REKLAMA

Śląskie: milion złotych dla bezrobotnych 50+, m.in. na działalność gospodarczą

2016-01-07 12:48
publikacja
2016-01-07 12:48

Milion złotych przeznaczonych zostanie na wsparcie osób bezrobotnych powyżej 50 roku życia z województwa śląskiego - poinformował WUP w Katowicach. Program przewiduje m.in. dotację w wys. ok. 23 tys. zł na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

fot. Infopunkt Nadodrze - Łokietka 5 / / Infopunkt Nadodrze - Łokietka 5

Województwo śląskie znajduje się w krajowej czołówce, jak powiedziała PAP naczelnik wydziału ds. rynku pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) Grażyna Walasz, pod względem "udziału osób bezrobotnych powyżej 50 roku życia" wśród ogółu osób zarejestrowanych w urzędach pracy. Obecnie stanowią oni 29,2 proc.

Porozumienie dotyczące realizacji Programu Regionalnego "Aktywni 50+" zostało podpisane w czwartek. "Zdecydowaliśmy się uruchomić ten regionalny pilotaż, żeby zorientować się, czy to się sprawdzi, bo bardzo ciężko jest znaleźć pracodawców, którzy chcieliby zatrudnić osoby powyżej 50 roku życia. Pracodawcy uważają, że osoby w tym wieku zaczynają częściej chorować, biorą L-4. Tymczasem bardzo często są to osoby bardzo aktywne i zmotywowane do pracy" - powiedziała Walasz.

Podpisali je przedstawiciele WUP w Katowicach oraz pięciu powiatowych urzędów pracy z województwa śląskiego, gdzie procent osób bezrobotnych powyżej 50 roku życia jest jednym z najwyższych w regionie. Są to urzędy w Bielsku-Białej, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach i Tychach (w każdym z PUP co najmniej 30 proc. ogółu bezrobotnych w rejestrach to osoby 50+).

Program Regionalny "Aktywni 50+" zakłada aktywizację ponad 130 osób. Przewiduje on wsparcie poprzez szkolenia zawodowe, prace interwencyjne, staże, roboty publiczne, czy dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej - w wys. ok. 23 tys. zł. Rodzaj szkolenia, czy robót publicznych na terenie działania danego PUP będzie akceptowała powiatowa rada zatrudnienia.

Program Regionalny w województwie śląskim będzie finansowany ze środków Funduszu Pracy.

Całość przedsięwzięcia koordynuje Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach. Na realizację Programu Regionalnego w województwie śląskim założono środki w wys. 1 mln zł.

Kierownik zespołu ds. programów rynku pracy katowickiego WUP Paweł Durleta poinformował, że programy regionalne "stanowią jedną z nowych form wprowadzonych w ramach znowelizowanej ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy". "Ich wprowadzenie ma na celu zwiększenie wpływu samorządu województwa na kształtowanie regionalnej polityki rynku pracy" - poinformował Durleta.

Dodał, że realizacja programów regionalnych "daje samorządowi województwa możliwości ukierunkowania wsparcia dla osób bezrobotnych z uwzględnieniem lokalnych potrzeb i regionalnej perspektywy rozwoju".

Z danych WUP w Katowicach (według stanu na koniec listopada) wynika, że stopa bezrobocia w woj. śląskim wynosi 8,1 proc. (zarejestrowani bezrobotni to ponad 146 tys., w tym kobiety - prawie 80 tys.). (PAP)

ktp/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki