REKLAMA

Sezonowe ożywienie na rynku pracy. Ale ogłoszeń mniej niż przed rokiem

Marcin Kaźmierczak2023-06-09 09:38, akt.2023-06-09 09:55redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-06-09 09:38
aktualizacja
2023-06-09 09:55

W maju na portalach ogłoszeniowych i w urzędach pracy pojawiło się blisko 405 tys. ofert pracy. Choć na rynku widać sezonowe ożywienie, to ofert było o blisko jedną szóstą mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – wynika z danych Adecco Group i Job Market Insights, na które powołuje się „Rzeczpospolita”.

Sezonowe ożywienie na rynku pracy. Ale ogłoszeń mniej niż przed rokiem
Sezonowe ożywienie na rynku pracy. Ale ogłoszeń mniej niż przed rokiem
fot. Lukasz Dejnarowicz / / FORUM

Tradycyjnie zdecydowanie więcej ofert pracy pojawiło się na portalach ogłoszeniowych. W maju 2023 r. odnotowano tam 311,7 tys. ofert pracy. Było ich o 37 tys. więcej niż w kwietniu, co należy wiązać z sezonowym zapotrzebowaniem na pracowników.

Najwięcej ofert dotyczyło pracy w branży IT, w której, jak pisała niedawno Katarzyna Wiązowska, płace realne rosną wolniej od inflacji. Pracodawcy z branży IT opublikowali w maju 42 tys. ofert pracy – o 5 proc. a nominalnie o 2 tys. więcej niż w kwietniu. Było ich jednak o ponad jedną czwartą (-26 proc.) mniej niż w analogicznym miesiącu 2022 r.

W dwucyfrowym tempie w ujęciu miesięcznym wzrosło zapotrzebowanie na inżynierów (32,4 tys. ofert), o jedną piątą więcej ofert dotyczyło pracy w transporcie, spedycji i logistyce (29,7 tys.). O 23 proc. do 21,2 tys. wzrosła liczba ofert w handlu. W tym przypadku na wzrost wpłynęły m.in. oferty generowane przez duże sieci handlowe, chcące wzmocnić załogi na wakacje.

Najmocniej – o 27 proc. m/m - wzrosła z kolei liczba ofert pracy w branży finansowej (23,5 tys.), gdzie trudno jednak mówić o sezonowości.

Więcej ofert pracy niż w kwietniu pojawiło się także w urzędach pracy. Pracodawcy opublikowali tam w maju 92,9 tys. ofert – o 14 proc. więcej niż w kwietniu. Względem maja 2022 r. zanotowano jednak 12-procentowy spadek.

Na podobny trend wskazują także dane z comiesięcznego raportu Grant Thornton. Jak czytamy w raporcie, choć popyt na pracowników jest niższy niż przed rokiem, to spadek przestał się pogłębiać i możemy mówić o pewnej stabilizacji, zwłaszcza w kontekście niepewnego otoczenia gospodarczego.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki