REKLAMA

Sellin: Odliczenia 50. proc. kosztów uzyskania przychodu dla twórców od 2019 roku

2017-09-28 20:46
publikacja
2017-09-28 20:46
Sellin: Odliczenia 50. proc. kosztów uzyskania przychodu dla twórców od 2019 roku
Sellin: Odliczenia 50. proc. kosztów uzyskania przychodu dla twórców od 2019 roku
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Dopiero od 2019 roku możliwe będzie odliczania od podatku 50. proc. kosztów uzyskania przychodu przez twórców, a nie, jak dotąd zapowiadano, od przyszłego roku - powiedział sekretarz stanu w MKiDN Jarosław Sellin w czwartek na antenie Polsat News.

Rok temu minister kultury Piotr Gliński zapowiedział, że już od 2018 r. twórcy będą mogli odliczać od podatku 50 proc. kosztów uzyskania przychodu, niezależnie od rocznych zarobków. Obecnie mogą to robić tylko do pewnego limitu przychodu, po przekroczeniu którego możliwe jest odliczenie tylko określonej kwoty.

Sekretarz stanu w MKiDN Jarosław Sellin powiedział w czwartek, że odliczanie od podatku 50. proc. kosztów uzyskania przychodu przez twórców możliwe będzie dopiero w roku 2019. "Ten plan jest do zrealizowania w roku 2019, ponieważ różne uwarunkowania budżetowe, które wewnątrz rządu dyskutujemy, spowodowały, że uznaliśmy w dialogu z ministrem Morawieckim, że ten plan będzie do zrealizowania w roku 2019. Uważamy, że trzeba do tego wrócić, że niewłaściwe było wycofanie przez rząd Platformy Obywatelskiej tego przywileju, który twórcy mieli w Polsce od okresu międzywojennego. Na pewno to zrobimy. Koszt uzyskania przychodu w zawodach twórczych jest zupełnie inny, niż w innych zawodach, a na efekty finansowe własnej pracy twórczej trzeba czekać całe lata" - deklarował Sellin.

Pytany o ustawę dekoncentracyjną Sellin przypomniał, że chodzi o "rozwiązanie prawne, które doprowadzi do tego, że nie będzie takiej silnej koncentracji właścicielskiej w mediach, jaka dzisiaj w Polsce występuje, zwłaszcza na rynku prasowym". "Zapowiadaliśmy wprowadzenie tej ustawy na jesieni tego roku, jesień dopiero się zaczęła... Ta obietnica jest wciąż aktualna. Potrzebna jest wola polityczna, bo to jest poważna reforma. Ta ustawa jest przygotowywana wielowariantowo" - mówił Sellin, nie zdradzając jednak szczegółów rozpatrywanych projektów. Powiedział tylko, że opierają się one na rozwiązaniach francuskich i niemieckich.

Ważną ustawą zapowiadaną przez rząd PiS jest także ustawa o abonamencie medialnym. "Chcemy zaproponować takie rozwiązanie, które zrekompensuje mediom publicznym to, że przez wiele ostatnich lat państwo polskie zwalniało pewne grupy społeczne z płacenia abonamentu, nie dając w zamian żadnej rekompensaty. To były istotne grupy społeczne i chcemy, żeby utrzymały one ten przywilej. Chodzi m.in. o osoby po 75 roku życia i osoby niepełnosprawne" - mówił Sellin.

Jak powiedział, rozpatrywany jest projekt, w ramach którego od 2020 r. abonament byłby płacony razem z podatkami PIT, CIT i KRUS. "Zupełnie nowe rozwiązanie, pozaabonamentowe, wymagałoby notyfikacji w UE. Trzeba by się z UE pospierać, czy to jest pomoc publiczna czy nie. Takie rozwiązanie nie ma szansy na wejście w życie bardzo szybko, ale będziemy chcieli je zaproponować i zacząć zabiegi o uprawomocnienie takiego rozwiązania. Gdyby wszyscy dzisiejsi płatnicy podatków osobistych od dochodów byli tym objęci, to moglibyśmy obniżyć abonament, bo baza płatników byłaby szersza. To rozwiązanie na dalszą przyszłość" - dodał sekretarz stanu w MKiDN. (PAP)

aszw/ pat/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki