REKLAMA

20 mln złotych od podatników dla najgorszego klubu z Ekstraklasy

2023-07-13 11:56
publikacja
2023-07-13 11:56

20 mln zł pożyczki w transzach otrzyma z miejskiej kasy klub piłkarski Śląsk Wrocław – zdecydowała w czwartek Rada Miejska Wrocławia. Przypomnijmy, że to najgorszy klub z Ekstraklasy, który cudem uniknął spadku do 1. ligi. Miasto chce sprzedać klub, a jego kupnem zainteresowana jest jedna firma.

20 mln złotych od podatników dla najgorszego klubu z Ekstraklasy
20 mln złotych od podatników dla najgorszego klubu z Ekstraklasy
fot. Śląsk Wrocław / / Facebook

Pożyczka dla klubu piłkarskiego Śląsk Wrocław została przegłosowana jako autoprawka do projektu zmieniającego uchwałę ws. budżetu miasta na 2023 r. Za przyjęciem tego projektu uchwały głosowało 22 radnych, przeciwko było 14.

Skarbnik Miasta Marcin Urban przypomniał, że miasto jest w procesie prywatyzacji i sprzedaży klubu sportowego Śląska Wrocław. "Prezydent Wrocławia zgodził się na przekazanie pieniędzy do klubu w formie pożyczki. Te środki mają zapewnić stabilne funkcjonowanie klubu i możliwość prywatyzacji. Mówimy tu m.in. o wydatkach na wynagrodzenia dla pracowników kadry trenerskiej. Planujemy przekazać te środki w czterech ratach, po pięć milionów złotych do końca przyszłego roku" – mówił Urban. Dodał, że pożyczka będzie "odpowiednio oprocentowana". Skarbnik wskazał też, że w ramach umowy z potencjalnym inwestorem udzielona pożyczka "zostanie rozliczona i zwrócona".

Udzielenie 20-milonowej pożyczki Śląskowi Wrocław skrytykowali opozycyjni radni PiS i Nowej PL.

Przewodniczący Klubu Radnych PiS w Radzie Miejskiej Wrocławia Michał Kurczewski wskazał, że radni dowiedzieli się o autoprawce dot. pożyczki w środę, dzień przed sesją Rady Miejskiej Wrocławia. "Regularnie jesteśmy zaskakiwani tego typu informacjami; nie znamy tak naprawdę faktycznej sytuacji klubu sportowego. W naszej ocenie tak pożyczka dodatkowo komplikuje proces prywatyzacji" – mówił Kurczewski.

Piotr Uhle przewodniczący Klub Radnych Nowa PL w Radzie Miejskiej Wrocławia powiedział, że złoży wniosek o powołanie komisji doraźnej ds. zbadania sytuacji finansowej w Śląsku Wrocław. "Nie unikniecie dyskusji o Śląsku Wrocław" – zwrócił się do władz miasta.

Miasto chce sprzedać co najmniej 51, ale nie więcej niż 79,61 procent kapitału zakładowego spółki. Włodarze stolicy Dolnego Śląska zaznaczyli, że jeśli przetarg zakończy się sprzedażą klubu, gmina ograniczy angażowanie środków publicznych w funkcjonowanie spółki, nie tracąc jednocześnie kontroli nad jej działalnością, bo zachowa co najmniej 20 procent akcji i będzie dysponować prawem do powoływania jednego członka rady nadzorczej. W umowie kupna klubu ma się też znaleźć m.in. zapis, który będzie gwarantował miastu prawo odkupu akcji, jeśli nabywca nie dokona wpłaty danego rocznego wkładu w terminie. Nowy właściciel drużyny nie będzie też mógł zmienić siedziby klubu, barw i nazwy. Kupnem Śląska Wrocław zainteresowania jest jedna firma.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ apiech/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (11)

dodaj komentarz
jaho31
rządy Platformersów w pigułce sprzedają klub piłkarski za bezcen
rozkraść, rozsprzedać za grosze oto ich dewiza

pakamera
Śląsk co roku "cudem" ratuje się przed spadkiem z tzw.ekstraklasy.Taka to już dziadowska drużyna.
prawnuk
pozazdrościć mieszkańcom Wrocławia, ciekawe ile tam nauczyciel zarabia? z 15 tysi?

Przepraszam czy gdziekolwiek na świecie państwo utrzymuje kopaczy nożnych?

AHA - nie mam nic przeciwko temu by sobie kibice zapłacili.
Chodzi ich na mecze Ślaska ok 5000 osób.
20.000.000/5.000 wychodzi 230 zł na mecz......

Przecież
pozazdrościć mieszkańcom Wrocławia, ciekawe ile tam nauczyciel zarabia? z 15 tysi?

Przepraszam czy gdziekolwiek na świecie państwo utrzymuje kopaczy nożnych?

AHA - nie mam nic przeciwko temu by sobie kibice zapłacili.
Chodzi ich na mecze Ślaska ok 5000 osób.
20.000.000/5.000 wychodzi 230 zł na mecz......

Przecież to jest kuriozum -na poziomie swiatowym.

podobnie jak budowa stadionu dla 5000 kubiców Ruchu ....
Niech kibice złożą się po te 20.000 za miejsce.
Państwo może pomóc - zwalniając z VAT
and00
No, ja na przykład nie korzystam z komunikacji miejskiej, ale jako obywatel, mieszkaniec i podatnik do niej dopłacam
Myślisz że ja, i mi podobni powinni żądać o zniesienie dopłat do komunikacji zbiorowej?
Nie mam też dzieci a na szkolnictwo idzie z moich pieniędzy...
Przykładów można znaleźć wiele
rt.b
Patrząc na poczynania naszej kadry narodowej trudno mówić chyba o piłkarzach. Brak podstawowych umiejętności oraz woli walki powoduje że są to raczej kopacze nożni.
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Bo Wolak nie samym piwem żyje ale i igrzyskami! XD
nepot_synekurzasty
Tyle kasy poszło na stadiony w Gdansku i Wrocławiu kilkanaście lat temu tylko dlatego, ze z tych miast pochodziły rządzące wtedy typy i dalej trzeba do tego mnóstwo pieniędzy dopłacać. Polska piłka, to zawsze były: Górny Śląsk, Kraków, Warszawa, Poznań i Łódź. Tymczasem na Euro 2012 wybudowane przepłacone buble we Wrocławiu i - co Tyle kasy poszło na stadiony w Gdansku i Wrocławiu kilkanaście lat temu tylko dlatego, ze z tych miast pochodziły rządzące wtedy typy i dalej trzeba do tego mnóstwo pieniędzy dopłacać. Polska piłka, to zawsze były: Górny Śląsk, Kraków, Warszawa, Poznań i Łódź. Tymczasem na Euro 2012 wybudowane przepłacone buble we Wrocławiu i - co jeszcze gorsze- w Gdańsku. Długo jeszcze będziemy bulić za przekręty czasów Ryżego
ogon111
PATOLOGIA! więcej o tym nie ma co pisać, finansowanie "profesjonalnych" klubów piłkarskich za państwową kasę powinno być prawnie zakazane, sport amatorski ok, ale nie takie coś
pstrzezek
Patrząc po wynikach to jest sport amatorski ;) Problemem jest ta dziwna miłość do sportu który tak niemiłosiernie słabo nam wychodzi. W siatkę jesteśmy potęgą ale to nie ten sam efekt medialny jak kilku marnych kopaczy. I to jest paradoks
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba odpowiada pstrzezek
Widzę ze odkryłeś masochiozm Wolaków i uwielbiane przez nich robienie tego samego z oczekiwaniem róznych skutków. Powstania, Zabory, Wymachiwanie tępą szabelką - tak lubią powtarzać zazwyczaj w kólko to samo z tym samym. marnym skutkiem. Tak w zyciu, polityce gospodarce jak i w sporcie.

Powiązane: Sport i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki