Smog w miastach przeliczony na papierosy

22 papierosy dziennie w Nowym Targu, 16 w Suchej Beskidzkiej i Rybniku - tyle papierosów "wypalamy", oddychając powietrzem. Polski Alarm Smogowy przeanalizował wyniki pomiarów jakości powietrza w polskich miastach – informuje czwartkowa "GW".

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Gazeta podaje, że Polski Alarm Smogowy ostrzega iż jakość powietrza podczas sezonu grzewczego jest wciąż dramatyczna.

Organizacja zajmująca się smogiem podsumowała właśnie wyniki pomiarów jakości powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Pod lupę wzięła poziomy pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 oraz jednego z najgroźniejszych kancerogenów – benzo(a)pirenu. Wyniki analiz – jak informuje "GW" - są dramatyczne.

Gazeta podaje, że Europejska Agencja Środowiska donosiła niedawno, że Polska jest niechlubnym liderem pod względem stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu w powietrzu. Norma dla BaP to 1 nanogram na metr sześcienny. Tymczasem, jak wynika z raportu EEA, średnie stężenia w Polsce sięgają i 22,7 nanogramów. Polska w tym zakresie nie ma sobie równych.

Teraz Polski Alarm Smogowy przeliczył stężenia wdychanego benzo(a)pirenu na ekwiwalent palonych papierosów. Dane zatrważają. "Przede wszystkim okazuje się, że w polskich miastach pali każdy: dorosły, dziecko, senior, chorzy w szpitalach i ci, którzy nigdy nie wzięli papierosa do ręki" – wskazuje "GW".

Wszystko przez gigantyczne stężenie benzo(a)pirenu w miastach. Rekordzistą pod tym względem jest Nowy Targ, gdzie stężenia BaP sięgają 1800 proc. normy. Odpowiada to 22 papierosom wypalanym dziennie!(PAP)

ktl/ mark/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 marianpazdzioch

Jednocześnie wydajemy ciężkie miliardy na walkę z CO2 (a to dopiero począek) oraz płacenie ludziom za samo istnienie. Słuszną linię ma nasza władza.

! Odpowiedz
2 8 shaker12

rozumiem że sarkazm. Niestety so true.

! Odpowiedz
29 10 antybolszewik

A kogo to obchodzi. News zupełnie bez znaczenia

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne