Sejm: w czwartek komisja zajmie się prezydenckim projektem ustawy ws. emerytur

W czwartek sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny zajmie się prezydenckim projektem ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Na początku października sejmowa podkomisja zakończyła prace nad prezydenckim projektem ustawy ws. emerytur. Zarekomendowała poprawkę, które zakłada wprowadzenie niższego wieku emerytalnego od pierwszego października 2017 roku.

Sejmowa komisja polityki społecznej prezydenckim projektem miała się zająć 18 października, ale z powodu choroby szefa podkomisji, posła PiS Jana Mosińskiego odwołano posiedzenie.

Na stronie internetowej Sejmu poinformowano, że komisja będzie pracować nad projektem noweli ws. emerytur w czwartek od godziny 10.30. Potwierdził to w środowej rozmowie z PAP Mosiński. "Wciąż walczę z przeziębieniem. To już dwa tygodnie. Ale mój stan zdrowia pozwala na to, aby stawić się jutro na komisji" - powiedział.

Prezydencki projekt, zapowiadany w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, trafił do Sejmu pod koniec listopada, pierwsze czytanie odbyło się podczas posiedzenia Sejmu na początku grudnia. W połowie stycznia komisja polityki społecznej przeprowadziła wysłuchanie publiczne projektu.

Projekt zakłada przywrócenie niższego wieku przechodzenia na emeryturę. Podczas wysłuchania publicznego związki zawodowe opowiadały się za wprowadzeniem dodatkowego kryterium - stażu pracy - pozwalającego na przechodzenie na emeryturę.

Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci - podnoszony jest stopniowo - kobiety osiągną go w 2040 r., a mężczyźni w 2020 r. (PAP)

pż/ bos/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Człowiek

A jaki sposób naliczania emerytury? Jak dla UB, SB, agentów, czy jak dla pańszczyźnianych???

! Odpowiedz
5 4 ~asesor

Brawo PiS.Spełniacie obietnice. Teraz jeszcze równe emerytury obywatelskie,każdemu.

! Odpowiedz
0 4 ~fhhb

Alleluja i do przodu!

! Odpowiedz
2 7 ~Ellka

Wreszcie dobra zmiana tak trzymać!

! Odpowiedz
2 11 ~qwerty

Panie Mosiński, niech Pan nie kombinuje, przecież odczytać moze zastępca. Gdyby Pan np. umarł, to nie byłoby juz nigdy posiedzenia Komisji ?

! Odpowiedz
1 10 ~joggy

Chodzi o rozkład głosów. PIS ma w Komisji 20, opozycja 19. Bez Mosińskiego nie ma większosci.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne