pieniądze.
prawnuk
no a jak wypłacisz niepłacącym podatków rolnikom - bo cała zabawa polega na tym by był transfer z miasta na wieś - od tego roku wg GUS od uboższego do bogatszego.
faramir_z_gondoru
Patrząc na to, jak marnotrawią nasze pieniądze, to lepiej by mieli ich jak najmniej do dyspozycji.
polonu
KPN niech się trzyma z dala od przechrztów PIS-owskich , dobra rada . / żadnych układów/

Powiązane: Kwota wolna od podatku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki