REKLAMA

Sejm przyjął obniżkę PIT z 17 do 12 proc.

2022-05-12 16:43, akt.2022-05-12 19:33
publikacja
2022-05-12 16:43
aktualizacja
2022-05-12 19:33
Sejm przyjął obniżkę PIT z 17 do 12 proc.
Sejm przyjął obniżkę PIT z 17 do 12 proc.
fot. PrzemoN / / Shutterstock

Sejm w czwartek uchwalił nowelizację ustawy o PIT, która m.in. obniża dolną stawkę PIT z 17 do 12 proc. oraz daje przedsiębiorcom możliwość odliczenia części składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania.

Darmowy program do rozliczania
PIT 2021/2022
Pobierz e-pity 2021 Uruchom on-line

Sejm w czwartek uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Za głosowało 246 posłów, przeciw 40, a wstrzymało się od głosu 170 posłów.

Ustawa zakłada, że od 1 lipca 2022 r. stawka podatku PIT spadnie z 17 proc. na 12 proc., czyli o 5 pkt proc. Kwota wolna pozostanie na poziomie 30 tys. zł, a próg podatkowy na poziomie 120 tys. zł. Jednocześnie wprowadzone zostanie odliczenie części składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania dla niektórych przedsiębiorców.

Według rządu na zmianach zyska ponad 13 mln podatników, a po reformie w kieszeniach Polaków zostanie dodatkowe 15 mld zł.

Zgodnie z ustawą przedsiębiorcy na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej będą mogli pomniejszać podstawę opodatkowania o zapłacone składki zdrowotne do określonego limitu. W przypadku liniowców limit wyniesie 8,7 tys. zł (pomniejszenie dochodu). Dla ryczałtowców – 50 proc. zapłaconych składek zdrowotnych (pomniejszenie przychodu). Natomiast dla podatników na karcie – 19 proc. zapłaconej składki (pomniejszenie podatku). Rozwiązanie dotyczy w sumie 1,4 mln podatników.

Chcesz rozliczyć PIT za 2021 rok?
Uruchom on-line

Ustawa likwiduje także ulgę dla klasy średniej, choć osoby, dla których rozliczenie z tzw. ulgą dla klasy średniej okaże się bardziej opłacalne niż rozliczenie według nowego mechanizmu, otrzymają z urzędu skarbowego zwrot różnicy między podatkiem należnym a podatkiem wyliczonym z zastosowaniem tzw. ulgi dla klasy średniej.

Nowe regulacje mają rozwiązać problem podatników mających kilka różnych źródeł dochodu równocześnie. Chodzi o osoby, które mają np. kilka umów o pracę albo łączą pracę z emeryturą. Po zmianach, od 1 stycznia 2023 r. będą one mogły upoważnić nawet trzech płatników (pracodawców, zleceniodawców, ZUS) do zmniejszania zaliczek na PIT (o kwotę 3,6 tys. zł). W przypadku jednej umowy kwota zmniejszająca podatek wyniesie 300 zł miesięcznie, przy dwóch – po 150 zł, a przy trzech – po 100 zł.

Wprowadzone zostanie wspólne rozliczenie z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców, którzy skorzystają z półtorakrotności kwoty wolnej, czyli 45 tys. zł. Samotni rodzice wychowujący dziecko z niepełnosprawnościami skorzystają z podwójnej kwoty wolnej, czyli 60 tys. zł. Wspólne rozliczenie zastąpi – wprowadzoną od 1 stycznia 2022 r. – ulgę w wysokości 1500 zł.

Wprowadzone zostaną też preferencje dla rodzin i dzieci. Zwiększy się kwota zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców. Kwota ta wzrośnie z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 r. (12-krotność renty socjalnej). Renty rodzinne małoletnich dzieci nie będą doliczane do dochodów rodziców. Oznacza to, że dziecko będzie traktowane jako odrębny podatnik i obok rodzica korzystać z kwoty wolnej w wysokości 30 tys. zł.

Posłowie w trakcie głosowania poparli m.in. poprawki dotyczące m.in. zasad, na jakich ma nastąpić wyrównanie ubytku dochodów jednostek samorządów terytorialnych oraz organizacji pożytku publicznego, które korzystają z mechanizmu 1 proc. podatku.

W przypadku organizacji pożytku publicznego wyrównanie spadku wpływów z 1 proc. podatku ma nastąpić w dwóch częściach – w jednej części organizacje miałyby uzyskiwać wyrównanie proporcjonalnie do utraconych wpływów, ale w drugiej części o rozdziale środków decydowałby konkurs. Przyjęte poprawki sprawiają, że na każdy z tych sposobów przypadnie co najmniej 30 proc. środków, zarezerwowanych na wyrównanie dla organizacji pożytku publicznego. O przebiegu i celach konkursów będzie decydować Rada Pożytku Publicznego.

Z kolei przyjęte przez Sejm poprawki dotyczące uzupełnienia ubytków we wpływach samorządów z podatku PIT mają na celu eliminację podziału kwoty uzupełniającej, w rezultacie będzie ona wyłącznie uzależniona od liczby mieszkańców w danej gminie.

Sejm zaakceptował także poprawkę, która podnosi wartość umów, jakie muszą być wpisywane do rejestru umów prowadzonych przez partie polityczne, do 5 tys. zł netto (pierwotnie limit ustalony był na 1,5 tys. zł bez VAT).

Ustawa trafi do Senatu. Rząd chce, aby weszła ona w życie od 1 lipca.

Rzeczkowska: W ramach tarczy antyputinowskiej wprowadzamy projekt „Niskie podatki”

W ramach tarczy antyputinowskiej, antyinflacyjnej, wprowadzamy projekt "Niskie podatki". To rozwiązanie, które m.in. obniża stawkę podatku PIT z 17 do 12 proc. – powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska w czwartek w Programie Trzecim Polskiego Radia.

„Rząd zdaje sobie sprawę, że wyższa inflacja, z jaką mamy do czynienia, oznacza wyższe ceny żywności czy energii, co dotyka obywateli. Stąd wprowadzane przez nas tarcze antyinflacyjne czy wsparcie kredytobiorców, co ma chronić obywateli" – powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Zauważyła, że z szacunków resortu finansów wynika, iż "tarcze" zmniejszają inflację realnie o 1,5 – 2 pkt. proc.

Dodała, że elementem tarczy antyputinowskiej są zmiany w podatkach. W czwartek Sejm uchwalił ustawę nowelizującą ustawę o PIT i inne.

„W ramach tarczy antyputinowskiej, antyinflacyjnej wprowadzamy projekt +Niskie podatki+. To rozwiązanie, które obniża stawkę podatku PIT z 17 do 12 proc." - powiedziała. Wskazała, że do tego dochodzi kwota wolna w wysokości 30 tys. zł i próg podatkowy na poziomie 120 tys. zł, co oznacza, że duża liczba podatników skorzysta na tej obniżce.

Dodała, że część tych rozwiązań wejdzie w życie od 1 stycznia 2023 r. ze względu na konieczność dostosowania systemów informatycznych. Zaznaczyła, że elementami rządowej strategii walki z inflacją jest kwestia oprocentowania lokat i nowa oferta banków.

„Oczywiście, kwestia podaży na rynku. Tutaj też, staraniem pana premiera, staramy się zachęcić sektor bankowy do podniesienia atrakcyjności lokowania depozytów, ale też sami opracowujemy, co pan premier również ogłosił, atrakcyjną ofertę obligacji detalicznych, rocznych i dwuletnich, oprocentowanych stopą referencyjną NBP. W tej chwili to jest 5,25 proc.” – powiedziała minister finansów. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (32)

dodaj komentarz
pikawka
podatek inflacyjny rekompensuje z nawiazka. zapomnialem ze politycy nie identyfikuja inflacji z podatkiem, a raczej z darowizna obywatela na rzecz panstwa :D
polityka_to_nie_ekonomia
Jak to jest, że nawet po tych "obniżkach" wychodzi więcej niż według metodologii z 2021?
men24a
Proste pytanie z matematyki dla oszołomów pisowskich !
O ile powiększy się twoja pensja obniżając pit z 17 na 12 % oraz zwiększając kwotę wolną od podatku do 30 tys ?
Potrafisz liczyć czy tylko trolowac ? Dawaj bystrzacho
piotr2019
1. Obniżka podatku do 12% została wymuszona problemami wizerunkowymi z Polskim Ładem, który miał tyle błędów, że nie dało się go uratować.
2. Składka zdrowotna (w praktyce podatek zdrowotny) pozostała podwyższona.
3. Ukryty podatek inflacyjny od wszelkich oszczędności wynosi 12,3%.
jan888
Rozkręcania inflacji ciąg dalszy. Zamiast zwalczać inflację rząd dalej rzuca na rynek pieniądze, tym razem poprzez obniżki podatków. Tyle tylko, że ludzie nie zobaczą tych obniżek, bo wszystko zje inflacja, a dodatkowo oberwą firmy którym inflacja winduje koszty funkcjonowania w kosmos. Tak wyglądają rządy PIS - najbardziej nieodpowiedzialnej Rozkręcania inflacji ciąg dalszy. Zamiast zwalczać inflację rząd dalej rzuca na rynek pieniądze, tym razem poprzez obniżki podatków. Tyle tylko, że ludzie nie zobaczą tych obniżek, bo wszystko zje inflacja, a dodatkowo oberwą firmy którym inflacja winduje koszty funkcjonowania w kosmos. Tak wyglądają rządy PIS - najbardziej nieodpowiedzialnej i demagogicznej partii w historii Polski po upadku komuny.
jas2
"Sejm przyjął obniżkę PIT z 17 do 12 proc."

Lemingi oczywiście niezadowolone.
dziadekjarek
Zapomniałeś że ubrał podatki są wyższe niż 2021.
Ale to trzeba umieć liczyć
bha
Byłoby zero i też byłby lament i zgrzytanie zębami wielu taka już krótkowidząca natura wielu. Brak słów może żal zawsze ściska........?.
grzegorzkubik
No i PO się wstrzymała.
"Naczelną zasadą polityki finansowej mojego rządu będzie stopniowe obniżanie podatków i innych danin publicznych" mówił Tusk i też przez 7 lat nie obniży łani jednego.
boris-vodka
PISowcy zapomnieli powiedzieć że porządnie wzrósł podatek inflacyjny którego nie trzeba uchwalać ustawą ...Wystarczy żę rządzą ignoranci...Dodrukować pusty pieniądz każdy potrafi

Powiązane: Polski ład - Niskie podatki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki