REKLAMA

Sejm za ustawą utrzymującą dotychczasową kwotę wolną od podatku

2016-11-15 20:52
publikacja
2016-11-15 20:52

Sejm uchwalił ustawę wydłużającą do 1 stycznia 2018 roku dotychczasową kwotę wolna od podatku, a zarazem nakładającą podatek na Fundusze Inwestycyjne Zamknięte.

fot. JERZY DUDEK / / FORUM

Za ustawą było 227 posłów, przeciw 210, czterech wstrzymało się od głosu.

Ustawa utrzymuje w tym i przyszłym roku kwotę wolną od podatku w obecnej wysokości. Jednocześnie w stosunku do pierwotnego projektu posłowie złagodzili zapisy dotyczące opodatkowania Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych.

W zakresie kwoty wolnej ustawa jest odpowiedzią na ubiegłoroczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że brak waloryzacji kwoty wolnej od podatku jest niezgodny z konstytucją. TK dał czas na zmianę prawa do 1 grudnia 2016 roku. Złożony przez posłów PiS projekt przesądza jednak, że dotychczasowa kwota wolna (3 tys. zł) zostanie utrzymana w obecnym roku oraz w 2017 roku.

Podczas wtorkowej debaty sprawozdawca projektu Tadeusz Cymański (PiS) zwracał uwagę, że w ostatecznej wersji projektu ograniczono zakres opodatkowania Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych tylko do obszaru, gdzie może mieć miejsce unikanie opodatkowania. Pierwotna wersja zakładała opodatkowanie CIT-em wszystkich FIZ-ów. Zapisy te były krytykowane przez opozycję. Także eksperci podatkowi ostrzegali, że doprowadzi to do likwidacji FIZ-ów i odpływu kapitału z Polski.

W ostatecznej wersji ustawy przywrócono zwolnienie podmiotowe z CIT dla Funduszy Inwestycyjnych Otwartych, a także dopuszczono zwolnienie dla polskich FIZ-ów. Te ostatnie będą mogły korzystać - pod pewnymi warunkami - ze zwolnień przedmiotowych. Zwolnienia nie będą miały zastosowania w zakresie, w jakim funduszom tym można przypisać ryzyko wykorzystywania ich w schematach tzw. agresywnej optymalizacji podatkowej. Chodzi o sytuacje, w których FIZ-y miałyby zyski z udziałów w spółkach nieposiadających osobowości prawnej uprawnionych do emisji papierów wartościowych, które mogą być nabywane przez FIZ-y.

W ustawie znalazł się także zapis o wyłączeniu mocy ochronnej indywidualnych interpretacji podatkowych w odniesieniu do schematów agresywnego planowania podatkowego wydanych przed dniem wejścia w życie zmian.

Posłowie odrzucili we wtorek poprawki opozycji, m.in. poprawkę klubu Kukiz'15 podwyższającą kwotę wolną do 6500 tys. zł.

Według resortu finansów zmiany dotyczące funduszy inwestycyjnych przyniosą budżetowi co najmniej 200-300 mln zł rocznie. Projekt w pierwotnej wersji przewidywał opodatkowanie podatkiem dochodowym Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych (FIZ), co miałoby dać budżetowi 2-2,5 mld zł rocznie.

Teraz ustawa trafi do Senatu. (PAP)

pś/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
~iwo8652130
Jeśli ktoś nie potrafi policzyć, lub nie wie czy jego wyliczenia podatku CIT są dobre to wejdź na: http://24ivalue.pl/module/podatek-cit-podatek-odroczony/ gdzie znajdziesz kalkulator, który ci pomoże przy liczeniu tego podatku.
~Matematya_sie_klania
....poprawkę klubu Kukiz'15 podwyższającą kwotę wolną do 6500 tys. zł.... prosze prosze.... SZESC I POL MILIONA!
~bea
TK zdecydowal, ze kwota ma byc podwyzszona od 1 stycznia 2017 a PIS to olał a tez to oboecywal mimo, ze i tak by musial to zrobic, ale jak widac - ma wszystkich w d... i ludzi i TK
~niepelnosprawny_org
powinniście sie wstydzić od ucha do ucha, tak szumnie zapowiadana zmiana, albo do lekarza proponuję albo poza ten piekny kraj, czy nie czas przepraszać?
~sam
LEMINGI ---nie rżnijcie głupa. Zdegenerowana PO wraz z PSL(ZSL) miała OSIEM lat na podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Jednak nie podwyższyli jej pilnując pęczniejących swoich portfeli. Teraz śmierdzą strachem przed narodem, przed rozliczeniem aferzystów i złodziei.
Trzeba to RUDO-CZERWONE bagno osuszyć. I robi
LEMINGI ---nie rżnijcie głupa. Zdegenerowana PO wraz z PSL(ZSL) miała OSIEM lat na podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Jednak nie podwyższyli jej pilnując pęczniejących swoich portfeli. Teraz śmierdzą strachem przed narodem, przed rozliczeniem aferzystów i złodziei.
Trzeba to RUDO-CZERWONE bagno osuszyć. I robi to PIS. Brawo. Nie pomogą wam ogłupione propagandą lemingi, ani resortowe dzieci i dzieci komunistycznych aparatczyków z GW i WSI24 ani towarzysze z eurokorytata. Idzie poskakać sobie z ubeckimi pokoleniami oraz agentami WSI na spędy ( coraz mniejsze) KOD-mitów. Tam wasze miejsce. Tam plujcie swym jadem nienawiści
a nie na forach internetowych.
~pis_na_wieki
~sam, uwielbiam twoje komentarze, ale nie dodałeś magicznego słowa "lewaki" co z Tobą, gorszy dzień? 500+ nie wypłacili i w gardle suszy od rana?
~korn
@sam : najwiecej komunistycznych aparatczykow neptku jest akurat w twojej sekcie nieudacznikow
~PIS_kradnie
Znowu Polacy zostali wydymani przez rząd Kaczki. Kaczka, Szydło, Duda znowu nas oszukali. Ich miejsce jest w pudle.
~pis_na_wieki
Wyborcy PIS, nawet Salomon z pustego nie naleje, macie darmowe leki, macie 500+,. mieszkania+ się budują, mamy obsadzone wszystkie spółki Skarbu Państwa, mamy większość w Sejmie, zatem dajcie nam wprowadzać dobre zmiany, a jeśli Wam nie pasują to jesteście lewakami z którymi walczymy a nie naszymy wyborcami!
~henry
napisz jeszcze że to szyderstwo bo nie wszyscy sie skapowali :)

Powiązane: Kwota wolna od podatku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki