Skandia Życie złożyło zobowiązanie do obniżenia opłat likwidacyjnych

UOKiK zakończył ostatnie z postępowań dotyczących  opłat likwidacyjnych w polisach
na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK). Skandia Życie zobowiązała się do ich obniżenia.

Skandia Życie złożyło zobowiązanie do obniżenia opłat likwidacyjnych
Skandia Życie złożyło zobowiązanie do obniżenia opłat likwidacyjnych (fot. Szymon Laszewski / FORUM)

UOKiK zarzucił towarzystwom ubezpieczeniowym, że stosując opłaty likwidacyjne, przerzucają na konsumentów koszty, które powinny być zaliczane do ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej. W efekcie zakończonych postępowań ubezpieczyciele dobrowolnie zobowiązali się do znaczącego obniżenia opłat likwidacyjnych w istniejących umowach i wyeliminowania ich z nowych wzorców umownych. 

Wcześniej UOKiK przyjął zobowiązania od: Allianz, Aviva, Nationale Nederlanden, MetLife, PKO Życie (d. Nordea Życie), PZU Życie, Axa, Europa, Pramerica, Sopockiego TUnŻ Ergo Hestia, UNIQA TUnŻ, TUnŻ WARTA, TUnŻ Aegon SA, Compensa TUnŻ SA, Generali Życie TU SA oraz Open Life TUnŻ SA.  Teraz do tej grupy jako ostatnie dołączyło Skandia Życie TU SA. Ubezpieczyciel obniży opłaty likwidacyjne w umowach zawartych na podstawie 67 wzorców umownych. W przypadku polis opłacanych składką regularną koszty nie przekroczą 29 proc. wartości umowy i w każdym kolejnym roku umowy będą maleć o 1 lub 2 proc. Natomiast klienci, którzy zdecydują się na wcześniejsze zakończenie umowy ze składką jednorazową, poniosą koszty nie wyższe niż 6 proc. Skandia Życie wyśle każdemu konsumentowi objętemu zobowiązaniem list polecony z propozycją aneksu do umowy.  

Wszyscy ubezpieczyciele mają obowiązek poinformować klientów, że skorzystanie
z warunków rozwiązania umowy wynikających z decyzji UOKiK nie zamyka drogi
do dochodzenia dalszych roszczeń na drodze cywilnoprawnej.

Przypominamy, że w ocenie UOKiK, przedsiębiorcy powinni umożliwiać konsumentom bezkosztowe odstąpienie od umowy zawartej w wyniku nieuczciwej sprzedaży - bez ponoszenia opłat likwidacyjnych.

UOKiK monitoruje wykonanie wszystkich decyzji w oparciu o sprawozdania złożone przez ubezpieczycieli. Informacje oraz formularz dla konsumentów, umożliwiający przekazanie informacji, które mogą być pomocne w monitorowaniu realizacji zobowiązań oraz rynku polis z UFK - w szczególności dotyczących możliwości zaistnienia nieuczciwej sprzedaży - dostępne są na specjalnej stronie www.finanse.uokik.gov.pl/ufk.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~gabi

Po UOKiKu nie odzyskacie całość środków . Jedynie na drodze sądowej i przy pomocy prawnika byłem to w stanie zrealizować . Skontaktowałem sie z Panem Gracjanem Kłosowskim
. Sprawa trwała kilka miesiecy ale było warto . Teraz sam inwestuje swoje pieniądze . Podaje kontakt do Pana Gracjana jeśli jeszcze ktos potrzebuje pomocy odnośnie polisolokat 889 102 189 .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Sylwka

Prawda jest taka, że te opłaty wciąż są wysokie :) I niestety, ale wiele osób będzie musiało skorzystać z pomocy prawników. Sama zdecydowałam się na pomoc Kancelaria Prawna Invictus :) Poleciła mi ich moja znajoma. Akurat miałam okazję współpracować z Michałem Leszczyński i dzięki niemu odzyskałam swoje pieniądze!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~Nina

Witajcie! Jeśli zostaliście oszukani, to polecam Wam podjąć współpracę z Kancelarią Invictus, która znajduje się w Wrocławiu. Znają się na rzeczy i z pewnością pomogą niejednej poszkodowanej osobie. Można skontaktować się z nimi pod tym numerem: 733 171 161. Może pozew zbiorowy? Jestem pewna, że o swoje należy walczyć!

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 1 ~Anna

Polecam kancelarię Lex z Wrocławia. Na swoim koncie mają wiele wygranych spraw Towarzystwami Ubezpieczeniowymi. W przeciwieństwie do innych kancelarii, nie pobierają żadnych opłat wstępnych. Dla zainteresowanych podaję kontakt: 531-151 536

! Odpowiedz
2 3 ~Kasia8090

Ja też nabrałam się na te polisolokaty. Obiecywano piękne rzeczy, ale niestety... Rzeczywistość okazała się być zupełnie inna. W procesie z ubezpieczycielem bardzo pomogła mi Kancelaria Invictus z Wrocławia. Nie trzeba się znać na prawie - pracownicy Kancelarii praktycznie wszystko robią za nas; jedyne,co trzeba zrobić to wysłać niezbędne dokumenty.
Polecam zainteresowanym w walce z polisą i zostawiam namiary na Kancelarię Invictus
www.pozew-ubezpieczenia.inwestycyjne.com.pl
tel. 71 307 04 84

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Anetaanna

Mam dokładnie ten sam problem co Pani, proszę o informację ile Panią kosztowała usługa Kancelarii Invictus, mnie zaproponowali warunki, na których z zabranych przez Skandię 15.000 złotych, Kancelaria tytułem premii za sukces pobierze ok. 40% tej kwoty. Zatem dla zostałoby niecałe 9.000, a więc bardzo dużo.. waham się przed pójściem do sądu

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~oszukany

Dla mnie to fikcja. mam plan systematicus w axa i okazuje się że te obiżenia składek w axa nie dotyczą mojego planu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl