REKLAMA

Senat za podniesieniem do 6,6 tys. zł kwoty wolnej od podatku dla najmniej zarabiających

2016-11-29 00:32
publikacja
2016-11-29 00:32

Podniesienie do 6,6 tys. zł kwoty wolnej od podatku dla najmniej zarabiających zakładają poprawki do noweli o PIT, CIT i Ordynacji podatkowej, które senatorowie poparli w głosowaniu w nocy z poniedziałku na wtorek. Teraz nowela wróci do Sejmu, który zdecyduje, czy przyjąć poprawki.

fot. Michał Józefaciuk / / Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Za podjęciem uchwały w sprawie przyjęcia ustawy z poprawkami głosowało 53 senatorów, 28 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Zgodnie z poprawkami autorstwa Grzegorza Biereckiego (PiS) kwota wolna od podatku wzrosłaby w przyszłym roku do 6,6 tys. zł, ale skorzystałyby z niej osoby zarabiające rocznie tylko taką właśnie kwotę lub mniejszą. Oznacza to, że nie zapłacą one podatku w ogóle. W przypadku dochodów od 6600 zł do 11 tys. zł kwota wolna będzie się stopniowo zmniejszać, a dla dochodów od 11 tys. zł do 85 tys. 528 zł rocznie wyniesie ona tyle, co obecnie, czyli 3091 zł.

fot. / / Ministerstwo Finansów

Według poprawek dla osób o dochodach powyżej 85 tys. 528 zł rocznie, kwota wolna będzie ulegać stopniowemu zmniejszeniu, zaś podatnicy zarabiający więcej niż 127 tys. zł nie będą mieli kwoty wolnej w ogóle.

Senat odrzucił natomiast poprawki senatorów PO, które przewidywały podniesienie kwoty wolnej dla wszystkich podatników do 6,6 tys. zł lub do 7,6 tys. zł. Uznania nie zyskała też poprawka zwalniająca z podatku osoby, które osiągają dochody w wysokości nieprzekraczającej dwunastokrotności zasiłku dla bezrobotnych, czyli ok. 7,8 tys. zł.

Uchwalona w połowie października przez Sejm nowelizacja ustawy o PIT, CIT i Ordynacji podatkowej wydłużyła do 1 stycznia 2018 roku obowiązywanie dotychczasowej kwoty wolnej od podatku, a zarazem nałożyła podatek na Fundusze Inwestycyjne Zamknięte.

W zakresie kwoty wolnej nowela jest odpowiedzią na ubiegłoroczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że brak waloryzacji kwoty wolnej od podatku jest niezgodny z konstytucją. TK dał czas na zmianę prawa do 1 grudnia 2016 roku. Złożony przez posłów PiS projekt, który poparł Sejm, przesądził jednak, że dotychczasowa kwota wolna (3 tys. zł) zostałaby utrzymana także w grudniu tego roku oraz w 2017 roku.

Nowela utrzymuje zwolnienie podmiotowe z CIT dla Funduszy Inwestycyjnych Otwartych, a także dopuszcza zwolnienie dla polskich FIZ-ów. Te ostatnie będą mogły korzystać - pod pewnymi warunkami - ze zwolnień przedmiotowych. Zwolnienia nie będą miały zastosowania w zakresie, w jakim funduszom tym można przypisać ryzyko wykorzystywania ich w schematach tzw. agresywnej optymalizacji podatkowej. Chodzi o sytuacje, w których FIZ-y miałyby zyski z udziałów w spółkach nieposiadających osobowości prawnej uprawnionych do emisji papierów wartościowych, które mogą być nabywane przez FIZ-y.

W ustawie znalazł się także zapis o wyłączeniu mocy ochronnej indywidualnych interpretacji podatkowych w odniesieniu do schematów agresywnego planowania podatkowego wydanych przed dniem wejścia w życie zmian.

Aby zmiany mogły obowiązywać od przyszłego roku, muszą być podpisane przez prezydenta i opublikowane do końca listopada br. (PAP)

mmu/ mars/ son/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~Strasburg
W innych PAŃSTWACH jest prosto i przejrzyście tylko w POLSCE musi być wszystko komplikowane.Zaskarzę POLSKI rząd do STRASBURGA bo naruszają prawa Człowieka,POLITYCY mają 30000 tyś zł ja mam 3091zł.Każdy Człowiek ma prawo do równego traktowania zgodnie z KONSTYTUCJĄ dotyczącą praw człowieka.
~George
Czy to aby nie stoi w sprzeczności z konstuytucyjną zasadą równości obywateli wobec prawa? Art 32. konstytucji stwierdza przecież:
1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym
Czy to aby nie stoi w sprzeczności z konstuytucyjną zasadą równości obywateli wobec prawa? Art 32. konstytucji stwierdza przecież:
1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.
Objęcie kwotą wolną tylko najmniej zarabiających w oczywisty sposób jest sprzeczne i z p.1 i z p.2. art.32.
~zez
Czy coś jest sprzeczne czy nie zależy tylko i wyłącznie widzimisię TK, który nie raz już pokazał że jest bardzo "elastyczny" gdy rząd okradał OFE ale bardzo twardy gdy chodziło o emerytury mundurowych
~kos
Co z ulgami i odpisami podatkowymi np. rehabilitacyjny!
~inst
sondaże swoje ale z kim nie rozmawiam każdy ma dosyć PIS -----Komorowski też się nie bał - w sodażach nikt mu nie zagroził ! ---- jak nie stac PIS na 8000 dla wszystkich trzeba bylo dać 300+ na dziecko !
~inst
dramat na tle europy ! ------NIKT NIE MA NIŻSZEJ ! -------Natomiast ceny np, Prądu najwyższe w Europie ! C h ory KRAJ !
~Ula
Czyli jak zarabiam 38000 rocznie, to już jest bardzo dużo i nic mi się nie należy??? tylko to co było??? Zmiana okropna, czyli oszustwo.
~RD
Przedwyborczych oszustw ciąg dalszy!!! oszukano 3 mln polskich dzieci z 500+, oszukano miliony emerytów z bezpłatnymi lekami- 75+, oszukano miliony Polaków z kwota wolna od podatku.Oszukano tylko dlatego aby głosowali na PIS!!!!!!!!
~mkop
Kwota wolna 8000 zł to prosty zabieg. 1. regulacja podatku do stawek podobnych jak w krajach UE. A więc progresywny i sprawiedliwy. 19% do kwoty średniej, 30% do kwoty 4 x średnia, 40% powyżej kwoty 4 x średnia. W krajach UE maksymalny podatek to ponad 50%. 2. Wprowadzenie kwoty wolnej dla wszystkich = 2 x średnia krajowa.Kwota wolna 8000 zł to prosty zabieg. 1. regulacja podatku do stawek podobnych jak w krajach UE. A więc progresywny i sprawiedliwy. 19% do kwoty średniej, 30% do kwoty 4 x średnia, 40% powyżej kwoty 4 x średnia. W krajach UE maksymalny podatek to ponad 50%. 2. Wprowadzenie kwoty wolnej dla wszystkich = 2 x średnia krajowa. Wprowadza się automatyczną regulację w stosunku do średniej krajowej podatków i kwoty wolnej. PROBLEM POLEGA TYLKO NA TYM, ŻE CI CO UCHWALAJĄ I RZĄDZĄ NIE CHCĄ PŁACIĆ WIĘKSZYCH PODATKÓW, TYLKO GLEDZĄ O SOLIDARYŹMIE SPOŁECZNYM.
~Mateusz_J
Podatek progresywny i sprawiedliwy to się wzajemnie wyklucza.
Co w tym sprawiedliwego, że ktoś bardziej pracowity płaci procentowo większy podatek? Dlaczego ktoś ma płacić 50% tylko dlatego, że ciężką pracą do czegoś doszedł ?
Widać jakie skutki ma to w pozostałych krajach UE - wzrostu gospodarczego brak.

Powiązane: Kwota wolna od podatku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki