REKLAMA

Śmierdzący problem na działce – jak usunąć niechciany kompostownik sąsiada?

Marcin Kaźmierczak2019-10-19 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2019-10-19 06:00

Od września posiadanie kompostowników na bioodpady pozwala zaoszczędzić na wywozie śmieci. Gdzie jednak je stawiać, aby smród nie uprzykrzał życia sąsiadom i co zrobić, gdy nieprzyjemny zapach dociera do naszych okien? Odpowiadamy w kolejnym odcinku z serii „Sąsiad z piekła rodem”.

Odkąd we wrześniu zaczęła obowiązywać ustawa śmieciowa, właściciele domków jednorodzinnych chętniej montują kompostowniki. Aby robić to legalnie i przede wszystkim nie uprzykrzać życia sąsiadom, trzeba je stawiać w odpowiedniej odległości od granicy działki.

W jakiej odległości od granicy działki postawić kompostownik?

To, w jakiej odległości od granicy działki, a także domu sąsiada należy postawić kompostownik, zależy od jego wielkości. W myśl rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury kompostowniki o pojemności do 10 metrów sześciennych stawiane przez właścicieli domów jednorodzinnych, a także działek rekreacyjnych i gospodarstw muszą znajdować się co najmniej 15 metrów od okien i drzwi innych domów oraz magazynów, w których przechowywana jest żywność oraz co najmniej 7,5 metra od granicy sąsiedniej działki, ulicy lub chodnika.

fot. / / Bankier.pl

– Jednakże w zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej odległości te są inne i wynoszą 5 metrów od okien i drzwi pomieszczeń do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi i 2 metry od granicy sąsiedniej działki, ulicy lub chodnika – wyjaśnia mecenas Iwo Klisz z kancelarii Klisz i Wspólnicy.

Większe kompostowniki o wymiarach od 10 do 50 metrów sześciennych muszą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 30 metrów od okien i drzwi sąsiednich domów i magazynów, w których przechowywana jest żywność, 7,5 metra od granicy działki oraz 10 metrów od ulicy lub chodnika.
Co jednak zrobić, gdy nieprzyjemny zapach wydobywający się z kompostownika sąsiada dociera do naszych okien przez zbyt bliską odległość? Jak tłumaczy mecenas Iwo Klisz, są dwa wyjścia z tej sytuacji.

Nadzór budowlany lub sąd

Osoba, której sąsiad postawił kompostownik niezgodnie z przepisami, ma dwie możliwości działania. W pierwszej kolejności powinna poinformować o tym organy nadzoru budowlanego. Drugim wyjściem jest wystąpienie do sądu cywilnego z roszczeniem o zaniechanie immisji.

– Podstawą roszczenia byłby wówczas art. 144 kodeksu cywilnego, który stanowi, że „właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Wówczas jednak należy udowodnić, że do immisji w ogóle dochodzi oraz że zakłócają one korzystanie z naszej nieruchomości ponad przeciętną miarę – tłumaczy Klisz.

Drewno z dala od sąsiada

Podobne obostrzenia dotyczą także składowania na działce materiałów palnych – m.in. drewna, gałęzi, chrustu i pozostałości roślinnych. Muszą się one znajdować w odległości nie mniejszej niż 4 metry od granicy sąsiedniej działki.

Jeśli również masz problemy związane z nieruchomościami, napisz do Redakcji Bankier.pl na adres finanse@bankier.pl.

Porady prawnej udzielił: Eryk Trybuliński, adwokat z kancelarii Klisz i Wspólnicy.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (4)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
franken
co za bzdury:! SMRÓD to są z pojemniki na odpady BIO - w których odpady gniją a są odbierane raz w tygodniu. Ponadto śmierdzą w sposób ciągły same pojemniki ./ Kompostowanie powinno być obowiązkowe a normalna pryzma kompostu absolutnie nie śmierdzi jeśli ma tylko dostęp do powietrza i prawidłowo fermentuje
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
fakpejsy
Najwiekszy kompostownik jest na Wiejskiej!

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki