REKLAMA

Hossa na "spółce Andrzeja Dudy"

Adam Torchała2020-07-03 14:15redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-07-03 14:15
fot. Adam Chełstowski / FORUM

Okres mocnych giełdowych wzrostów ma za sobą spółka Skotan. Jej kondycja finansowa budzi jednak wątpliwości. Co ciekawe, to jedyna giełdowa spółka, która wymieniana jest w oświadczeniu majątkowym prezydenta Andrzeja Dudy. 

Od początku roku giełdowa wartość Skotanu potroiła się. Akcje spółki szybko odrobiły koronawirusowe straty i w kwietniu rozpoczął się na nich gwałtowny rajd w górę. W trzy miesiące cena akcji skoczyła z poniżej 80 gr do przeszło 2 zł. W czerwcu rajd wyhamował, jednak na dzisiejszej sesji Skotan znów się wyróżnia - drożeje o blisko 9 proc. Giełdowa wycena to obecnie 59,4 mln zł.

Kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

Spółka inwestorom jednak raczej z sukcesami inwestycyjnymi się nie kojarzy (pomijając gwałtowny rajd sprzed przeszło dekady). W I kwartale 2020 roku zanotowała wprawdzie skok przychodów z 1,57 mln zł do 2,57 mln zł i kosmetyczny zysk (92 tys. zł), jednak standardem do tej pory byly straty. W efekcie firma ma 11,6 mln zł ujemnych kapitałów własnych. Zobowiązania czterokrotnie przewyższają wartość aktywów (16,1 mln zł długu vs 4,5 mln zł aktywów). 

Na problemy spółki zwrócił zresztą uwagę i niezależny audytor. - Pomimo znaczącej poprawy wyników w I kwartale 2020 r. naszym zdaniem istnieje niepewność co do kontynuacji działalności przez Grupę Kapitałową, gdyż jednostka dominująca, jak również jednostki zależne wykazują ujemne kapitały własne - czytamy w opinii z badania raportu rocznego. Zarząd założył kontynuację działalności spółki, ale także wskazał uwagę na niepewność. - Przedmiotowa niepewność dotyczy możliwości utraty płynności finansowej Spółki Dominującej - czytamy w raporcie rocznym. W planie jest m.in. sprzedaż niepracujących aktywów spółki, w obwodzie pozostaje emisja akcji. 24 czerwca pojawiło się także porozumienie przedłużające termin wykupu czterech serii obligacji (o trzy miesiące, z 30 czerwca do 30 września).

Wyniki Skotan / Bankier.pl

Z punktu widzenia problemów finansowych spółki rajd na akcjach jest zastanawiający, szczególnie że pierwsza jego część odbyła się przed publikacją danych za I kwartał (szacunki pojawiły się 21 kwietnia). Warto jednak zauważyć, że koronwirusowa rzeczywistość zaowocowała gwałtownymi wzrostami wielu wcześniej zapomnianych spółek (szczególnie tych, które mogły w opinii inwestorów wyjść obronną ręką albo nawet skorzystać na pandemii) i Skotan świetnie w ten krajobraz się wpisuje, a udany I kwartał dostarczył nadziei na poprawę sytuacji, która dodała paliwa. Szczególnie że, jak informuje spółka, poprawa wyników to m.in. efekt rozpoczęcia dystrybucji płynów biobójczych produkcji Boryszew ERG. Dodatkowo firma zakłada, że w 2020 r. nastąpi istotny wzrost produkcji biomasy drożdżowej przeznaczonej na cele spożywcze w postaci suplementów diety oraz dodatku do żywności funkcjonalnej. Sytuacja spółki będzie musiała się jednak poprawić jeszcze bardzo gwałtownie, by uzasadnić obecną wycenę.

Skromny pakiet akcji Andrzeja Dudy

Grupa ma w swojej ofercie produkty i suplementy diety na bazie drożdży i estrów etylowych, posiada także produkty dla agrotechniki. Od momentu rewizji strategii w 2009 roku prowadzi działalność badawczo-rozwojową w obszarze biotechnologii, dodatków paszowych i żywieniowych, żywności funkcjonalnej i innowacyjnych procesów technologicznych. Jej głównym akcjonariuszem jest Roman Karkosik (17,9 proc.), jednak o spółce głośno zrobiło się także z powodu jednego drobnego akcjonariusza.

Mowa o Andrzeju Dudzie, który w swoim najnowszym sprawozdaniu majątkowym wykazał 446 akcji Skotanu. Prezydent nie jest jednak raczej aktywnym inwestorem, taki sam pakiet znajdziemy bowiem w sprawozdaniu z 10.06.2014 czy 30.04.2015. Dodatkowo 446 akcji to bardzo niewielki pakiet, jego obecna wartość - nawet po mocnych wzrostach, nie przebija nawet 1 tys. zł. To zatem raczej zapomniany pakiet, który obecnie ma kosmetyczny wpływ na majątek prezydenta, zgodnie z zasadami Andrzej Duda musi go jednak wykazywać. Skotan to jedyna spółka giełdowa, która pojawia się w oświadczeniu prezydenta.

AT

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (62)

dodaj komentarz
jer65
Tytuł prosto z szujni ,była by to spółka A .Dudy gdyby miał 40 % akcji no chociaż minimalne do prawa głosu 5 % a nie 400 akcji po 2 zł naprawdę szokujący majątek i udział w spółce .
jarunia
Kiedyś duma naszej armii "skot" transporter opancerzony
marianpazdzioch
Koles jest ekonomicznym analfabetą. Szkoda ze nie pozostal przy inwestowaniu.
jezykminimalny
Bonnier Business Polska.
Szwedzki właściciel wymaga, pracownik musi. Coś tu śmierdzi
liza55
W życiu nie podejrzewałam bankiera o tak żałosny artykuł -też mi udziałowiec 446 akcji .
AXEL wam płaci czy co ?
analizy
Za to inne spółki mają nie do pozazdroszczenia sytuację, zwłaszcza transportowe, tak autobusowe jak i kolej, np z PKP CARGO nie słychać dobrych wieści, za to niekorzystne płyną:

1. Udział PKP Cargo w rynku przewiezionych towarów wg masy spadł w okresie styczeń-maj do 36,31 proc. całego rynku wobec 41,25 proc.
Za to inne spółki mają nie do pozazdroszczenia sytuację, zwłaszcza transportowe, tak autobusowe jak i kolej, np z PKP CARGO nie słychać dobrych wieści, za to niekorzystne płyną:

1. Udział PKP Cargo w rynku przewiezionych towarów wg masy spadł w okresie styczeń-maj do 36,31 proc. całego rynku wobec 41,25 proc. w analogicznym okresie ub. roku - podał Urząd Transportu Kolejowego.
Jest to na stronie:

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Udzial-PKP-Cargo-w-rynku-przewiezionych-towarow-wg-masy-spadl-w-okresie-I-V-do-36-31-proc-UTK-7916575.html

a węgla będzie się z każdym rokiem co raz mniej wozi :(

2. Związkowcy piszą do prezesa PKP S.A.

http://infokolej.pl/docs/cargo/pismo.pdf

3. Bardzo ważne niefajne informacje o PKP CARGO.

http://infokolej.pl/viewtopic.php?t=5271&start=0

4. Sąd oddalił powództwo PKP CARGO S.A. o nałożoną karą przez UOKiK

https://stooq.pl/n/?f=1362528

5. Na początku roku podał się do dymisji członek zarządu ds. handlowych i do tej pory nie wybrano na jego miejsce...

6. W ostatnich tygodniach zaczęto odwoływać z wysoko postawionych stanowisk w centrali kilka osób. Szukanie kozłów ofiarnych??

7. Brak jakichś dobry wiadomości dla załogi od zarządu w okresie kampanii wyborczej, brak namiastki propagandy sukcesu, daje dużo do myślenia....

8. Jak wygra Duda to wszystkim zainteresowanym polecam zajrzeć na wykres WIG 20 ,WIG itp., jak to było 5 lat temu w maju 2015r.. Jak on wtedy wygrał, to cała Giełda poleciała ostro w dół na prawie 2 lata. Teraz też tak będzie. Więc bądźcie na to przygotowani. A wtedy było tak jak na tych stronach pokazano:

https://imgur.com/a/xBNan6q

https://imgur.com/a/kooSxQv

Za co Pis się nie weźmie w gospodarce to popsuje, jedyni rozdawanie mu wychodzi, oprócz 500+, bo więcej dzieci się z tego nie rodzi. Na pierwsze dziecko nie powinno przysługiwać, na drugie 500zł, a na trzecie np. 800zł, żeby dwoje rodziców miało troje dzieci, to wtedy demografia się by poprawiła...
przemek_opinia
Pan się powtarza w tej kwestii, niech Pan napisze analizę PKN Orlen i PGNiG, które rozszerzają się produkcji i dystrybucji na świecie i stworzyli wyraźne zyski w porównaniu do rządu PO. Tego typu hipokryzji można wymieniać wiele. Jedyny program jaki ma opozycja to pozbyć się PiSu, aby móc korzystać z przywilejów jakie Pan się powtarza w tej kwestii, niech Pan napisze analizę PKN Orlen i PGNiG, które rozszerzają się produkcji i dystrybucji na świecie i stworzyli wyraźne zyski w porównaniu do rządu PO. Tego typu hipokryzji można wymieniać wiele. Jedyny program jaki ma opozycja to pozbyć się PiSu, aby móc korzystać z przywilejów jakie się doświadczy realizując politykę obcych państw. Ubolewam, że dorośli ludzie myślą, że Donald Tusk zajmuje swoje stanowisko, ponieważ był dobrym politykiem. A może co bardziej prawdopodobne jest politykiem wspieranym przez Niemcy, ponieważ sukcesywnie przyczynił się do upadłości stoczni. Setki specjalistów tworzących razem niezwykle konkurencyjny na świecie zespół stali się zbędni. Kto wygrywa? Hamburg. Jak to jest, że mamy port DCT Gdańsk, a podczas otwarcia profesor Witold Andruszkiewicz w paździeniku 2011 roku mówi o obniżkach przewozów kontenerów do Hamburga, ale obniżek na przewozy do Gdańska już nie ma: https://youtu.be/md1feIljn2k?t=228
przemek_opinia
Artykuł 3 dzień na górze strony. De facto nie ma żadnego newsa. 416 akcji spółki za około 900 zł. Zaczynam wierzyć w komentarze, że artykuł jest sponsorowany przez opozycję, a portal o tym nie informuje - aby stworzyć "jakąś sugestię wielkiego dealu". Ach... nawet takie numery na portalu ekonomicznym? Proszę Was.
sturmbannfuhrer_brunner
Mówiłem już nie maż się, chłopaki nie płaczą.
sturmbannfuhrer_brunner
Musimy robić swoje, stawiać na PAD, nie oglądać się na boki i nie dać się sterować tej opozycyjnej hałastrze.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki