REKLAMA

Kadencja samorządów będzie dłuższa

2022-09-29 15:47, akt.2022-09-29 16:26
publikacja
2022-09-29 15:47
aktualizacja
2022-09-29 16:26

Sejm w czwartek przyjął ustawę autorstwa PiS, która wydłuża kadencje samorządów do 30 kwietnia 2024 r. Ma ona na celu rozdzielenie dat wyborów parlamentarnych i samorządowych, które zgodnie z kalendarzem wyborczym powinny odbyć się jesienią 2023 r. Ustawa teraz trafi do Senatu.

Kadencja samorządów będzie dłuższa
Kadencja samorządów będzie dłuższa
fot. Krystian Maj / / FORUM

Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 231 posłów, przeciw było 209, a od głosu wstrzymała się 1 osoba. Wcześniej większość sejmowa nie zgodziła się na odrzucenie projektu, o co wnosiła opozycja.

Ustawę poparło 222 posłów PiS, 3 posłów Kukiz15, 3 polityków koła Polskich Spraw oraz 2 posłów niezrzeszonych. Przeciw było 120 posłów Koalicji Obywatelskiej, 41 polityków Lewicy, 22 posłów KP-PSL ("za" był Zbigniew Ziejewski), 11 posłów Konfederacja, 8 z Polski 2050, 4 z Porozumienia oraz 3 posłów PPS.

Pierwsze czytanie projektu ustawy autorstwa posłów PiS odbyło się w środę. Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu - o co wnioskowali politycy PO, PSL i Lewicy. Jeszcze tego samego dnia wieczorem odbyło się drugie czytanie projektu. W czwartek odbyło się głosowanie.

Ustawa przewiduje, że kadencja: rad gmin, rad powiatów oraz sejmików województw; rad dzielnic miasta stołecznego Warszawy; wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która upływa w 2023 r., ulega przedłużeniu do dnia 30 kwietnia 2024 r.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zgodnie z pierwotnym kalendarzem wyborczym, wybory samorządowe wypadały jesienią 2023 r. w związku z tym, że w 2018 r. wydłużono kadencję samorządów z 4 do 5 lat (ostatnie wybory samorządowe odbyły się 21 października 2018 r.). Jesienią 2023 r. wypada konstytucyjny termin wyborów parlamentarnych (ostatnie odbyły się 13 października 2019 r.). Na wiosnę 2024 r. wypadają natomiast wybory do Parlamentu Europejskiego (ostatnie odbyły się 26 maja 2019 r.). (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Kiedyś była dekomunizacja, niebawem będzie dePISacja. Oba ustroje warte potępienia.
fiat126p
1. Zmiana długości kadencji (prezydenta, parlamentu, samorządów) powinna dotyczyć dopiero następnej kadencji (ale po kadencji zakończonej terminowo żeby cwaniaczki dla przyspieszenia zmiany sami jej nie skrócili).
2. Należy każdemu samorządowi dać możliwość ustalania jego kadencji od 3 do 5 lat z uwzględnieniem pkt. 1., przy czym
1. Zmiana długości kadencji (prezydenta, parlamentu, samorządów) powinna dotyczyć dopiero następnej kadencji (ale po kadencji zakończonej terminowo żeby cwaniaczki dla przyspieszenia zmiany sami jej nie skrócili).
2. Należy każdemu samorządowi dać możliwość ustalania jego kadencji od 3 do 5 lat z uwzględnieniem pkt. 1., przy czym długości kadencji np. burmistrza i rady miasta mogłyby być różne.
3. Wybory samorządowe nie muszą się odbywać jednocześnie w całym kraju, "ogólnokrajowa kampania wyborcza do wyborów lokalnych" brzmi groteskowo. A nawet nie powinny bo wybór np. prezydenta Rzeszowa nie musi zależeć od tego, co media sądzą o dorobku burmistrza Mławy... Wtedy na wybory pójdą ci którym zależy na sprawach lokalnych a nie pod wpływem naganiaczy z mediów i sondaży.
4. Jeżeli jednak przypadkowo terminy się zbiegają to należy je wykorzystać urządzając je jednocześnie (mniejsze koszty), przy okazji dołożyć np. kilka pytań referendalnych (tak jest w USA - przy okazji wyborów są stanowe referenda żeby było taniej).
endes
Gdzie są konstytucjonaliści!!!?… to bezprawie!

Powiązane: Wybory samorządowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki