Senat za podniesieniem do 6,6 tys. zł kwoty wolnej od podatku dla najmniej zarabiających

Podniesienie do 6,6 tys. zł kwoty wolnej od podatku dla najmniej zarabiających zakładają poprawki do noweli o PIT, CIT i Ordynacji podatkowej, które senatorowie poparli w głosowaniu w nocy z poniedziałku na wtorek. Teraz nowela wróci do Sejmu, który zdecyduje, czy przyjąć poprawki.

     Senat za podniesieniem do 6,6 tys. zł kwoty wolnej od podatku dla najmniej zarabiających
Senat za podniesieniem do 6,6 tys. zł kwoty wolnej od podatku dla najmniej zarabiających (fot. Michał Józefaciuk / Senat Rzeczypospolitej Polskiej)

Za podjęciem uchwały w sprawie przyjęcia ustawy z poprawkami głosowało 53 senatorów, 28 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Zgodnie z poprawkami autorstwa Grzegorza Biereckiego (PiS) kwota wolna od podatku wzrosłaby w przyszłym roku do 6,6 tys. zł, ale skorzystałyby z niej osoby zarabiające rocznie tylko taką właśnie kwotę lub mniejszą. Oznacza to, że nie zapłacą one podatku w ogóle. W przypadku dochodów od 6600 zł do 11 tys. zł kwota wolna będzie się stopniowo zmniejszać, a dla dochodów od 11 tys. zł do 85 tys. 528 zł rocznie wyniesie ona tyle, co obecnie, czyli 3091 zł.

(Ministerstwo Finansów)

Według poprawek dla osób o dochodach powyżej 85 tys. 528 zł rocznie, kwota wolna będzie ulegać stopniowemu zmniejszeniu, zaś podatnicy zarabiający więcej niż 127 tys. zł nie będą mieli kwoty wolnej w ogóle.

Senat odrzucił natomiast poprawki senatorów PO, które przewidywały podniesienie kwoty wolnej dla wszystkich podatników do 6,6 tys. zł lub do 7,6 tys. zł. Uznania nie zyskała też poprawka zwalniająca z podatku osoby, które osiągają dochody w wysokości nieprzekraczającej dwunastokrotności zasiłku dla bezrobotnych, czyli ok. 7,8 tys. zł.

Uchwalona w połowie października przez Sejm nowelizacja ustawy o PIT, CIT i Ordynacji podatkowej wydłużyła do 1 stycznia 2018 roku obowiązywanie dotychczasowej kwoty wolnej od podatku, a zarazem nałożyła podatek na Fundusze Inwestycyjne Zamknięte.

W zakresie kwoty wolnej nowela jest odpowiedzią na ubiegłoroczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że brak waloryzacji kwoty wolnej od podatku jest niezgodny z konstytucją. TK dał czas na zmianę prawa do 1 grudnia 2016 roku. Złożony przez posłów PiS projekt, który poparł Sejm, przesądził jednak, że dotychczasowa kwota wolna (3 tys. zł) zostałaby utrzymana także w grudniu tego roku oraz w 2017 roku.

Nowela utrzymuje zwolnienie podmiotowe z CIT dla Funduszy Inwestycyjnych Otwartych, a także dopuszcza zwolnienie dla polskich FIZ-ów. Te ostatnie będą mogły korzystać - pod pewnymi warunkami - ze zwolnień przedmiotowych. Zwolnienia nie będą miały zastosowania w zakresie, w jakim funduszom tym można przypisać ryzyko wykorzystywania ich w schematach tzw. agresywnej optymalizacji podatkowej. Chodzi o sytuacje, w których FIZ-y miałyby zyski z udziałów w spółkach nieposiadających osobowości prawnej uprawnionych do emisji papierów wartościowych, które mogą być nabywane przez FIZ-y.

W ustawie znalazł się także zapis o wyłączeniu mocy ochronnej indywidualnych interpretacji podatkowych w odniesieniu do schematów agresywnego planowania podatkowego wydanych przed dniem wejścia w życie zmian.

Aby zmiany mogły obowiązywać od przyszłego roku, muszą być podpisane przez prezydenta i opublikowane do końca listopada br. (PAP)

mmu/ mars/ son/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~Strasburg

W innych PAŃSTWACH jest prosto i przejrzyście tylko w POLSCE musi być wszystko komplikowane.Zaskarzę POLSKI rząd do STRASBURGA bo naruszają prawa Człowieka,POLITYCY mają 30000 tyś zł ja mam 3091zł.Każdy Człowiek ma prawo do równego traktowania zgodnie z KONSTYTUCJĄ dotyczącą praw człowieka.

! Odpowiedz
0 5 ~George

Czy to aby nie stoi w sprzeczności z konstuytucyjną zasadą równości obywateli wobec prawa? Art 32. konstytucji stwierdza przecież:
1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.
Objęcie kwotą wolną tylko najmniej zarabiających w oczywisty sposób jest sprzeczne i z p.1 i z p.2. art.32.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~zez

Czy coś jest sprzeczne czy nie zależy tylko i wyłącznie widzimisię TK, który nie raz już pokazał że jest bardzo "elastyczny" gdy rząd okradał OFE ale bardzo twardy gdy chodziło o emerytury mundurowych

! Odpowiedz
0 2 ~kos

Co z ulgami i odpisami podatkowymi np. rehabilitacyjny!

! Odpowiedz
1 3 ~inst

sondaże swoje ale z kim nie rozmawiam każdy ma dosyć PIS -----Komorowski też się nie bał - w sodażach nikt mu nie zagroził ! ---- jak nie stac PIS na 8000 dla wszystkich trzeba bylo dać 300+ na dziecko !

! Odpowiedz
0 8 ~inst

dramat na tle europy ! ------NIKT NIE MA NIŻSZEJ ! -------Natomiast ceny np, Prądu najwyższe w Europie ! C h ory KRAJ !

! Odpowiedz
0 7 ~Ula

Czyli jak zarabiam 38000 rocznie, to już jest bardzo dużo i nic mi się nie należy??? tylko to co było??? Zmiana okropna, czyli oszustwo.

! Odpowiedz
1 14 ~RD

Przedwyborczych oszustw ciąg dalszy!!! oszukano 3 mln polskich dzieci z 500+, oszukano miliony emerytów z bezpłatnymi lekami- 75+, oszukano miliony Polaków z kwota wolna od podatku.Oszukano tylko dlatego aby głosowali na PIS!!!!!!!!

! Odpowiedz
4 7 ~mkop

Kwota wolna 8000 zł to prosty zabieg. 1. regulacja podatku do stawek podobnych jak w krajach UE. A więc progresywny i sprawiedliwy. 19% do kwoty średniej, 30% do kwoty 4 x średnia, 40% powyżej kwoty 4 x średnia. W krajach UE maksymalny podatek to ponad 50%. 2. Wprowadzenie kwoty wolnej dla wszystkich = 2 x średnia krajowa. Wprowadza się automatyczną regulację w stosunku do średniej krajowej podatków i kwoty wolnej. PROBLEM POLEGA TYLKO NA TYM, ŻE CI CO UCHWALAJĄ I RZĄDZĄ NIE CHCĄ PŁACIĆ WIĘKSZYCH PODATKÓW, TYLKO GLEDZĄ O SOLIDARYŹMIE SPOŁECZNYM.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~Mateusz_J

Podatek progresywny i sprawiedliwy to się wzajemnie wyklucza.
Co w tym sprawiedliwego, że ktoś bardziej pracowity płaci procentowo większy podatek? Dlaczego ktoś ma płacić 50% tylko dlatego, że ciężką pracą do czegoś doszedł ?
Widać jakie skutki ma to w pozostałych krajach UE - wzrostu gospodarczego brak.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.