REKLAMA

Sejm uchwalił budżet na 2016 r. z maksymalnym deficytem w wysokości 54,7 mld zł

2016-01-30 03:12
publikacja
2016-01-30 03:12

Sejm, w nocy z piątku na sobotę, uchwalił budżet na 2016 r. z maksymalnym deficytem w wysokości 54,7 mld zł. Minister finansów Paweł Szałamacha powiedział, że budżet ten realizuje politykę prorodzinną państwa, ale jednocześnie jest bezpieczny dla finansów publicznych.

fot. Krystian Maj / / FORUM
Zgodnie z założeniami budżetowymi wzrost PKB ma wynieść 3,8 proc.; średnioroczna inflacja - 1,7 proc.; a deficyt sektora finansów publicznych - 2,8 proc. PKB.

Podczas głosowań nad poprawkami do ustawy, które miały miejsce w nocy z czwartku na piątek oraz w nocy z piątku na sobotę, Sejm zajął się ponad 300 wnioskami. Przyjęto ponad 20 poprawek - wszystkie zgłoszone przez PiS. Zakładały one m.in. zmniejszenie o prawie 10 mln zł budżetu Rzecznika Praw Obywatelskich.

Minister Szałamacha tuż przed uchwaleniem budżetu na 2016 r. wskazał, że w pełni autorski budżet PiS będzie przedstawiony na jesieni tego roku.

Przypomniał, że podczas pierwszego czytania projektu budżetu założył się z posłem Sławomirem Neumannem z PO, "co do podstawowych kryteriów". "Jestem przekonany (...) zarówno w wymiarze kwotowym, jak i procentowym założony deficyt 2,8 proc. PKB jak i 54 mld zł nie zostanie przekroczony" - zadeklarował.

"Dochody budżetowe zostaną w pełni zrealizowane i Polska wejdzie suchą nogą w rok 2017. Zgadzamy się także (...), że zasadnicze wyzwanie, jakim jest odbudowa dochodów podatkowych państwa polskiego jeszcze jest przed nami i my tego dokonamy" - obiecał.

Neumann odnosząc się do wypowiedzi szefa MF, wyjaśnił, że jego zakład honorowy z Szałamachą dotyczył dochodów podatkowych, które - według niego - resort finansów przeszacował. "Za kilkanaście miesięcy rzeczywiście będzie można to ocenić" - powiedział.

Wśród uchwalonych poprawek znalazł się wniosek w sprawie utworzenia nowej rezerwy celowej związane z organizacją Światowych Dni Młodzieży z kwotą 15 mln zł. Pieniądze te mają pochodzić ze zmniejszenia wydatków na NIK (o ok. 6,5 mln zł), RPO (o ok. 4,6 mln zł) i Krajowe Biuro Wyborcze (o ponad 3,8 mln zł). W sumie w wyniku wszystkich przyjętych poprawek PiS Rzecznik stracił prawie 10 mln zł.

Sejm uchwalił też zmianę, która przewiduje zmniejszenie o blisko 39 mln zł wydatków m.in. Kancelarii Senatu, Sądu Najwyższego, NSA, NIK, KRRiT, GIODO, PIP, IPN, RPD, KRS. Zaoszczędzone pieniądze mają trafić na wydatki bieżące z rezerwy ogólnej budżetu.

Posłowie poparli również zmniejszenie o 3 mln 300 tys. zł wydatków KRRiT i przeznaczenie tych pieniędzy na wynagrodzenia w Służbie Więziennej. Zdecydowano też o zmniejszeniu o 35 mln zł wydatków bieżących sądów powszechnych i przekazaniu tej kwoty na zwiększenie rezerwy ogólnej.

Wśród uchwalonych poprawek znalazł się także wniosek, który zakłada przesunięcie środków w ramach instytucji rządowych (np. w ramach budżetu MSWiA przesunięcie 80 mln zł m.in. z funduszu emerytalnego na wyposażenie policji i remonty).

Zdecydowano ponadto, że ponad 60 mln zł na współpracę z Polakami i Polonią będzie w gestii Kancelarii Senatu. Zmniejszono też o 200 mln zł wydatki na współfinansowanie projektów unijnych, a kwotę tę przeznaczono na zwiększenie rezerwy na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

Nie głosowano m.in. poprawki PiS przeznaczającej 20 mln zł z wydatków na kulturę, w tym teatry, na Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Została ona bowiem wycofana w czwartek.

Ministerstwo Finansów zaplanowało, że tegoroczny deficyt nie przekroczy 54 mld 740 mln zł. Dochody mają wynieść 313 mld 788 mln 526 tys. zł, a wydatki 368 mld 528 mln 526 tys. zł.

Dochody podatkowe w 2016 r. mają wynieść 276 mld 120 mln zł, przewidziano też dochody z tytułu wpłaty z zysku NBP w wysokości 3,2 mld zł. Dywidendy i wpłaty z zysku zaplanowano w wysokości 4 mld 799 mln 670 tys. zł, a wpływy z ceł w wysokości 3 mld 34 mln zł.

Po stronie dochodowej uwzględniono także m.in. wprowadzenie podatku od niektórych instytucji finansowych i podatku od sklepów wielkopowierzchniowych. Ponadto rząd zaplanował po stronie dochodów wpływy z aukcji na rezerwacje częstotliwości z zakresu 800 i 2600 MHz, w wysokości 9 mld 233 mln 270 tys. zł.

Po głosowaniu Szałamacha powiedział, że nie przewiduje, aby potrzebna była nowelizacja tegorocznego budżetu. "Mamy zabezpieczenie finansowania, chociażby z aukcji LTE - decyzje już zostały wydane. W poniedziałek wchodzi w życie podatek bankowy. Pracujemy intensywnie - już jest projekt podatku od sprzedaży detalicznej" - powiedział.

Szałamacha pytany o ryzyko dla budżetu związane z informacjami medialnymi, że spółka NetNet wycofała się z rezerwacji częstotliwości LTE (spółka zaoferowała ponad 2 mld zł za jeden blok w paśmie 800 MHz) odpowiedział: "Jestem po rozmowie z panią minister (cyfryzacji Anną) Streżyńską. Jestem dobrej myśli" - powiedział.

Pytany o potwierdzenie, czy firma ta rzeczywiście wycofała się z rezerwacji odpowiedział: "Nie mogę tego potwierdzić".

Teraz budżet na 2016 rok trafi do Senatu. (PAP)

mmu/ luo/ jba/ son/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (146)

dodaj komentarz
~Kowalski_kowalewski
Witam, ja tez chcialem niniejszym oglosic budzet: budzet na moja rodzine 2+2 na rok 2016 wynosi 120 tys PLN- przychody 10 tys miesiecznie ( zona i ja). Przewidujemy koszty na poziomie 200 tys, zatem deficyte bedziemy miec ok 80 tysiecy ( 74 tysie, sorry, 6 kola wezmiemy na drugie dziecko z programu 500+). Niniejszym oglaszam, ze Witam, ja tez chcialem niniejszym oglosic budzet: budzet na moja rodzine 2+2 na rok 2016 wynosi 120 tys PLN- przychody 10 tys miesiecznie ( zona i ja). Przewidujemy koszty na poziomie 200 tys, zatem deficyte bedziemy miec ok 80 tysiecy ( 74 tysie, sorry, 6 kola wezmiemy na drugie dziecko z programu 500+). Niniejszym oglaszam, ze nie zaplace podatku i ZUS- u w tym roku- zwyczajnie nie starczy, a to dlatego, ze lecimy na wakacje do Dubaju za tydzien, zmieniamy rowniez samochod na nowszy model Audi A6- mam upatrzone takie 3- letnie, sprowadzone od emeryta z Niemiec, nie bite nie nic. Na narty planujemy sie tez wybrac przed swietami w 2016 roku.
Takze po prostu nic z tego nie bedzie.
Oglosilem to juz w elektrowni i gazowni, rowniez cieciom ode mnie ze spoldzielni powiedzialem, ze zabraknie na koszty utrzymania windy ( i tak nie uzywamy, latami schodami)

Jak panstwo polskie moze oglosic deficyt, to i Panstwo Kowalscy moga, a co!!!!

Niniejszym zabraknie nam na podatko
~Otto
Otto;
W 2009 roku budżet wynosił 270 mld złotych.

Dlaczego nie jest napisane otwartym tekstem ile wynosi uchwalony budżet /.
Czy to jest wstydliwa uchwała/
~czy_wiesz_że
wzrost zadłużenia Polski za PIS wyraźnie przyspieszył w porównaniu do PO i wynosi na dziś około 500 mln zł na dobę
~miro
a michnikowski brukowiec pisał ze 600 mln na dobe
~czy_wiesz_że odpowiada ~miro
nie obchodzi mnie co pisał michnikowski brukowiec fakty są takie że juz lada moment pod nierządami PISnietych oszołomów bedziemy druga Grecją lub Argentyną a może Wenezualą bo stamtąd PISnieci czepia wzorce od ichniego klasyka komunizmu i lewactwa Hugo Chavesa
~miro odpowiada ~czy_wiesz_że
najpierw zobacz co napisałeś/aś, "600 mln zł na dobe", nawet arron bucholtz nie wyliczył takich bredni, a co do Grecji, to juz mamy dług na podobnym poziomie, ok 300 mld euro, w większosci dzięki ryzej kaście
~czy_wiesz_że odpowiada ~miro
ty gościu czytasz co piszesz ? gdzie napisałem "600 mln zł na dobe"? ale mniejsza z tym kurs Euro za PIS wzrósł o 10% czyli dług zagraniczny wzrósł o równowartość 30 mld Euro czyli 135 mld zł !!!!! za 3 miesiące a więc od czasu wygranej PISu (90 dni) tylko na długu zagranicznym wzrost był prawie 1,5 mld ty gościu czytasz co piszesz ? gdzie napisałem "600 mln zł na dobe"? ale mniejsza z tym kurs Euro za PIS wzrósł o 10% czyli dług zagraniczny wzrósł o równowartość 30 mld Euro czyli 135 mld zł !!!!! za 3 miesiące a więc od czasu wygranej PISu (90 dni) tylko na długu zagranicznym wzrost był prawie 1,5 mld zł dziennie a gdzie inne długi jak publiczny ?samorządowy? itp.
~czy_wiesz_że
na posiedzeniu sejmu Waszczykowski (to ten prawy z PIS)głosował razem z Petru za ratyfikacją TIPP czyli absolutną władzą banksterów i przestępców korporacyjnych z USA w Polsce
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~al
2 czynniki mogą wywalić budżet natychmiast.
1. Wycofanie się T-mobile z zakupu koncesji, co pociągnie reakcję łańcuchową i cały przetarg runie, 9mld straty.
2. bankructwo dużego banku (nie podaję nazwy, ale każdy zorientowany wie o co chodzi), spowoduje konieczność dopłaty do BFG z budżetu i wszystkie fatalne
2 czynniki mogą wywalić budżet natychmiast.
1. Wycofanie się T-mobile z zakupu koncesji, co pociągnie reakcję łańcuchową i cały przetarg runie, 9mld straty.
2. bankructwo dużego banku (nie podaję nazwy, ale każdy zorientowany wie o co chodzi), spowoduje konieczność dopłaty do BFG z budżetu i wszystkie fatalne konsekwencje związane z zachwianiem równowagi rynku.
Jeżeli to nie nastąpi, to i tak nie ma szans utrzymania sztywnych wydatków do końca roku i zakładanych dochodów.

Powiązane: Budżet 2016

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki